V tuniském hlavním městě Tunisu se na protest proti návštěvě saúdského...

V tuniském hlavním městě Tunisu se na protest proti návštěvě saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána objevil i jeho portrét s motorovou pilou. Ta odkazuje na brutální vraždu novináře Džamála Chášukdžího, kterou princ zřejmě nařídil. (26. listopadu 2018) | foto: Reuters

Británie v roli zastánce dobra. Uvalila sankce za porušování lidských práv

  • 49
Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka Sergeje Magnitského a saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Británie zamrazí bankovní účty i zakáže cestování přes své území.

Mezi sankcionovanými jsou dále i občané Barmy a Severní Koreje, informovala v pondělí agentura AFP. „Tato vláda je odhodlána, aby Spojené království bylo ještě silnějším zastáncem dobra ve světě,“ řekl ministr zahraničí Dominic Raab v projevu před britskými poslanci. 

„Doženeme k odpovědnosti pachatele nejhoršího porušování lidských práv,“ dodal. Je to poprvé od vystoupení z Evropské unie, kdy Británie vydala vlastní sankční seznam. 

Sankce podle ministra budou mít podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území. „Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi,“ řekl.

Nynější krok umožnil nový zákon o sankcích z roku 2018, který po lednovém brexitu dává Londýnu možnost uvalovat sankce nezávisle na režimu Evropské unie.

Zavraždění igelitovým pytlem i neposkytnutí pomoci

Na britském sankčním seznamu se ocitlo 25 ruských občanů, kteří se podle Británie podíleli na Magnitského smrti ve vyšetřovací vazbě v roce 2009. Nejvýznamnější z nich je podle agentury Reuters šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Podle ochránců lidských práv ubili Magnitského dozorci, když tento právník obvinil významné ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací.

Případ Magnitskij

Magnitskij zemřel po téměř roční vyšetřovací vazbě v roce 2009. Podle lékařské zprávy jeho smrt zapříčinil zánět slinivky břišní a zástava srdce. Podle neoficiálních zpráv se však vyšetřovatelé snažili získat jeho doznání z daňových úniků odmítáním lékařské péče. Když si sedmatřicetiletý právník stěžoval, pokaždé se mu prý podmínky vazby zpřísnily.

Ruské velvyslanectví v Londýně sdělilo, že Moskva si vyhrazuje právo na sankce odpovědět. „Obzvláště šokující je, že na sankční seznam byli zařazeni čelní představitelé prokuratury a vyšetřovacího výboru Ruské federace, jakož i soudci,“ uvedl podle agentury RIA Novosti mluvčí ambasády.

Britský postih dopadne kromě Rusů také na 20 saúdskoarabských občanů, kteří jsou podezřelí z předloňské vraždy Chášukdžího v Istanbulu. Podle deníku The Guardian jsou mezi nimi i blízcí spolupracovníci korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle mnohých států i organizací na ochranu lidských práv dal k likvidaci nepohodlného novináře a spisovatele příkaz.

V Barmě se sankce zaměří na ty, kteří se podílejí na perzekuci menšinového etnika Rohingů, v KLDR pak na organizátory táborů nucených prací.

Případ Chášukdží

Novinář Chášukdží byl zavražděn členy saúdskoarabského komanda na konzulátu své země v tureckém Istanbulu v roce 2018. „Nezakrývejte mi ústa,“ řekl, než ztratil vědomí. „Mám astma, nedělejte to. Udusíte mě,“ zněla jeho poslední slova. Poté ho komando udusilo igelitovou taškou a jeden člen tělo novináře rozřezal a odnesl z konzulátu v pěti kufrech. 

Oznámení Londýna, že zavádí nové sankce, vítá americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Tyto sankce zahajují novou éru britské sankční politiky a spolupráce mezi našimi demokraciemi,“ uvedl Pompeo. „Spojené státy budou nadále hledat spojence a partnery, aby využily veškerých dostupných nástrojů, které porušovatelům lidských práv zamezí v přístupu k americkému a mezinárodnímu finančnímu systému.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video