Brunej nebude popravovat homosexuály, sultán couvl před zahraniční kritikou

  15:24aktualizováno  15:24
Brunej nebude udílet trest smrti lidem odsouzeným za homosexuální styk. Země tím reaguje na mezinárodní vlnu kritiky, která se minulý měsíc vzedmula v souvislosti se zavedením drakonických islámských zákonů. Brunejský sultán Hassanal Bolkiah v neděli slíbil, že rozšíří moratorium na trest smrti a ratifikuje Úmluvu OSN proti mučení.

Brunejský sultán Hassanal Bolkiah | foto: Reuters

Brunej si vysloužila mezinárodní kritiku poté, co minulý měsíc uvedla v platnost islámský zákon, který trestá sodomii, cizoložství a znásilnění ukamenováním. Brunej navzdory nesouhlasu mezinárodní komunity zavedení trestů opakovaně obhajovala. Legislativu vyplývající z islámského práva šaría země poprvé představila v roce 2014, od té doby postupně zaváděla další změny.

Fotogalerie

Sultán v neděli vzácně zareagoval na mezinárodní vlnu nevole a slíbil, že trest smrti se při uplatňování zákona šaríi nebude vykonávat. Brunej v současnosti uděluje trest smrti v případě úkladné vraždy nebo obchodování s drogami. Od devadesátých let však místní úřady žádnou popravu nevykonaly. 

„Jsem si vědom, že v souvislosti se zavedením trestního řádu podle práva šaría existuje mnoho otázek a chybných představ. Věříme však, že jakmile budou tyto otázky vyjasněny, zásluhy zákona budou zřejmé,“ uvedl Bolkiah v projevu u příležitosti začátku islámského svatého měsíce ramadánu.

„V Bruneji platí po dvě desetiletí de facto moratorium na výkony trestu smrti a to bude uplatňováno rovněž na případy spadající pod právo šaría, které poskytuje širší prostor pro prominutí trestu,“ prohlásil Bolkiah.

Brunej obhajuje drakonické tresty, nemá pro ně dostatek zbožných svědků

Brunejský sultán čelí často kritice místních i zahraničních aktivistů, kteří považují jeho absolutistickou monarchii ze despotickou. Navzdory tomu je velmi neobvyklé, aby sultán na výtky jakkoli přímo reagoval. Sultánova kancelář vydala také oficiální anglický překlad projevu, což také není běžné.

„Obecné právo i právo šaría mají společný cíl zajistit v zemi mír a harmonii. Jsou klíčové pro ochranu morálky a slušnosti země, stejně jako soukromí jednotlivců,“ uvedl podle listu The Guardian na závěr projevu Bolkiah.

06.května 2019 v 07:06, příspěvek archivován: 06.května 2019 v 12:02

Brunei's sultan says death by stoning for gay sex and adultery will not be enforced after a global backlash. Sultan says a moratorium on capital punishment that already applies to Brunei's regular Common Law would also extend to its new sharia code https://t.co/m2b0JtVz66 https://t.co/J3QgAfZ2t6

Uvedení nového zákona odsoudila OSN, organizace na ochranu lidských práv nebo známé osobnosti, které vyzvaly k bojkotu luxusních hotelů v Londýně, Beverly Hills nebo Los Angeles patřících právě brunejskému sultánovi. Mezi jinými se k bojkotu přidal herec George Clooney nebo zpěvák Elton John. 

Právě organizacím na ochranu lidských práv nicméně sultánovy sliby nestačí. „Navzdory oznámení změny trestního zákoníku stále umožňují pokuty, bičování a vězení za homosexuální aktivity, amputace končetin za krádeže, bičování mladistvých a omezování náboženských svobod,“ uvedl Matthew Woolfe, zakladatel organizace pro lidská práva The Brunei Project.

„Všechny tyto zákony by měly být zrušeny, protože jde o hrůzné porušování lidských práv připomínající středověké praktiky,“ podotkl zástupce šéfa asijské pobočky organizace Human Rights Watch Phil Robertson.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

Přelidnění planety Země jako umělecké dílo

Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru,...

Najdete na iDNES.cz