Britové obviní z vraždy Litviněnka ruského obchodníka

  11:10aktualizováno  17:15
Britové obviní z vraždy exagenta Litviněnka ruského obchodníka Andreje Lugového. Prokuratura rozhodla, že proti němu existuje dost důkazů. Alexander Litviněnko zemřel loni v listopadu v Londýně na otravu radioaktivním poloniem.

Andrej Lugovoj | foto: Reuters

Vše o kauze Litviněnko čtěte ZDE

"Dnes jsem rozhodl, že důkazy, které nám zaslala policie, postačují k obvinění Andreje Lugového z vraždy pana Litviněnka," prohlásil generální prokurátor Ken Macdonald na mimořádné tiskové konferenci v Londýně.

Britský generální prokurátor Ken Macdonald

Také řekl, že už požádal příslušné služby, aby vydaly mezinárodní zatykač a zahájily proces k vydání Lugového z Ruska do Británie. Jenže ruský právní řád neumožňuje vydávání lidí do jiných zemí. A ruská prokuratura vzkázala, že ani v případě Lugového tuto zásadu měnit nehodlá.

Britové nicméně od Moskvy očekávají "plnou spolupráci". Ministryně zahraničí Margaret Beckettová vyzvala tamní úřady, aby byly vůči požadavkům Londýna vstřícné.

"Jedná se o vážný zločin. Hledáme a očekáváme plnou spolupráci ruských úřadů v zájmu postavení Lugového před britskou justici. Tyto žádosti byly s veškerým důrazem předány ruskému velvyslanci, který byl dnes pozván na britské ministerstvo zahraničí," prohlásila.

Sám Lugovoj se proti obvinění ohradil a označil ho za politicky motivované. "Nezabil jsem Litviněnka, nemám s jeho smrtí vůbec nic společného," řekl agentuře ITAR-TASS.

Zavraždil mě Putin
Někdejší agent KGB Alexander Litviněnko byl hlasitým kritikem Kremlu a prezidenta Vladimira Putina. Zemřel loni 23. listopadu v londýnské nemocnici na otravu radioaktivním poloniem 210. - více zde

Alexandr Litviněnko v londýnské nemocnici

Ze své vraždy opakovaně vinil Kreml a Putina. Naposledy v dopise, který diktoval na smrtelném loži. Kreml ale spojitost s Litviněnkovou smrtí odmítá a označuje ji za absurdní.

Když někdejší agent KGB zemřel, Scotland Yard se pustil do intenzivního vyšetřování. Kriminalisté vyslechli stovky lidí, po Londýně nacházeli místa se zvýšenou radioaktivitou.

Nakonec dospěli k závěru, že Litviněnko byl otráven 1. listopadu v baru londýnského hotelu Millenium, kde měl schůzku se třemi ruskými obchodníky. Jedním z nich byl právě Lugovoj, dalším pak Dimitrij Kovtun.

Andrej Lugovoj

Andrej Lugovoj býval také u KGB, později pracoval jako šéf ochranky ruského oligarchy Borise Berezovského. Podíl na Litviněnkově vraždě odmítá a viní britská média, že se ho snaží démonizovat.

Napětí se ještě zhorší
Litviněnkovu vraždu vyšetřovali nezávisle na Britech i Rusové. Kauza zvýšila diplomatické napětí mezi Moskvou a Londýnem a nynější obvinění Lugového tento stav nejspíš ještě zhorší.

Kauza Litviněnko

1. listopadu 2006 - Litviněnko se v hotelu Millenium setkal s bývalými ruskými agenty a podnikateli Lugovým, Kovtunem a Sokolenkem. V japonské restauraci se také sešel s italským bezpečnostním expertem Scaramellou, který mu měl předat informace o vraždě ruské novinářky Politkovské. Několik hodin poté byl Litviněnko přijat se zdravotními potížemi v nemocnici.

20. listopadu 2006 - Litviněnka, který přišel o vlasy a dramaticky ztratil na váze, lékaři přesunuli na jednotku intenzivní péče. Ruská vláda popřela, že by měla cokoli společného s onemocněním svého bývalého agenta.

23. listopadu 2006 - Litviněnko ve večerních hodinách zemřel. Krátce před smrtí obvinil ze svého konce Vladimira Putina.

24. listopadu - Podle britských úřadů souvisí Litviněnkova smrt s přítomností radioaktivního izotopu polonia 210. Putin zpochybnil věrohodnost Litviněnkova prohlášení, případ označil za tragédii, která byla použita k politickým provokacím.

25. listopadu - Na obou místech schůzek z 1. listopadu a také v Litviněnkově bytě byla zjištěna zvýšená hladina radioaktivity. Izotop polonia 210 byl poté nalezen v několika zemích a také na palubě několika letadel.

30. listopadu 2006 - V Londýně začalo vyšetřování Litviněnkovy smrti. O den později proběhla pitva ostatků. Hospitalizován byl Scaramella, v jehož těle se našlo v menší míře polonium.

6. prosince 2006 - Britská policie oznámila, že smrt Litviněnka vyšetřuje jako vraždu. 7. prosince byl Alexander Litviněnko pohřben v Londýně. Soukromého obřadu se zúčastnila jen rodina a nejbližší přátelé. Ruská generální prokuratura v ten samý den oznámila, že zahájila vyšetřování otravy Litviněnka a také pokusu o vraždu Kovtuna, který byl hospitalizován kvůli otravě radioaktivní látkou.

31. ledna 2007 - Scotland Yard ukončil vyšetřování vraždy Litviněnka.

6. února 2007 - Oligarcha Berezovskij oznámil, že Litviněnko podezíral z podání jedu Lugového, s nímž se scházel.

Zdroj: ČTK

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Najdete na iDNES.cz