Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Online reportáž

10:34
Letáková kampaň stoupenců setrvání Británie v EU využívá k přesvědčení nerozhodnutých občanů známé osobnosti.
22.června 2016 v 09:57, příspěvek archivován: 22.června 2016 v 10:30

Letakova kampan v plnem proudu. I pred zastavkou Earls Court. @StrongerIn Jde pres slavne osobnosti. #EUref pic.twitter.com/cqKqlxgWT4

10:01
David Cameron zůstane předsedou vlády bez ohledu na výsledek zítřejšího hlasování a akceptuje rozhodnutí britského lidu. Myšlenka, podle které není Spojené království nezávislým státem, je podle Camerona nesmysl, neboť samotné referendum demonstruje jeho suverenitu. Avšak bude bezpečnější, silnější a bohatší uvnitř Unie. "Neříkám, že je EU perfektní, potřebuje reformu, ale neodřízněme se touto volbou od světa a nepoškozujme naši ekonomiku," vyzval premiér britský lid v pořadu Breakfast na BBC.
09:30
Do průběhu kampaní před zítřejším referendem zasáhla minulý týden vražda Jo Coxové. Poslankyně by dnes měla 42. narozeniny. Většina světových událostí pořádaných na její počest se bude konat kolem čtvrté hodiny odpolední britského času. Manžel Coxové vyzval lidi k oslavě jejího života a odkazu.
22.června 2016 v 08:24, příspěvek archivován: 22.června 2016 v 09:28

Today wld have been Jo's birthday. If you can,pls join us this afternoon to celebrate her life& legacy https://t.co/33RI6R4lPD #MoreInCommon

09:10
Pro setrvání se vyjádřil James Bond, alespoň tedy jeho poslední představitel Daniel Craig. Podpora herce udělala Davidu Cameronovi radost.
21.června 2016 v 23:14, příspěvek archivován: 22.června 2016 v 08:50

It's great to see Daniel Craig is planning to Vote Remain on Thursday. pic.twitter.com/DZL9CejTmM

08:49
Británii dnes čeká poslední den kampaně odpůrců i příznivců členství v Evropské unii. Ve čtvrtek se až 46,5 milionu voličů vydá do volebních místností odpovědět na otázku, zda si přejí zůstat součástí evropského bloku. Výsledek referenda bude zřejmě velice těsný, jak ukazují průzkumy veřejného mínění, které žádný z obou táborů nepovažují za přesvědčivého favorita.
08:16
V úterní televizní debatě BBC se střetli současný a minulý starosta Londýna Sadiq Khan a Boris Johnson. "Jestliže se rozhodneme pro odchod, bude to nadobro," prohlásil na úvod debaty Khan, podle něhož jsou všichni experti zajedno, že Británii bude lépe uvnitř unie. V ekonomice zástupci obou stran řešili například to, zda bude Británie po odchodu znevýhodněna novými cly a poplatky. Zastánce odchodu Johnson prohlásil, že Němci by museli být "šílení", kdyby uvalili cla na obchod s Británií. Khan se nato Johnsona zeptal, zda naslouchá lidem, kteří se nejvíce obávají právě potenciálních dopadů odchodu na britskou ekonomiku.
23:12
„Čtvrtek může být naším dnem svobody,“ pronesl na debatě BBC konzervativec, bývalý londýnský starosta a zastánce odchodu z EU Boris Johnson. Podle BBC následoval v některých částech publika potlesk vestoje.
22:15
V londýnské Wembley Areně se na poměry televizních debat sešlo nevídaných 12,5 tisíce diváků, před nimiž trojice zástupců každého z táborů debatuje o třech tematických okruzích: ekonomice, imigraci a roli Británie ve světě.
21:15
„Evropská unie byla vznešený sen, ale změnila se v noční můru,“ prohlásila na velké debatě, kterou k referendu pořádá BBC, labouristická poslankyně Gisela Stuartová.
21:08
Celkem 37 procent dotázaných půjde hlasovat samo. Partnera si pak přizve 31 procent respondentů, rodinu 13 procent, s dětmi chce jít pět procent, s přáteli dvě procenta a s kolegy jedno procento. Zbytek dotázaných zatím neví, případně si s sebou vezme někoho jiného. Nejvíce dotázaných chce hlasovat večer, dopoledne a ráno. Naopak přes oběd, v brzkém odpoledni a pozdě večer budou volební místnosti nejvíce opuštěné. Hlasovat bude možné od 7 do 22 hodin místního času (8:00 až 23:00 SELČ).
21:06
Většina voličů půjde odevzdat svůj hlas ve čtvrtečním referendu pěšky a nejvíce rušno bude ve volebních místnostech večer po pracovní době. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu, který agentura YouGov vypracovala pro volební komisi. Pěšky se vydá hlasovat 51 procent z 2146 dotazovaných lidí, autem pojede 18 procent z nich, na kole a autobusem po jednom procentu, 11 procent zvolí jiný způsob dopravy a tři procenta dotázaných ještě nevěděla. Zbývající respondenti se nechystají odevzdat hlas osobně. V referendu je možné odevzdat hlas také poštou či zplnomocněním jiné osoby.
20:41
Hlasovat se ve čtvrtek bude nejen ve Spojeném království, ale také na Gibraltaru, který je britským zámořským územím. Volební komise upřesnila, že oprávnění hlasovat má v Anglii takřka 39 milionů lidí, ve Skotsku necelé čtyři miliony, ve Walesu téměř 2,3 milionu lidí, v Severním Irsku o milion méně a na Gibraltaru může odevzdat hlas přes 24 tisíc lidí. V referendu mohou hlasovat nejen občané Británie, ale i Irska či Malty a dalších zemí Commonwealthu, kteří ve Spojeném království žijí. Naopak britští občané bydlící více než 15 let v zahraničí se v referendu vyjádřit nemohou.
20:17
Na velkou debatu o britském referendu se sjíždějí členové obou táborů - pro i proti brexitu.
21.června 2016 v 18:52, příspěvek archivován: 21.června 2016 v 20:16

Battle of the buses -the opposing camps arrive at Wembley for the BBC Great Debate I'll be reporting for @BBCRadio4 pic.twitter.com/QOD4u4Tmj8

20:13
„Z hloubi svého srdce se obracím na občany Británie, aby znovu nenechávali zaznít zvon zrady. Nezabíjejte naděje generací na velký a staletí starý sen evropské jednoty," uvedl Halík. Je přesvědčen, že možný rozpad Evropské unie by nepřinesl státům suverenitu, ale uvrhl by je do chaosu, hrozby vnitřních konfliktů a lokálních válek. Odchod z EU by podle Halíka znamenal i začátek konce Velké Británie, která by svou izolací přišla o vliv ve světě. „Brexit by představoval velké vítězství pro plány Putina. Občané Británie, prosím, statečně odmítněte pokušení zradit Evropu, naši společnou vlast,“ uzavřel dopis Halík, který předloni v Londýně převzal prestižní Templetonovu cenu udělovanou za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života.
20:11
Na úvod svého dopisu se Halík vyznává ze své lásky k Británii a její kultuře. Zároveň připomíná, že generace jeho rodičů má stále na paměti rozhodnutí Británie i Francie, když na mnichovské konferenci v roce 1938 převážily jejich vlastní zájmy a hlasy volající po izolacionismu. Mnozí obyvatelé Československa se poté, co Západ odmítl pomoci republice proti nacistickému Německu, ze zoufalství přiklonili k Sovětskému svazu. „Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon," připomněl Halík báseň Zpěv úzkosti, kterou František Halas napsal v reakci na to, že Londýn s Paříží ponechaly Prahu svému osudu.
20:10
Český katolický kněz a teolog Tomáš Halík v otevřeném dopise vyzývá Brity, aby ve čtvrtečním referendu o unijní budoucnosti své země odolali pokušení zradit Evropu a naopak pomohli uskutečnit dávný sen sjednoceného kontinentu. Halík na nezávislém katolickém zpravodajském portálu ICN uznává, že Evropská unie má své nedostatky, ty ale chápe jako příležitost a výzvu k obnově evropského bloku. „Neochvějná jednota Evropy nikdy nebyla důležitější než dnes. Dvě temné mocnosti vedou intenzivní propagandistickou válku proti Evropě s cílem oslabit její jednotu a podkopat Evropskou unii,“ napsal Halík s odkazem na Rusko a teroristické hnutí Islámský stát.
20:06
O budoucnosti Spojeného království v Evropské unii bude moci ve čtvrtečním referendu rozhodovat 46,5 milionu voličů, oznámila britská volební komise.
19:48
21.června 2016 v 16:44, příspěvek archivován: 21.června 2016 v 19:48

British PM Cameron says Brexit poses 'huge risk' to economy https://t.co/peHlyaW2Wz #EUref pic.twitter.com/hhhS6CAdVQ

19:39
V souvislosti s referendem však oslovený Brit Austin podle všeho má svůj názor na jedno z hlavních témat kampaně, kterým se stala imigrace. Podle něj na ní není nic špatného. Jedním dechem však dodává, že je důležité, aby přistěhovalci chtěli pracovat a odváděli daně. „Pokud se nechtějí zapojit, měli by se vrátit domů,“ řekl reportérovi iDNES.cz
19:38
Austin se živí jako ostraha na náměstí před sídlem britského parlamentu. Každý den tak tráví jen několik desítek metrů od nejvlivnějších britských politiků. Kdo je zrovna ve vedení země, ho však nezajímá. „Dokud má člověk co jíst a jeho děti chodí do školy, politiku nemusí řešit,“ vysvětluje.