Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Britští akademici musejí skrývat své politické názory, tvrdí studie

  21:44
Akademičtí pracovníci na britských univerzitách a výzkumných institutech raději neříkají své politické názory, protože se obávají agresivní reakce kolegů i dopadů, které by to mohlo mít na jejich kariéru. Tvrdí to studie pravicového think tanku Policy Exchange. Podle ní se zvláště pravicově orientovaní akademici setkávají s diskriminací.

Oxfordská univerzita | foto: Profimedia.cz

Studie vychází z výsledků průzkumu veřejného mínění společnosti YouGov mezi 820 akademiky. Více než 40 % oslovených akademiků bylo v důchodu, v průměrném věku 70 let. Průměrný věk stále působících akademiků je 49 let.

Think tank poznamenal, že v posledních letech je v akademickém prostředí zřetelný posun směrem k levicovým politickým názorům. V roce 1964 35 % akademiků volilo Konzervativce, 47 % Labouristy. V roce 2017 už se k pravicovým stranám přihlásilo 20 % akademiků, zatímco 75 % dalo své hlasy levicovým stranám.

Badatelé se obávají poškození své pověsti a uchylují k autocenzuře. Skoro třetina (32 %) těch, kteří tíhnou k pravici, raději veřejně nedávají najevo své politické názory jak při vyučování studentů, tak ve výzkumu. K totožné taktice se uchyluje i 15 % akademiků s centrickým politickým světonázorem a patnáct procent těch akademiků, kteří zastávají velmi levicovou politiku.

„Obavu z následků“ zmiňuje jako důvod pro neuveřejnění svých názorů při debatě o brexitu 27 % příznivců odchodu Británie z Evropské unie. V případě podporovatelů setrvání Británie v EU strach je to 11 % akademiků.

Mladí akademici ostrakizují častěji než starší

Členové akademické obce s pravicovými názory tvrdí, že se při zveřejnění svých názorů a úvah setkali s „agresivním“, „otevřeně nepřátelským“ a „surovým“ jednáním ze strany levicově orientovaných kolegů. I akademici s centrickým či levicovým politickým názorem si stěžují, že k některým tématům je lepší se nevyjadřovat a jít s davem, například k otázce práv transsexuálů nebo k protiteroristické iniciativě Prevent, která požaduje, aby veřejnost úřadům hlásila případy „radikalismu“.

Podle studie akademici z obou stran politického spektra vykazují ochotu diskriminovat své kolegy z akademické obce v žádostech o pracovní pozice, granty či o publikaci odborného článku. Pokud by si měli vybrat mezi zcela rovnocennými kandidáty, 50 % akademiků s pravicovými názory by dalo přednost podporovateli odchodu z EU před voličem bývalého labouristického lídra Jeremy Corbyna, naopak 40 % akademiků s levicovými názory by preferovalo Corbynova voliče.

Británie je velmi postižená politickou korektností, říká Michael Žantovský

Studie podotýká, že vůle k diskriminaci je relativně srovnatelná napříč politickým spektrem. Pravicoví voliči jsou však mezi vysokoškolskými pedagogy a vědci v menšině. Je proto pravděpodobnější, že se akademiků diskriminace dotkne. 

S ohledem na značnou konkurenci a úzký počet pracovních míst v akademické sféře politická diskriminace výrazně omezuje možnosti pravicově orientovaných badatelů získat a udržet si místo na univerzitě či ve vědeckém ústavu. Podle think tanku diskriminace na základě politických preferencí přispívá k citelné ztrátě názorové rozmanitosti uvnitř akademického prostředí.

Studie dochází k závěru, že většina badatelů je proti kontroverzním kampaním, jejichž cílem je odstavení akademika s odlišným politickým názorem z pozice na univerzitě či ve vědeckém ústavu. Jen 6 až13 procent akademiků by podpořilo iniciativy za propuštění vědeckých pracovníků s nepopulárními politickými názory. Jedná se o spíše mladší akademiky.

Reakce na studii

List The Guardian připomíná několik případů v britském akademickém prostředí, kdy se studentským aktivistům podařilo zabránit přednášce z jejich hlediska nevítaného hosta. Kvůli tlaku studentů došlo například ke zrušení přednášky bývalé britské ministryně vnitra Amber Ruddové. Představitelé univerzity rozhodnutí později zkritizovali.

Geny ovlivňují IQ, napsal vědec. Jako rasistu ho vypudili z Cambridge

„Rozsah, v jakém dochází na našich univerzitách k umlčování a diskriminaci studentů a akademických pracovníků s mainstreamovými názory, je silně znepokojivý,“ komentovala studii ministryně pro vysoké školy Michelle Donelanová. Podle Donelanové musí univerzity „udělat víc“ pro obhajobu svobody projevu.

Think tank navrhuje, aby vláda zřídila novou pozici ředitele pro akademickou svobodu, který by zkoumal nařčení z porušování svobody projevu v univerzitním prostředí. 

Podle generální tajemnice učitelských odborů University and College Union Jo Gradyové doporučení think tanku nejsou důvěryhodná. „Myšlenka, že akademická svoboda je pod útokem, je mýtus. Naši členové se mají obávat nikoliv strašáků z think tanků, ale hlavně přání současné vlády kontrolovat, co se smí a co se nesmí učit,“ řekla Gradyová.

Autor:

Rozstřel: Velká obezřetnost před Covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Hrdinný taxikář pomohl běloruskému demonstrantovi utéct před policií

Na sociálních sítích je oslavován neznámý běloruský taxikář. Virální video zachycuje, jak jak pomáhá jednomu z...

Veterinární charita vyznamenala krysu za hledání nášlapných min v Kambodži

Britská veterinární charita vyznamenala sedmiletou krysu za odvahu a oddanost při hledání min v Kambodži. Sameček krysy...

Dobře utajený „JoeJoe“. Biden v Charlotte besedoval s dvaceti příznivci

Premium Když přiletěl demokratický kandidát dělat kampaň do Severní Karolíny, nikdo z příznivců nevěděl, kde jejich „JoeJoe“...

Mrzačení koní řeší už i ve Švédsku, tyrani zvíře připravili o oko a ucho

Švédská policie ve středu oznámila nález mrtvého koně, kterému někdo vydloubl oko a uřízl ucho. Podobný případ se v...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...