Britský princ Filip pokořil rekord, už přes 57 let je tím druhým u trůnu

  7:00aktualizováno  7:00
Britský princ Filip se stal nejdéle "sloužícím" manželským partnerem v britské historii. Dneškem překonal rekord královny Charlotty, která byla manželkou krále Jiřího III. 57 let a 70 dní. Vévoda z Edinburghu oslaví významný milník s královnou Alžbětou II. tiše a bez fanfár v jejich sídle ve Windsoru, napsal deník The Daily Telegraph.

Přes svůj věk se vévoda z Edinburghu těší neobyčejnému zdraví. | foto: Profimedia.cz

Filip si vzal Alžbětu v roce 1947, kdy byla ještě princeznou. Partnerem panovnice se stal v únoru 1952, po smrti Jiřího VI. Tehdy Alžběta II. usedla na královský trůn. Vévoda z Edinburghu ve svých 87 letech drží ještě další prvenství, je nejstarším partnerem vládnoucího monarchy. A v roce 2007 s Alžbětou II. oslavili jako první královský pár v historii země diamantovou svatbu.

Alžběta potkala Filipa v Královské námořní škole v Dartmouthu ve svých třinácti letech. Když se o několik let později rozhodli vzít, její rodina nadšením nejásala. Filip je sice prapravnukem královny Viktorie a synem řeckého prince Andrewa, jeho rodiče ale životopis k chlubení neměli. Když mu bylo osm let, matka skončila v péči psychiatrů s diagnózou schizofrenie. Otec, považovaný za playboye, se potuloval po Evropě.

Oficiální svatební foto Alžběty II. a prince Filipa. (rok 1947)

"Cítili, že byl tvrdý, nevzdělaný a zřejmě by nebyl věrný," popsal náladu některých členů královské rodiny Sir Alan Lascelles poté, co se Alžběta rozhodla za Filipa provdat. "Z královniny řeči během oslav zlaté svatby v londýnském Guildhallu v roce 1997 je jasné, že tento vztah je osobním a veřejným triumfem," napsal o pět desetiletí později The Daily Telegraph.

Jedna z královniných přítelkyň, Lady Pennová, o vztahu královny s princem Filipem řekla: "Jsou dobří přátelé a to je jejich tajemství. Královna musela zápolit s mnoha věcmi. Fakt, že se jí to dařilo tak dobře, je díky podpoře, kterou jí celá léta poskytoval."

Královna například nesla těžce, když se rozpadla manželství tří jejich dětí. Oporou jí v té době byl právě Filip, který později jako první schválil druhý sňatek prince Charlese s Camillou Parker Bowlesovou.

Královna Alžběta II. a princ Filip na zámku Balmoral v roce 1976.

Přes svůj věk se vévoda z Edinburghu těší neobyčejnému zdraví a loni absolvoval více než 350 oficiálních akcí. "Nepolevil" ani ve vyrábění faux pas, kterými za léta po boku královny proslul. Když se začátkem dubna setkal s Barackem Obamou, podivil se, že je americký prezident schopen rozeznat řadu politiků, s nimiž se musel během jediného dne setkat.

Asi nejznámější je jeho výrok z roku 1986 při návštěvě Číny, kdy varoval britské studenty, že když v zemi zůstanou dlouho, budou mít všichni šikmé oči. O dva roky dříve se v Keni při setkání s místní obyvatelkou raději ujistil. "Jste žena, že?" Během ekonomické recese v Británii v roce 1981 prohlásil: "Všichni říkali, že musíme mít více volna. Teď si stěžují, že jsou nezaměstnaní." - přečtěte si Britové vydali bonmoty prostořekého prince

Princ Filip

Princ Filip se narodil 10. června 1921 na Korfu.

Před svatbou s Alžbětou II. nosil titul princ řecký a dánský. Je členem šlesvicko-holštýnsko-sonderbursko-glücksburské dynastie, která zahrnuje královské rodiny Dánska, Řecka a Norska.

V Británii se díky svatbě stal vévodou z Edinburghu, jeho královskou výsostí a britským princem.

Spolu s královnou Alžbětou II. mají čtyři děti (Charles, Anne, Andrew a Edward) a osm vnoučat (od každého dítěte další dva potomky).

Princ Philip je 480. v pořadí na britský trůn přes svou prababičku Alici, dceru královny Viktorie.                    (Zdroj: Wikipedie.org)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Najdete na iDNES.cz