Asi drží dietu. Britové zesměšňují vánoční strom, který dostali od Norů

  • 73
Od roku 1947 Britové staví na známém Trafalgarském náměstí v Londýně vánoční strom, který dostávají od Norů. Ten současný si však příliš neoblíbili. Vtipkují o něm, že je „chudokrevný" a vypadá, jako kdyby držel dietu.

„Smutně“ či „nemocně vypadající“ strom, který je „zklamáním“. Tak respondenti v reportáži britské stanice BBC popisují vánoční strom z Norska. „Zajímalo by nás, co jsme udělali Norsku, že jsme je tak naštvali,“ komentoval mladý muž s příslovečným britským humorem hubeně vyhlížející strom.

Fotogalerie

Na sociálních sítích jsou reakce ještě ostřejší. „Jaký patetický exemplář,“ napsal jeden uživatel, zatímco jiní měli z vánočního stromku „rozpačitý“ dojem.

Podle jednoho komentáře strom „vypadá poněkud pohuble“ a zřejmě „drží dietu“. Další jej nazývá „nejchudokrevnějším stromem vůbec“.

Někteří využili diskuze kolem stromu k politickému komentáři. Symbol Vánoc je podle nich zároveň „metaforou pro Brexit“ a „reflektuje, jak se my všichni cítíme ohledně stavu národa“.

Ani samotní Norové neskrývají své zklamání. „Myslím si, že měli vybrat lepší strom,“ sdělila BBC jedna Norka, podle níž mají v zemi pohlednější stromy.

Příznivci stromu jej však brání s tím, že se jedná o dárek a Britové by jej proto neměli kritizovat. Upozorňují též na to, že osvětlený v noci vypadá výrazně lépe.

Zastání našel strom i mezi veřejnými činiteli. „Takhle vypadá devadesátiletý, 25 metrů vysoký strom z divočiny. Je důležité vzít v úvahu symboliku stromu, ne to, kolik má větví,“ řekl BBC britský velvyslanec v Norsku Richard Wood.

K záležitosti se vyjádřila i starostka norského hlavního města Osla, Marianne Borgenová, která se účastnila slavnostního odhalení stromu. Podle ní si spousta lidí představuje, že vánoční strom bude jak z filmu od Disneyho. Skutečný strom ze skutečného lesa jejich očekávání proto nemohl naplnit, uvádí magazín Forbes.

KOMENTÁŘ: Největší vyhrává. Zelená vánoční nesoudnost

„Skutečnost, že lidé mají tolik názorů na strom, jednoduše znamená, že o něj projevují starost,“ řekla starostka norským médiím s tím, že strom je „neuvěřitelně krásný“.

S vtipem reagoval na poznámky odpůrců oficiální účet stromu na Twitteru.

„Myslel jsem si, že jsem trolly nechal doma,“ napsal s odkazem na internetové „trolly“, kteří jsou pojmenováni po zlovolných obludných postavách z norské mytologie. Samotný strom byl zasazen v blízkosti malého jezera zvaného Trollvann, který v norštině znamená „voda trollů“.

05.prosince 2019 v 15:17, příspěvek archivován: 09.prosince 2019 v 12:40

It's #FolkloreThursday! So did yule know, I used to live in a small lake named Trollvann which is Norwegian for "water of the Trolls..."

Norové dodávají Velké Británii vánoční strom od roku 1947 jako poděkování za roli, kterou země hrála v porážce nacistického Německa. Tradici začal král Haakon VII., který uprchl z Norska a našel azyl ve Velké Británii.

Líbí se vám vánoční strom z Trafalgarského náměstí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 920
Ne 399

Ošklivé vánoční stromy

Londýn není jediné město, kde lidé řešili nevzhlednost vánočního stromu.  V belgickém Oudenaarde se rozhodli odstranit strom hned poté, co dorazil, protože byl „hrozně ošklivý“, uvádí server The Brussels Times.

Ošklivé vánoční stromy se objevují i v Česku. V roce 2015 se ve Strakonicích na Velkém náměstí vystřídaly během dvou dnů dva vánoční stromy poté, co obyvatelé města rozhodli, že se jim úzká jedlička nelíbí.

V minulém roce neoficiální cenu za nejhorší vánoční strom vyhrál Tábor. Letos je za žhavého kandidáta považován Bruntál.