Nahradí Mayovou nenápadný „Himmler“? Ministryně Ruddová čeká na svou šanci

  16:56aktualizováno  16:56
Její odpůrci ve straně jí přezdívají jakožto odpůrkyni brexitu „Ajatolláh Remain“ a mezi voliči je údajně „oblíbená jako Himmler“. Přesto má ministryně práce Amber Ruddová stále vyšší šance, že až se s premiérkou Theresou Mayovou převrhne židle, bude na seznamu náhradníků do vedení strany, a tedy i vlády velmi vysoko.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová (26. dubna 2018) | foto: Reuters

Někdejší ministryně vnitra, která loni na jaře odstoupila kvůli skandálu okolo karibských imigrantů, se před čtyřmi měsíci do vlády vrátila, tentokrát na ministerstvo práce. To přebrala po své předchůdkyni Esther McVeyové, která rezignovala na protest proti vyjednávací taktice premiérky ohledně brexitu.

Fotogalerie

Ani 55letá Ruddová ovšem vyjednávacímu kolotoči jen pasivně nepřihlíží. Jako zastánkyně měkkého brexitu minulý týden společně s dalšími ministry přiměla Mayovou, aby oproti svým předchozím prohlášením ustoupila od možnosti, že Británie vystoupí z Evropské unie i bez odchodové dohody.

Právě proto zastánci tvrdého brexitu mezi konzervativci nemohou Ruddové přijít na jméno. Politička podle nich není vůči straně ani vládě dostatečně loajální. 

Je to ale zároveň strategie, která zvyšuje její šance na získání premiérského křesla poté, co Mayová, ať už dobrovolně, nebo na nátlak strany, odstoupí. To sice zatím není na pořadu dne, ale pozice premiérky je dlouhodobě vratká. Řádné volby vycházejí na rok 2022 a je vcelku jisté, že Mayová do nich stranu nepovede. 

Mayová dosud ustála několik pokusů o své sesazení, mimo jiné i proto, že ve straně se nenašla žádná dostatečně silná náhrada. Při představě, že by Mayovou vystřídal například obhroublý Boris Johnson, pak premiérka pokusy o vyslovení nedůvěry přečkala bez výrazných problémů. 

Mayová v létě rezignuje, myslí si někteří britští konzervativci

Pokud se ale ve straně objeví schopný kandidát s podporou většiny konzervativců, může se výměna ve vedení odehrát relativně rychle. Jako další jména se zmiňují ministr zahraničí Jeremy Hunt nebo ministr vnitra Sajid Javid. 

Ve srovnání s nimi má ale právě Ruddová nejsmířlivější postoj vůči Evropské unii, brexitu i další vzájemné spolupráci s Unií. Ruddová zároveň působí jako spojka mezi umírněnými konzervativci v britské vládě. 

A s tím, jak se jednání o brexitu stále neúspěšně táhnou, posiluje i její pozice ve straně. Na to, že není zcela bez šance, ukazuje i rostoucí nelibost vůči Ruddové ze strany Mayové i euroskeptické části strany. 

„Ruddová se stala prozatím posledním hromosvodem, na němž si zastánci tvrdého brexitu vybíjejí vztek,“ uvedl zdroj zevnitř strany. Další člen konzervativců podle listu The Times uvádí, že Mayová lituje toho, že ji přivedla zpět do vlády: „Útoky vůči Ruddové koordinuje přímo kancelář premiérky,“ domnívá se jeden z jejích spolupracovníků. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz