Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Britové přitvrdí v boji proti imigrantům. Ilegálům zabaví mzdy

  12:27aktualizováno  17:37
Británie už za pár dní představí soubor nových zákonů, které se mají vypořádat s přílivem uprchlíků. Nová legislativa například počítá se zabavováním mezd ilegálních přistěhovalců či rychlejší deportací zadržených migrantů. Uprchlická krize se řeší také na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.
Ilegálním přistěhovalcům v Británii začnou krušné časy.

Ilegálním přistěhovalcům v Británii začnou krušné časy. | foto: Profimedia.cz

Britský premiér David Cameron slavil v nedávných parlamentních volbách nečekaný úspěch, kdy si jeho Konzervativní strana zajistila parlamentní většinu (více o výsledcích voleb zde). Vládu oficiálně uvede do funkce 27. května královna Alžběta, která také představí hlavní body vládního programu. Jedním z klíčových bodů bude otázka nelegálních přistěhovalců.

Uprchlická krize

Cameron ve středečním projevu uvedl, že z Británie udělá místo, které bude pro ilegální přistěhovalce hledající práci neatraktivní. Připravovaný zákon proto předpokládá, že nelegální práce bude nově považována za kriminální čin. Cílem nové legislativy má být nejen omezení počtu imigrantů, ale také přísnější kontrola a deportace těch, kteří již v Británii jsou.

Premiér se chce zaměřit na ilegální migranty i na ty cizince, kteří dostali dočasné povolení pobytu, ale v Británii zůstávají i po jeho vypršení. „Silná země není taková, která jen zdvihá mosty. Je to taková země, která kontroluje imigraci. Pokud totiž nemáte imigraci pod kontrolou, veřejné služby jsou pak pod tlakem,“ myslí si britský premiér.

Přistěhovalecká politika byla pro Camerona důležitá už v předešlém volebním období, připomíná server The Guardian. Před lety prohlašoval, že ho voliči mohou s klidem na duši „vykopnout“ z křesla premiéra, pokud se mu nepodaří stlačit počet nově příchozích migrantů na úroveň sto tisíc ročně. V Británii přitom v uplynulém roce přibylo 318 tisíc přistěhovalců.

Zabavování mezd

Podle Camerona je klíčové reformovat imigrační politiku i současný trh práce. Tlak chce vyvinout na zaměstnavatele ilegálních a nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Místo nich by práci měli dostávat kvalifikovaní žadatelé o práci, ideálně z Velké Británie. „Zákon zajistí konec domů plných ilegálních dělníků a dá Britům potřebné schopnosti a znalosti pro práci, kterou naše země potřebuje,“ tvrdí Cameron.

Stop imigraci z východní Evropy

Cameron plánuje, že občané ze zemí EU budou čekat čtyři roky, než budou mít přístup k britským sociálním dávkám. Británie chce mít také možnost vyhostit po půl roce ty unijní imigranty, kteří neúspěšně hledají práci. Tyto změny podle něj mají zastavit přistěhovalectví z EU a Cameron o nich chce jednat už na současném summitu Východního partnerství v Rize.

zdroj: ČTK

Těžit může také z toho, že se nadále nemusí v parlamentu spoléhat na podporu Liberálních demokratů. Ti například v minulosti blokovali část zákona, která dává větší pravomoci bezpečnostním složkám při zátazích proti zaměstnavatelům ilegálních dělníků a umožňovala rychlejší vyhoštění přistěhovalců.

V rámci tažení proti nelegální migraci bude moci britská policie nově zabavovat mzdu těm přistěhovalcům, kteří v zemi pobývají bez příslušného povolení, uvádí server BBC. V současné době jsou postihu vystaveny především firmy, které nelegální přistěhovalce zaměstnávají. Nyní jim hrozí pokuta až 20 tisíc liber (bezmála 765 tisíc korun).

Zákon dopadne i na firmy, které žádné ilegální pracovníky nezaměstnávají. Žádná firma totiž podle něj nebude moci hledat zaměstnance výhradně v cizině. Vždy bude muset spustit náborovou kampaň také v Británii.

Vášnivá diskuze v Evropském parlamentu

Otázka imigrace se stala jedním z hlavních témat v Evropě kvůli nekončícímu přílivu migrantů, kteří směřují přes Středozemní moře. Tisíce imigrantů míří k břehům Evropy na přeplněných pašeráckých lodích, které se často potopí. V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí.

Evropská komise před pár dny představila plán, jak se vypořádat s přílivem migrantů. Jeho pilířem by mělo být přerozdělování uprchlíků v rámci zemí EU. Komise také navrhuje EU přijmout 20 tisíc lidí z uprchlických táborů mimo Evropu (více zde).

Británie je jedním z hlavních odpůrců zavedení kvót a to i přesto, že může uplatnit v minulosti dojednanou výjimku. Ta zajišťuje, že by se jí případné přerozdělení uprchlíků netýkalo. Britové jsou hlavním iniciátorem případné operace zaměřené na potápění plavidel pašeráků. K akci už uvolnila některou armádní techniku.

Návrh komise byl ve středu hlavním tématem jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Část europoslanců návrh podpořila a zdůrazňovala solidaritu v rámci EU. Některé evropské země již daly najevo, že s návrhem přerozdělování uprchlíků v EU nesouhlasí. Ozvali se například Britové, Poláci, Maďaři a s povinnými kvótami nesouhlasí ani česká vláda.

Uprchlíci v Maserati

Britská policie ve čtvrtek objevila deset ilegálních přistěhovalců z Vietnamu, kteří se do země pokoušeli dostat v kufrech luxusních vozů maserati. Vozy přepravoval kamion s návěsem. 

Zdroj: BBC

Podle britského poslance Timothyho Kirkhopea z frakce konzervativců a reformistů (ECR) mají evropské země povinnost navzájem si pomáhat. „To by ovšem nemělo oslabit základní principy mezinárodního práva. Nemělo by jít o nějaký vnucený postup,“ dodal s tím, že si nemyslí, že by přerozdělování uprchlíků v EU bylo vhodným nástrojem pro řešení současné krize.

Někteří z europoslanců v souvislosti s novou strategií hovořili o obavách z průniku nebezpečných radikálů do Evropy. „Islámský stát posílá na lodích do našich zemí teroristy, nemůžeme dovolit, aby takové věci ohrozily naši bezpečnost,“ prohlásil europoslanec Nigel Farage z britské protiimigrantské strany UKIP. „Chceme mít takový systém, jako má Austrálie, abychom si sami mohli vybírat, kdo u nás může žít a pracovat,“ dodal.

Utečenci míří do Evropy. V roce 2014 prolomili zeď v africké Malille:

28. května 2014

Europoslankyně Marine Le Penová z francouzské nacionalistické Národní fronty návrh označila za „zásah do suverenity evropských národů“. Italský europoslanec Gianni Pittella z frakce socialistů a demokratů označil migrační balíček naopak za „bod obratu“. „Pokud by jedno slovo mělo shrnout tuto strategii, tak je to solidarita. Solidarita se členskými státy, na kterých je největší tíha migrační zátěže,“ dodal.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...