Skotsko zvažuje druhé referendum o nezávislosti, koketuje i s vlastní měnou

  19:31aktualizováno  19:31
Podpora nezávislosti je ve Skotsku nejvyšší za poslední roky. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce do dvou let vyvolat nové hlasování o odtržení od Spojeného království, její strana plánuje i zavedení vlastní měny. Ostatní skotští politici jsou však proti a také centrální vláda v Londýně referendum odmítá.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sny o nezávislosti Skotska na Británii znovu ožívají. Přinejmenším v hlavě skotské premiérky Nicoly Sturgeonové, která pět let po prvním neúspěšném pokusu od odtržení od zbytku království v roce 2014 nyní plánuje druhý pokus.

Fotogalerie

Tehdy šlo spíše o nepříliš určitou myšlenku národního sebeurčení, kterou Skotové většinou 55 procent odmítli. Nyní jde o víc. Tváří v tvář nejisté budoucnosti, chaosu kolem brexitu a jeho ekonomických dopadů je podle Sturgeonové nezávislost ta nejlepší možnost, jak zajistit členství Skotska v Evropské unii. 

Podle svého prohlášení z minulého týdne chce Sturgeonová vyvolat druhé hlasování o nezávislosti nejpozději do roku 2021. Má to ale háček. K tomu, aby byl jeho výsledek platný, potřebuje k vypsání referenda formální souhlas britské vlády. A ten vláda Skotům logicky nechce dát. 

„Stejně jako v minulých letech i nyní jasně říkáme, že Skotsko už dostalo šanci v roce 2014 a jasně se tehdy vyslovilo pro setrvání uvnitř Spojeného království. Tento výsledek je třeba respektovat. Naše pozice zůstává neměnná,“ uvedl tiskový mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. 

Stále vyšší podpora

Podpora nezávislosti je ve Skotsku nejvyšší za poslední roky. Na stranu odtržení od Británie se totiž přidávají hlasy těch, kdo si přejí setrvat v Evropské unii. 

Brexit se odkládá do 31. října. Británie ale může z EU odejít i dřív

V referendu o vystoupení z EU v červnu 2016 Skotsko (stejně jako Severní Irsko) tuto možnost odmítlo. Zatímco celostátní průměr pro setrvání v EU byl 48 procent, tuto variantu zvolilo celých 62 procent Skotů.

Pokud by Skotové mohli o odtržení Skotska hlasovat už nyní, výsledek by byl velmi těsný. Podle průzkumu agentury YouGov by nezávislost volilo 49 procent dotázaných, naopak zachování společného státu si přeje 51 procent. I to je zřetelný posun od výsledků stejné ankety z loňského června, kdy byl poměr hlasů 45 ku 55.

Zavést novou měnu?

Byly to především ekonomické otázky, které delegáti Skotské národní strany o víkendu řešili během sjezdu v Edinburghu, a spolu s nimi také otázka nové měny. Zatímco před minulým referendem o nezávislosti se počítalo s tím, že by Skotsko nadále používalo britskou měnu, nyní zvažuje plány na vlastní „skotskou libru“. 

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč Skotové touží po nezávislosti? Mají šanci?

Delegáti nakonec těsnou většinou 52 procent v rámci ekonomického plánu schválili, že novou měnu v případě odchodu ze Spojeného království zavedou „co nejdřív, jak to bude možné“. A to přesto, že sama Sturgeonová vyzývala k opatrnějšímu a pozvolnějšímu přechodu.

Přes to všechno jde spíše o teoretické úvahy než o konkrétní jízdní řád. Je otázka, zda na nové referendum a případně novou měnu nakonec skutečně dojde. Podporu totiž zdaleka nemá u ostatních politických stran ve Skotsku. Ty Sturgeonové vyčítají, že se snaží využít situace ve svůj prospěch, a to navíc „v nejhorší možnou dobu“. 

Sturgeonová se druhé hlasování původně pokusila vyvolat už v roce 2016 po celostátním referendu o brexitu. Ve volbách do skotského parlamentu ale její strana následně ztratila 21 poslaneckých míst a plány na nezávislost Skotska šly stranou. Přinejmenším doteď.

Připomeňte si nejdůležitější momenty brexitu na časové ose:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Za smrt migrantů v chladicím voze doživotí. Maďarský soud zpřísnil trest

Forenzní technici rakouské policie u odstaveného nákladního automobilu s těly...

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu čtyři hlavní obžalované v případu...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Najdete na iDNES.cz