Britové propustí stařičkého vraha policistů. Lítost nikdy neprojevil

  21:49aktualizováno  21:49
Harry Roberts je jedním z nejslavnějších zločinců Velké Británie. V roce 1966 spolu s komplicem zastřelil tři policisty, za což ho soud poslal na doživotí do vězení. Na sklonku života se opět dostane na svobodu, úřady schválily jeho žádost o podmínečné propuštění. To však rozohnilo britské policisty.

Harry Roberts na archivním snímku z roku 1966. | foto: Profimedia.cz

Brutální vražda policistů se odehrála v roce 1966. Roberts a jeho komplicové John Duddy a Jack Witney osudný den seděli v dodávce, která byla plná vybavení na plánovanou loupež.

Když je zastavili policisté, Roberts neváhal a na místě zastřelil 25letého detektiva Davida Wombella. Po následné honičce zabil i 30letého Christophera Heada, Duddy výstřelem z pistole ukončil život 41letého policisty Geoffrey Foxe.

Vrazi se vydali na útěk a v Británii se rozjelo pátrání, které země dosud nezažila. Fotografie Robertse visela na každém rohu. Nakonec ho dopadli v jeho úkrytu ve městečku Bishop’s Stortford severně od Londýna, které si dobře pamatoval z dětství - během německého bombardování sem byl evakuován.

Pak už to šlo ráz na ráz. Soudní proces, mediální bouře a doživotní vězení pro oba vrahy. Roberts během let za mřížemi nikdy lítost nad vraždou policistů neprojevil.

V rozhovoru pro místní tisk z roku 1993 prohlásil: „Zastřelili jsme je, protože se nás chystali zadržet a my jsme nechtěli jít na 15 let do vězení. Byli jsme profesionální zločinci. Nereagovali jsme jako obyčejní lidé. Policisté pro nás nebyli lidé (...). Byli to nepřátelé. Nikdy necítíte výčitky ze zabití nepřítele.“

Pistole z vosku

Robertsův kumpán Duddy zemřel ve vězení v roce 1981. Whitney, třetí člen gangu, který během osudného dne ani jednou nevystřelil, byl zavražděn v roce 1999, osm let po svém propuštění z vězení. Samotný Roberts bojoval za své propuštění mnoho let.

Ze své cely ve věznici Parkhurst na ostrově Wight se před lety dokonce pokusil utéct. Přesněji řečeno útěk plánoval. Z vosku a bavlny si vyrobil falešnou pistoli, kterou ukryl do toalety. Pak ho ovšem přepadly pochybnosti a maketu zbraně při prohlídce cely objevili bachaři.

Po 48 letech ve vězení se však nakonec svobody dočká, z kriminálu navíc odejde hlavní branou. Komise pro podmínečné propuštění nyní schválila jeho žádost o propuštění. První žádost přitom mohl podle rozhodnutí soudu podat nejdříve po odpykání 30 let trestu. Soudce při tom během procesu v roce 1966 směrem k Robertsovi prohlásil: „Je pravděpodobné, že žádný ministr vnitra by nikdy ani nepomyslel na to, že vás podmínečně propustí (...).“

Policisté protestují

Současná ministryně vnitra Theresa Mayová je z verdiktu rady rozhořčená. Uvedla, že rozhodnutí bylo zcela mimo její vliv, podle svých slov však udělá všechno proto, aby vrazi policistů nemohli být předčasně propouštěni.

„Policisté a policistky vyrážejí do terénu každý den s vědomím, že mohou čelit velkému nebezpečí (...). Opravdu si myslím, že kdokoli zabije policistu, patří na doživotí za mříže,“ dodala podle serveru The Independent May.

Propuštění stařičkého kriminálníka rozohnilo mnoho policistů i členů právnické obce. Předseda Policejní federace Anglie a Walesu Steve White prohlásil, že rozhodnutí komise o propuštění Robertse je pro něj „nepřípustnou novinkou“. „Rozhodnutí komise je fackou pro rodiny tří policistů, kteří byli brutálně zavražděni,“ dodal White

Britský vicepremiér Nick Clegg však rozhodnutí rady hájí. „Není to o mých pocitech. Je to o tom, jak funguje právní systém. Pokud chcete zavést právní systém založený na vašich aktuálních emocích, dobře. Bude to ale absolutní pohroma pro principy spravedlnosti,“ prohlásil Clegg.

.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

V Japonsku zemřel údajně nejstarší muž na světě, narodil se v roce 1905

Archivní snímek nejstaršího Japonce Nonaky z dubna roku 2018. Nonaka si právě...

Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila agentura Kjódó...

Velká Albánie rozpíná křídla, chce k sobě připoutat Kosovo

Hřbitov bojovníků Kosovské osvobozenecké armády ve vsi Stagove (13. února 2018)

Albánský premiér Edi Rama dal znovu najevo, že jeho konečným cílem je spojit Albánii s Kosovem. Na začátku týdne...

KOMENTÁŘ: Afghánistán je hřbitovem impérií. Porazit se prostě nedá

Ilustrační snímek

Znovu naplňuje svou nechvalnou pověst. Anebo ji brzy naplní, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke...

Najdete na iDNES.cz