Britové přitvrdí v boji proti imigrantům. Ilegálům zabaví mzdy

  12:27aktualizováno  17:37
Británie už za pár dní představí soubor nových zákonů, které se mají vypořádat s přílivem uprchlíků. Nová legislativa například počítá se zabavováním mezd ilegálních přistěhovalců či rychlejší deportací zadržených migrantů. Uprchlická krize se řeší také na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Ilegálním přistěhovalcům v Británii začnou krušné časy. | foto: Profimedia.cz

Britský premiér David Cameron slavil v nedávných parlamentních volbách nečekaný úspěch, kdy si jeho Konzervativní strana zajistila parlamentní většinu (více o výsledcích voleb zde). Vládu oficiálně uvede do funkce 27. května královna Alžběta, která také představí hlavní body vládního programu. Jedním z klíčových bodů bude otázka nelegálních přistěhovalců.

Uprchlická krize

Cameron ve středečním projevu uvedl, že z Británie udělá místo, které bude pro ilegální přistěhovalce hledající práci neatraktivní. Připravovaný zákon proto předpokládá, že nelegální práce bude nově považována za kriminální čin. Cílem nové legislativy má být nejen omezení počtu imigrantů, ale také přísnější kontrola a deportace těch, kteří již v Británii jsou.

Premiér se chce zaměřit na ilegální migranty i na ty cizince, kteří dostali dočasné povolení pobytu, ale v Británii zůstávají i po jeho vypršení. „Silná země není taková, která jen zdvihá mosty. Je to taková země, která kontroluje imigraci. Pokud totiž nemáte imigraci pod kontrolou, veřejné služby jsou pak pod tlakem,“ myslí si britský premiér.

Přistěhovalecká politika byla pro Camerona důležitá už v předešlém volebním období, připomíná server The Guardian. Před lety prohlašoval, že ho voliči mohou s klidem na duši „vykopnout“ z křesla premiéra, pokud se mu nepodaří stlačit počet nově příchozích migrantů na úroveň sto tisíc ročně. V Británii přitom v uplynulém roce přibylo 318 tisíc přistěhovalců.

Zabavování mezd

Podle Camerona je klíčové reformovat imigrační politiku i současný trh práce. Tlak chce vyvinout na zaměstnavatele ilegálních a nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Místo nich by práci měli dostávat kvalifikovaní žadatelé o práci, ideálně z Velké Británie. „Zákon zajistí konec domů plných ilegálních dělníků a dá Britům potřebné schopnosti a znalosti pro práci, kterou naše země potřebuje,“ tvrdí Cameron.

Stop imigraci z východní Evropy

Cameron plánuje, že občané ze zemí EU budou čekat čtyři roky, než budou mít přístup k britským sociálním dávkám. Británie chce mít také možnost vyhostit po půl roce ty unijní imigranty, kteří neúspěšně hledají práci. Tyto změny podle něj mají zastavit přistěhovalectví z EU a Cameron o nich chce jednat už na současném summitu Východního partnerství v Rize.

zdroj: ČTK

Těžit může také z toho, že se nadále nemusí v parlamentu spoléhat na podporu Liberálních demokratů. Ti například v minulosti blokovali část zákona, která dává větší pravomoci bezpečnostním složkám při zátazích proti zaměstnavatelům ilegálních dělníků a umožňovala rychlejší vyhoštění přistěhovalců.

V rámci tažení proti nelegální migraci bude moci britská policie nově zabavovat mzdu těm přistěhovalcům, kteří v zemi pobývají bez příslušného povolení, uvádí server BBC. V současné době jsou postihu vystaveny především firmy, které nelegální přistěhovalce zaměstnávají. Nyní jim hrozí pokuta až 20 tisíc liber (bezmála 765 tisíc korun).

Zákon dopadne i na firmy, které žádné ilegální pracovníky nezaměstnávají. Žádná firma totiž podle něj nebude moci hledat zaměstnance výhradně v cizině. Vždy bude muset spustit náborovou kampaň také v Británii.

Vášnivá diskuze v Evropském parlamentu

Otázka imigrace se stala jedním z hlavních témat v Evropě kvůli nekončícímu přílivu migrantů, kteří směřují přes Středozemní moře. Tisíce imigrantů míří k břehům Evropy na přeplněných pašeráckých lodích, které se často potopí. V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí.

Fotogalerie

Evropská komise před pár dny představila plán, jak se vypořádat s přílivem migrantů. Jeho pilířem by mělo být přerozdělování uprchlíků v rámci zemí EU. Komise také navrhuje EU přijmout 20 tisíc lidí z uprchlických táborů mimo Evropu (více zde).

Británie je jedním z hlavních odpůrců zavedení kvót a to i přesto, že může uplatnit v minulosti dojednanou výjimku. Ta zajišťuje, že by se jí případné přerozdělení uprchlíků netýkalo. Britové jsou hlavním iniciátorem případné operace zaměřené na potápění plavidel pašeráků. K akci už uvolnila některou armádní techniku.

Návrh komise byl ve středu hlavním tématem jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Část europoslanců návrh podpořila a zdůrazňovala solidaritu v rámci EU. Některé evropské země již daly najevo, že s návrhem přerozdělování uprchlíků v EU nesouhlasí. Ozvali se například Britové, Poláci, Maďaři a s povinnými kvótami nesouhlasí ani česká vláda.

Uprchlíci v Maserati

Britská policie ve čtvrtek objevila deset ilegálních přistěhovalců z Vietnamu, kteří se do země pokoušeli dostat v kufrech luxusních vozů maserati. Vozy přepravoval kamion s návěsem. 

Zdroj: BBC

Podle britského poslance Timothyho Kirkhopea z frakce konzervativců a reformistů (ECR) mají evropské země povinnost navzájem si pomáhat. „To by ovšem nemělo oslabit základní principy mezinárodního práva. Nemělo by jít o nějaký vnucený postup,“ dodal s tím, že si nemyslí, že by přerozdělování uprchlíků v EU bylo vhodným nástrojem pro řešení současné krize.

Někteří z europoslanců v souvislosti s novou strategií hovořili o obavách z průniku nebezpečných radikálů do Evropy. „Islámský stát posílá na lodích do našich zemí teroristy, nemůžeme dovolit, aby takové věci ohrozily naši bezpečnost,“ prohlásil europoslanec Nigel Farage z britské protiimigrantské strany UKIP. „Chceme mít takový systém, jako má Austrálie, abychom si sami mohli vybírat, kdo u nás může žít a pracovat,“ dodal.

Utečenci míří do Evropy. V roce 2014 prolomili zeď v africké Malille:

Europoslankyně Marine Le Penová z francouzské nacionalistické Národní fronty návrh označila za „zásah do suverenity evropských národů“. Italský europoslanec Gianni Pittella z frakce socialistů a demokratů označil migrační balíček naopak za „bod obratu“. „Pokud by jedno slovo mělo shrnout tuto strategii, tak je to solidarita. Solidarita se členskými státy, na kterých je největší tíha migrační zátěže,“ dodal.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

TÝDEN OBRAZEM: Léto na lyžích, oběť bohům a špinavá hra

ŽHNOUCÍ PROUD. Láva světélkuje uvnitř kráteru sopky Nyiragongo, která stojí v...

Příznivci zimních sportů se i v létě dočkali závodů, ve Švýcarsku se soutěžilo v travním lyžování. V Pákistánu zase v...

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz