Budou žít líp, věří etiopské rodiny. Děti přitom prodávají do otroctví

  1:03aktualizováno  1:03
Etiopie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Děti v Etiopii pracují prakticky od chvíle, kdy začnou chodit. Klidně už od tří let pasou dobytek, chodí pro vodu nebo dříví na otop. Navíc se s nimi v zemi čile obchoduje. Rodiče je často v dobré víře lepšího života posílají z vesnic do měst, kde ale nakonec malí Etiopané většinou v nelidských podmínkách otročí.

Etiopské dívky na policejní stanici v Awasse, kde nacházejí dočasný azyl obchodované či týrané děti. U stolu sedí dvanáctiletá Jordanos (9. listopadu 2011) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Dvanáctiletá Jordanos svou rodinu neviděla asi tři roky. Jak dlouho přesně, už ani sama neví. Poslední léta strávila prací v cizí rodině, která ji koupila od překupníka s dětmi. Tomu ji prodal dívčin příbuzný.

"Starala jsem se o jejich děti, přebalovala je," líčí dívka, která pochází z regionu Harari. K útěku se odhodlala teprve nedávno, nesnesla už bití a konflikty v nové "rodině". Potulovala se pak po ulicích, kde ji objevili sousedé. Ti ji přivedli na policejní stanici v Awasse, kde dívka našla dočasný azyl. V domku určeném pro obchodované děti čeká na to, až policie najde její pravou rodinu.

Interiér domku na policejní stanici v Awasse, kde nacházejí dočasný azyl

Interiér domku na policejní stanici v Awasse, kde nacházejí dočasný azyl etiopské děti, které byly před tím prodány na práci. Policisté se snaží najít skutečné rodiny (9. listopadu 2011)

Její případ není v Etiopii vůbec výjimečný a nepatří ani mezi ty nejhorší. Každý rok v kolotoči obchodu s dětmi uvázne až dvacet tisíc malých Etiopanů. Často končí třeba v tkalcovských dílnách, kde dřou i čtrnáct hodin denně. Dívky se také stávají domácími služkami a některé pracují jako prostitutky.

Bití a mučení je běžné

"Bývají bity, pauzu mívají jen několik minut," přibližuje utrpení dětí v tkalcovských dílnách Gizachew Benti z etiopské mise Člověka v tísni. Jeho kolega Yitagesu Hailu ze sesterské organizace Shiny Day dodává, že se objevují i případy, kdy věznitelé děti mučí - pálí je třeba rozžhavenými lžícemi či noži.

Jedním z hlavních center pro obchod s dětmi je jižní část Etiopie. Může za to hlavně tamní chudoba, opakující se sucha a neúroda, kvůli nimž se lidé z vesnic často snaží utéct do měst. Nebo tam alespoň poslat děti. Rodiny navíc většinou vlastně ani neví, co potomky čeká. A tak je s překupníky posílají kolikrát dobrovolně.

Klipem proti obchodu s dětmi

Obchodování s dětmi je v Etiopii vnímáno jako okrajová záležitost. Společnost dětskou práci bere jako něco běžného, proto tam obchod s dětmi tolik "kvete". Na druhou stranu je tam tabu mluvit o tom, kolik prodaných dětí skončí jako prostitutky či služky. Člověk v tísni, který se skrze místní nevládní organizaci Shiny Day, snaží těmto dětem pomáhat, najal zpěváka a připravuje píseň, která má na problém upozornit. "Pro formu písně a klipu jsme se rozhodli, protože jsme v Etiopii velice limitovaní při práci s tak citlivým tématem. Dětská práce je v Etiopii přijímána jako něco naprosto normálního a není jednoduché změnit přístup společnosti," říká Petra Antošová z etiopské mise Člověka v tísni s tím, že píseň by měla zaujmout více lidí než třeba obyčejné přednášky.

Člověk v tísni působí v Etiopii od roku 2003 a kromě pomoci sirotkům či obchodovaným dětem se tam věnuje stavění škol, školení učitelů v moderních vyučovacích metodách, pomáhá zemědělcům či zlepšuje přístup k pitné vodě.

"Často si myslí, že se děti budou mít ve městě lépe a jsou překvapeni, že tomu tak není," říká Yitagesu Hailu z organizace Shiny Day, kterou pomohl založit Člověk v tísni, a která pomáhá sirotkům a obchodovaným dětem. Od roku 2008 dopomohla k návratu k vlastním rodinám skoro třem stovkám prodaných dětí.

S dětmi obchodují většinou příbuzní

Samotný prodej dětí většinou vypadá tak, že rodiče osloví nejčastěji příbuzný nebo soused a slíbí jim, že pokud s ním pošlou do města dítě pracovat, bude o něj dobře postaráno, dostane se mu vzdělání a z jeho výdělku pak část poputuje i rodičům.

Nutno podotknout, že na etiopském venkově je poměrně normální, že děti pracují a pomáhají rodičům od útlého věku. V chudých zemědělských oblastech většinou pasou dobytek, chodí pro vodu nebo pro dříví. To, že by mělo dítě ve městě pracovat, jeho rodiče proto nijak nezaráží.

"No a protože je tady obrovská chudoba a rodiče ty obchodníky znají a věří jim, často souhlasí. Myslí si, že město bude pro dítě lepší," říká Gizachew Benti. Překupníci v těchto případech často za děti rodičům zaplatí třicet až sto birrů, v přepočtu zhruba třicet až sto korun (venkovské rodiny na jihu Etiopie musí často vyžít s částkou zhruba 300 birrů měsíčně).

Děti vydělají jen desítky birrů

Jsou ale i případy, kdy rodinu osloví cizí člověk nebo kdy se dítě samo rozhodne odejít a jeho rodina se o tom ani dopředu nedozví. "Přímo oslovují spíše dívky, které chtějí k prostituci, s těmi pak navazují kontakt většinou ve škole," dodává Benti.

Překupníci po příjezdu do měst děti dál prodají, inkasují za ně obvykle jednu měsíční mzdu přímo od dítěte a jeden plat od kupce. Prodané děti měsíčně přitom vydělají jen několik desítek birrů. O vzdělání nebo slušném zacházení nemůže být řeč.

Někdy se stane, že děti mají to štěstí a objeví je policie nebo je na policejní stanici dovedou všímaví Etiopané. Pak to většinou trvá týden až dva, než se úřadům podaří najít jejich skutečné rodiny a děti vrátit domů. Fakt je, že obchod s dětmi se odehrává vesměs v samotné Etiopii, existují ale i případy, kdy dospívající dívky skončily na Blízkém východě.

MAPA: Etiopie

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Podle průzkumů Zelenskyj ovládl i parlamentní volby, Sluha národa vede

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co v Kyjevě odvolil.

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči získala v předčasných...

Letadlo z Moskvy do Prahy nedoletělo, kvůli požáru v zavazadlovém prostoru

ilustrační snímek

Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se v neděli vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun ruských...

Na východě Ukrajiny zatím dodržují příměří, přesto zemřeli dva lidé

Ukrajinský voják při obchůzce ve městě Zaitseve. (23. února 2019)

Na východě Ukrajiny začalo v noci na neděli platit další časově neomezené příměří a obě strany zatím uvádějí, že je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz