Britové se přou o zastánce českých disidentů Scrutona, prý haní islám i židy

  13:42aktualizováno  13:42
Britský konzervativní filozof Roger Scruton dostal funkci od vlády Theresy Mayové, ale opozice žádá jeho odvolání. Vadí jí Scrutonovy údajně islamofobní, homofobní a antisemitské výroky. Akademik z Oxfordu, jenž obvinění odmítl, pomáhal českým disidentům a Václav Havel jej vyznamenal.

Roger Scruton | foto: Jan Rybář, MF DNES

Čtyřiasedmdesátiletý Scruton byl jmenován předsedou nového veřejného orgánu, který má podporovat kvalitní výstavbu. Jako takový bude radit ministerstvu pro bydlení, komunity a místní samosprávu. 

Poslanci opozičních labouristů ale naléhají na premiérku Mayovou a její ministry z Konzervativní strany, aby Scrutona odvolali. Média totiž připomněla, že označil homosexualitu za „nenormální“ a islamofobii za „propagandistické slovo“.

Scruton čelí obvinění i ze sympatií k antisemitským konspiračním teoriím o americkém finančníkovi a filantropovi Georgovi Sorosovi, který je maďarsko-židovského původu. Scruton údajně řekl během přednášky v roce 2014, že „mnozí členové budapešťské inteligence jsou židé a tvoří součást rozsáhlých sítí kolem Sorosovy říše“. 

Poslankyně a představitelka Židovského labouristického hnutí Luciana Bergerová prohlásila, že člověk šířící antisemitské konspirační teorie nemá vládě radit o čemkoli. Labouristický poslanec Wes Streeting sdělil, že Scruton se opakovaně dopustil útočných komentářů a jeho jmenování bylo „hroznou chybou úsudku“. 

Scrutonovy názory kritizovala i poslankyně opoziční Liberální demokratické strany Wera Hobhouseová.

Vláda odpověděla prohlášením na Scrutonovu podporu. On sám uvedl, že obvinění z islamofobie a antisemitismu jej „uráží a zraňují,“ informoval list The Independent

Mluvčí ministerstva pro bydlení řekl, že Scruton hodně publikoval i o architektuře a je proto vhodným kandidátem na neplacenou předsednickou funkci. 

Normalizovaná nenormálnost

Scruton v roce 2007 napsal, že „ačkoli homosexualita byla normalizována, není normální“. V článku v konzervativním deníku Daily Telegraph zároveň vyjádřil nesouhlas s adopcemi dětí homosexuálními páry. Argumentoval přitom právy a zájmy dítěte.  

Ve své knize o konzervatismu z roku 2017 označil Scruton pojem islamofobie za účelový konstrukt: „V oficiálních kruzích se záměrně umlčovala diskuse, odmítalo se nazývat věci jejich pravými jmény a přijalo se propagandistické slovo „islamofobie,“ aby se vytvořil zcela imaginární nepřítel.“ 

V reakci na volání po svém odchodu Scruton obhajoval kritický pohled na muslimské země. „Moje prohlášení o islámských státech poukazují pouze na selhání těchto států, které je faktem,“ uvedl. 

Scruton také řekl, že kdo skutečně četl jeho poznámky o Sorosovi a Maďarsku, zjistí, že nebyly v žádném smyslu antisemitské. Dodal, že se zasazoval o zachování Sorosem založené Středoevropské univerzity v Budapešti. Liberální škola se znelíbila maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který se rovněž považuje za svého druhu konzervativce. 

Soros během 80. let 20. století finančně podporoval východoevropské disidenty. Scruton ve stejné době jezdil do Československa, kde pomáhal opozici organizovat takzvanou podzemní univerzitu. Havel jej za to jako prezident v roce 1998 ocenil Medailí Za zásluhy. 

Britský Joch?

Scrutonovy postoje a spolupráce s pravicovou vládou vykazují podobnosti s českým konzervativním intelektuálem Romanem Jochem. Tomu také kritici připomněli jeho kontroverzní výroky, když jej nechtěli ve funkci poradce expremiéra Petra Nečase. 

Nečas nakonec v listopadu 2012 sám Jocha bleskurychle propustil. Vadilo mu, že na svém blogu naznačil, že tehdejší prezident Václav Klaus je „ufňukaná kremlofilní bába“. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Egyptský exprezident Mursí zkolaboval a zemřel u soudu v Káhiře

Egyptský exprezident Muhammad Mursí u soudu (8. května 2014)

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v pondělí zemřel u soudu v Káhiře. S odvoláním na egyptskou státní televizi o...

Kandidáti na hlavu Istanbulu se střetli v debatě, poprvé od nástupu Erdogana

Turci sledují debatu kandidátů o post istanbulského primátora. Usiluje o něj...

Dva kandidáti na istanbulského starostu se v neděli střetli v historickém televizním duelu. Favorit opozice Ekrem...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, o pedofila však patrně nešlo

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Najdete na iDNES.cz