Britští islamisté patří v Iráku a Sýrii mezi nejkrutější bojovníky

  18:38aktualizováno  18:38
Kat amerického novináře, jehož popravu ve středu zveřejnili bojovníci Islámského státu, byl zřejmě Brit. V Iráku a Sýrii bojuje na čtyři sta bojovníků s britským pasem, podle expertů na extremismus patří mezi ty nejkrutější. Spojené království se obává jejich návratu.

Britští bojovníci IS patří mezi ty nejkrutější (ilustrační foto) | foto: AP

„Sunnitští muslimové z Velké Británie se ve válkách v Sýrii a Iráku zapojují všemi způsoby a patří mezi nejkrutější a nejaktivnější bojovníky Islámského státu,“ říká Shiraz Maher z Mezinárodního centra pro studium radikalizace z univerzity King's College London.

Boje v Iráku

Ve středu bylo zveřejněno video, kde maskovaný muž s britským přízvukem popravil amerického novináře Jamese Foleyho. Pokud se potvrdí, že kat je skutečně britský občan, půjde podle Mahera o nejextrémnější příklad krutosti bojovníků pocházejících z Británie, kteří bojují za IS.

Americká FBI míní, že video se stětím novináře je autentické, do vyšetřování se už zapojil i Londýn (více o popravě amerického novináře čtěte zde).

„Bohužel účast britských islamistů v konfliktech nyní zesílila jak v Sýrii, tak v Iráku. Brity můžeme vidět v předních liniích, stávají se sebevražednými atentátníky a zabíjejí popravčím způsobem. To je bohužel součást jejich radikalizace,“ uvedl Maher.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond řekl BBC, že vláda si uvědomuje značný počet britských občanů zapojených do teroristických organizací. „To je něco, co sledujeme a zabýváme se tím mnoho měsíců. Nemyslím si, že video na tom něco změní. Zvýší to však naše vnímání naléhavosti situace, která je velmi znepokojivá,“ upřesnil.

Islámský stát chce odradit Západ od intervencí

Expert na extremismus Maher varuje, že samozvaný chalífát bude pokračovat v krutostech, aby odrazil úsilí Západu angažovat se v boji proti němu. „IS se snaží odvrátit západní intervenci. To, že Západ pomáhá minoritám v Iráku (jezídům, Kurdům), IS vnímá nejen jako útok proti němu, ale považuje to jako vyhlášení války proti islámu samotnému. A tím si ospravedlňují útoky na cíle, jednotlivce i západní zájmy.“

Imám z mešity v Leedsu Qari Asim uvedl, že nyní je větší riziko, že se mladí britští muslimové zapojí do bojů kvůli „našemu zapojení v Iráku“. V současnost v Iráku a Sýrii bojuje přes čtyři sta britských občanů.

Otec dvou britských islamistů bojujících v Sýrii a Iráku Ahmed Muthany vyzval minulý měsíc rodiny, které podezírají své příbuzné, že chtějí odjet bojovat, aby zakročily. Mluvil v rámci celonárodní kampaně proti džihádistům. Muthana řekl, že jeho syn Nasser chtěl být praktický lékař, nicméně se rozhodl „odejít s těmito špatnými lidmi“.

Britská vláda si uvědomuje riziko spojené s přímým zapojením Britů do teroristických organizací. „Mnoho z těchto lidí se možná vrátí do Spojeného království a pak budou představovat přímou hrozbu naší domácí bezpečnosti,“ uvedl Hammond. Zvláště pokud se podaří IS porazit, jejich návrat je podle ministra pravděpodobný. V Británii už zatkli 69 lidí, kteří jsou podezřelí z džihádistických aktivit v Sýrii.

Obavy z návratu bojovníků do Británie potvrzují slova muže, který si říká Abú Osama. Minulý měsíc řekl BBC, že bojoval v Sýrii za ustavení chalífátu. Británii považuje za „čisté zlo“ a vrátil se jen, aby „vyvěsil černou vlajku islámu na Downing Street, na Buckinghamském paláci, na Tower Bridge, na Big Benu“.

Víc než sto imámů podle The Guardian vyzývá britské muslimy, aby na blízkovýchodní bojiště neodjížděli. Napsali otevřený dopis, kde urgují místní komunity „aby pokračovaly v štědré a neutichající podpoře všech, kterých se dotýká krize v Sýrii a události v Iráku, nicméně mají to dělat z Velké Británie v bezpečí a odpovědným způsobem“. 

Islamisté popravili amerického novináře, druhého stále drží:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Najdete na iDNES.cz