IS po pádu Mosulu zmizí v poušti, tuší analytici. Hrozí útoky v Evropě

  18:44aktualizováno  18:44
Vítězství Iráčanů a Kurdů v Mosulu zdaleka nemusí znamenat porážku Islámského státu. Radikálové podle analytiků ustoupí do pouště, kde budou sbírat síly na další útoky. Část bojovníků se také může vrátit do Evropy a spáchat nové atentáty.

Dvojice mužů podezřelých z příslušnosti k Islámskému státu, které zatkli Iráčané východně od Mosulu (26. října 2016) | foto: Reuters

Chalífát takzvaného Islámského státu v dobách svého největšího vzepětí dosahoval rozlohy Jordánska. V roce 2016 podle některých odhadů ztratil 16 procent území, o rok dříve přišel o asi 14 procent rozlohy. Ztráta Mosulu by pro něj byla další tvrdou ránou.

Kdysi dvoumilionové město pro IS představuje symbolickou a nejlidnatější pevnost. Právě tam v roce 2014 vyhlásil Abú Bakr Bagdádí vznik chalífátu a proto se očekává, že islamisté se Mosulu jen tak nevzdají. Na rozhodující bitvu se už delší dobu připravují, o čemž svědčí i důmyslná síť tunelů, kterou pod městem a v jeho v okolí vykopali (více si můžete přečíst zde).

Islámský stát však v Mosulu čelí obrovské přesile iráckých a kurdských jednotek. Americká armáda odhaduje, že v dosavadních bojích už o život přišlo až 900 islamistů (psali jsme zde). Může však dobytí města na řece Tigris znamenat konečnou porážku džihádistů?

Ústup do pouště

Islámský stát se od ostatních islamistických teroristických organizací liší snahou obsadit území a vyhlásit vlastní stát. V tom spočívá jeho síla, ale i největší slabina.

Fotogalerie

Komentátor deníku The Guardian Jason Burke uvádí, že neschopnost Islámského státu uhájit obsazená území může velmi ztížit verbování bojovníků z islámského světa i ze Západu, protože organizace pro ně ztratí na přitažlivosti. Územní ztráty mohou Islámský stát ohrozit i ekonomicky - přijde o příjmy z daní a ropy.

Navíc přijde o potřebný prostor pro výcvik bojovníků a přípravu propagandy, která je pro jeho fungování zcela zásadní. „Říká se, že IS 2.0 bude jen stínem svého bývalého já - rozhodně to stále bude hrozba, která ale bude časem postupně slábnout,“ tvrdí Burke.

O Mosul bojuje i 15 000 šíitů

Bitvy o Mosul se účastní také patnáct tisíc šíitských bojovníků, uvedl v neděli mluvčí šíitských milicí s tím, že západně od města zahájili boj proti radikálům z organizace Islámský stát.

Pohyb šíitů na severu Iráku v blízkosti hranice sleduje Turecko, jehož prezident Erdogan řekl, že Ankara je připravena zakročit, pokud šíité budou terorizovat občany převážně sunnitského města Tall Afar, k němuž směřují. Podle Erdogana musí Turecko chránit zájmy iráckých Turkmenů.

Zdroj: ČTK

Řada analytiků je však pesimističtější. Islámský stát má podle nich pro případ, že o Mosul přijde, připravený záložní plán. Dočasně ustoupí do pouště v provincii al-Furat na irácko-syrských hranicích.

Zmínky o ústupu se na islamistických platformách začaly objevovat v posledních pěti měsících. Poprvé o něm v květnu hovořil mluvčí Islámského státu abú Muhammad Adnání, kterého v srpnu zabil americký nálet (psali jsme zde).

„Adnání vysvětloval, že územní ztráty neznamenají porážku. Vojáci by měli bojovat až do konce a poté ustoupit do pouště. Tam se budou připravovat na svůj návrat, stejně jako to dělali mezi lety 2007 až 2013,“ uvedl Hassan Hassan z Tahrírského institutu pro blízkovýchodní politiku pro deník The New York Times.

Islamisté umějí využít prohry

I když se ústup do pouště může na první pohled zdát jako prohra, Islámský stát už v minulosti ukázal, že toho umí využít. Provincie al-Furat je podle Hassana téměř stejně důležitá jako Mosul a její odlehlé oblasti nabízejí ideální úkryt pro vysoce postavené členy Islámského státu.

Islámský chalífát. Graffiti džihádistů v osvobozeném městě Bartilla nedaleko...
Irácké bezpečnostní jednotky východně od Mosulu (26. října 2016)
Muž podezřelý z příslušnosti k Islámskému státu, kterého zatkli Iráčané...

Když v roce 2007 americké jednotky vyhnaly z iráckých měst zakladatele dnešního Islámského státu, poušť radikálům posloužila jako ideální základna pro zahraniční bojovníky. Díky vydírání a krádežím ve vesnicích se džihádistům podařilo naplnit kasu, díky útokům na irácké bezpečnostní složky zase ve svých nepřátelích zaseli strach, čehož dokonale využili o šest let později během svého návratu.

Islámský stát

Propagandisté Islámského státu s možností ústupu do pouště umně pracují. „Historické události ukazují, že mudžahedíni Islámského státu zabránili odpadlíkům od víry, aby si užili byť jen jediný den s pocitem bezpečí,“ napsal v srpnu džihádistický týdeník al-Naba.

Ve stejném měsíci Islámský stát zveřejnil video, na němž jeho bojovníci údajně zaútočili na tábor amerických a iráckých jednotek. Na rozdíl od předchozích propagandistických videí natočených ve městech se boj odehrával v poušti provincie al-Furat.

„Tato videa, stejně jako Adnáního proslov a články o ústupu do pouště, slouží k přípravě bojovníků Islámského státu na ztrátu území. Spojené státy a jejich spojenci by se měli mít na pozoru,“ varuje Hassan.

Taktika džihádistů se může šířit do dalších zemí

Irácké úřady přiznávají, že islamisté se do venkovských oblastí vrací a opět obsazují místa, která irácká armáda nedávno osvobodila. Ve vesnicích rekrutují nové bojovníky a organizují sebevražedné útoky v lidnatějších oblastech.

Analytici připomínají, že Islámský stát v letech 2007 až 2013 rostl, aniž by ovládal velké území. Ti pesimističtější z nich dokonce předpovídají, že se dlouholetá taktika džihádistů, kombinující teroristické útoky a vzpoury, rozšíří napříč islámským světem. Pohánět ji bude nejen pokračující politická nestabilita v klíčových státech, ale také rivalita vůči jiným islamistickým skupinám.

Někteří arabisté upozorňují, že ovládnutí rozsáhlých území v Iráku a Sýrii a vyhlášení vlastního chalífátu představuje pro Islámský stát úspěch, ze kterého bude ještě dlouho těžit. „Dokázali to - to, o čem jiné džihádistické organizace mluvily dlouhou dobu. A potrvá ještě hodně dlouho, než vzpomínka na takový úspěch zeslábne,“ uvedl William McCants z think-tanku Brookings Institution pro server The Atlantic.

Nová hrozba v Evropě?

Zatímco ústup Islámského státu do pouště je spíše otázkou budoucnosti, bezpečnostním expertům nyní nedají spát obavy z Bagdádího bojovníků mířících do Evropy.

Evropské protiteroristické úřady zatím nedokážou odhadnout, zda se po pádu Mosulu vrátí z Blízkého východu víc evropských džihádistů. Přiznávají však, že kdykoliv Islámský stát v minulých letech utržil velkou ránu, počet jeho stoupenců vracejících se do Evropy vzrostl. Pro kontinent to znamená zvýšenou hrozbu teroristických útoků.

Křišťálová Lupa 2016

„Další vojenské ztráty i další vojenský nátlak v regionu skutečně může vést k reakci od evropské části skupiny,“ uvedl ředitel Europolu Rob Wainwright podle deníku The Washington Post. Množství navrátivších se džihádistů se podle něj v posledních měsících lehce zvýšilo. „Zatím to nejsou velká čísla. Mosul a Rakká to ale možná mohou změnit,“ uvedl s odkazem na syrskou baštu islamistů, která je dalším cílem spojenců.

I když se Turecko zavázalo, že udělá vše pro to, aby cestování džihádistů mezi Evropou a Sýrií zamezilo, islamisté přicházejí se stále důmyslnějšími metodami. „IS pracuje na stále sofistikovanějších způsobech, jak dostat své lidi zpátky do Evropy,“ řekl Wainwright. Islamisté například vydávají velké peníze na výrobu velmi kvalitních falešných cestovních dokladů.

V některých případech však zřejmě nejsou potřeba. Britský eurokomisař Julian King varoval, že se džihádisté mohou připojit k civilistům, kteří budou utíkat z Mosulu, a nepozorovaně se dostat do Evropy. Tam se pak budou snažit dosáhnout pomsty a mučednické smrti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, obává se britská policie

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz