Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

  15:27aktualizováno  20:44
V Británii v pondělí večer skončilo několikatýdenní hlasování členů vládní Konzervativní strany, kteří vybírali nového stranického lídra a tedy i příštího britského premiéra. Favoritem je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Výsledek strana oznámí v úterý ráno. Ve středu pak novému šéfovi strany předá Mayová vládní otěže a s nimi i nelehký úkol vyvést Spojené království z Evropské unie.

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr zahraničí Boris Johnson a současný šéf diplomacie Jeremy Hunt. | foto: Reuters

Zhruba 160 tisíc členů Konzervativní strany mohlo prostřednictvím korespondenčního hlasování nového lídra vybírat do dnešních 18 hodin středoevropského času. Server The Independent upozornil, že o příštím britském premiérovi tak vlastně rozhodovalo pouhých 0,34 procenta oprávněných voličů. 

Fotogalerie

Favoritem je už od počátku klání bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který byl jednou z hlavních tváří kampaně za brexit před referendem v roce 2016. Mezi řadovými členy Toryů je Johnson miláčkem, který si vysloužil oblibu mimo jiné svým humorem a silným charismatem, píše Bloomberg.

Pro konzervativce je atraktivní také Johnsonův rozhodný přístup k brexitu. Oba kandidáti považují odchod země z EU bez dohody za krajní scénář, po kterém by sáhli v případě ztroskotání jednání s Bruselem. Johnson nicméně tvrdí, že není třeba mít z tvrdého brexitu a jeho negativních dopadů obavy. Naznačil dokonce, že je rozhodnutý tuto variantu protlačit parlamentem, i kdyby jej měl rozpustit. 

Podle průzkumu mezi hlasujícími členy Konzervativní strany, který zveřejnil blog ConservativeHome, by Johnson mohl svého jediného soupeře ve finále, současného ministra zahraničí Jeremyho Hunta porazit poměrem 73 ku 27.

Předpokládaje Johnsonovu výhru, britští poslanci minulý týden preventivně odhlasovali pojistku, která premiérovi bere pravomoc vykázat je z křesel za nesouhlas s neřízeným brexitem, píše The New York Times. Nejen podle The Guardianu tím naznačili slabou podporu a očekávaný konflikt, kterých se Johnsonova vláda, v případě jeho zvolení, dočká.

Až dvanáct demisí

Proti Johnsonovi hovoří falešná čísla na červených autobusech v kampani za referendum, která i konzervativci vnímají jako špinavou hru s důvěrou voličů. Naposledy britové o jeho charakteru zapochybovali v červnu, když Johnsonovi sousedé volali policii kvůli vyostřené hádce s přítelkyní (psali jsme zde). Jeho romantické aférky jej v roce 2004 dokonce stály místo mluvčího strany pro kulturní záležitosti. 

Zdá se však, že výměnou za tvrdou brexitovou strategii jsou britští konzervativci ochotní nad Johnsonovými eskapádami přimhouřit obě oči.

Ženský křik a padající nábytek. U Borise Johnsona byla kvůli hádce policie

Hunt má podle průzkumu YouGov přízeň pouze čtvrtiny svých straníků, 74% konzervativců je nakloněných volit spíše jeho rivala. „Bude mi potěšením sloužit v Johnsonově vládě, pakliže nezvítězím,“ naznačil Hunt smíření s výsledkem při stranické akci v minulém týdnu.

Naopak demisí na Johnsonovo pravděpodobné vítězství reagoval už v pondělí ráno náměstek šéfa britské diplomacie Alan Duncan. Krom nesouhlasu s odchodem z EU Duncan Johnsonovi vytýká, že nepodpořil bývalého britského velvyslance v USA Kima Darrocha v případu uniklých depeší (psali jsme zde).

The Telegraph o Duncanově rezignaci hovoří jako o první z očekávaných dvanácti. Úmysl odejít z vlády v případě Johnsonnova zvolení oznámili například ministr financí Philip Hammond (psali jsme zde), ministr spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, který se rovněž zapojil do boje o křeslo lídra konzervativců. 

Do vlády by se naopak mohl vrátit někdejší ministr pro brexit Dominic Raab, který v listopadu minulého roku rezignoval kvůli nesouhlasu s předběžným textem dohody (psali jsme zde). Nahradit by údajně mohl Gaukeho na ministerstvu spravedlnosti. David Davis, další bývalý ministr pro odchod Británie z EU, by mohl podle The Telegraph převzít v brzku uvolněnou funkci ministra financí či zahraničí.

Snaha restartovat rozhovory

Johnson i Hunt chtějí znovu zahájit jednání o brexitové dohodě, Brusel je však neoblomný a nové rozhovory odmítá. Oba uchazeči o post britského premiéra navíc minulý týden odmítli takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. EU v minulosti opakovaně uvedla, že na dojednané pojistce trvá.

Nový lídr Konzervativní strany se ve středu ujme i funkce předsedy vlády. Dosavadní premiérka Theresa Mayová se ještě zúčastní svých posledních parlamentních interpelací a následně podá v Buckinghamském paláci do rukou královny Alžběty II. svou demisi. Panovnice vzápětí pověří sestavením vlády vítěze klání o post lídra konzervativců, který začne vybírat členy svého kabinetu. 

Radši žádný brexit než odchod bez dohody, shodují se v průzkumu Britové

Očekává se, že nový premiér ve středu před svým sídlem v Downing Street pronese svůj první projev a večer oznámí jména některých nových členů kabinetu. 

Od čtvrtka budou mít poslanci Dolní sněmovny letní přestávku a do svých lavic se vrátí až 3. září. Prvního velkého veřejného projevu nového premiéra se však Britové pravděpodobně dočkají v pátek ráno na severu Anglie. Spekuluje se také o tom, že by nový předseda vlády mohl v ten samý den odletět do Bruselu ve snaze restartovat brexitové rozhovory.

Změna v čele opozice

V pondělí také zvolila svého nového šéfa liberální demokracie. Stala se jím dosavadní místopředsedkyně strany Jo Swinsonová. Nahradí předsedu Vince Cablea.

Devětatřicetiletá poslankyně, zvolená za skotský obvod East Dunbartonshire, porazila v souboji o předsednické křeslo někdejšího ministra energetiky Eda Daveyho. Členové strany jí dali 47 tisíc hlasů, její rival získal 28 tisíc hlasů, uvedla agentura Reuters.

Liberální demokraté, kteří vystupují proti odchodu Británie z Evropské unie, skončili v květnových volbách do Evropského parlamentu druzí, získali asi dvacet procent hlasů.

Po ohlášení výsledků stranického hlasování Swinsonová prohlásila, že liberální demokraté jsou zastánci svobody. Brexit ale podle ní znamená menší svobodu pro Brity „v práci, v cestování a v lásce“.

Na adresu pravděpodobného příštího předsedy vlády Johnsona pak prohlásila, že mu jde jen o kariéru. „Británie si zaslouží lepšího premiéra, než je Johnson,“ dodala tato amatérská maratónská běžkyně, která v koaliční vládě liberálních demokratů a konzervativců v letech 2010 až 2015 zastávala jednu z nižších vládních pozic. Odsoudila také antisemitismus, islamofobii a zločiny z nenávisti.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Další z rubriky

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

Džihádista Jack přišel o britské občanství, zůstane v syrském vězení

Rodiče Jacka Lettse, kterému dali Britové přezdívku „Džihádistai Jack“,...

Britské úřady zbavily občanství Jacka Lettse, který v roce 2014 v 18 letech odešel do Sýrie, aby tam bojoval v řadách...

VIDEO: Na chorvatské dálnici shořel český autobus. Nikomu se nic nestalo

Na dálnici v Chorvatsku shořel bus z ČR, nikomu se nic nestalo

Na dálnici v Chorvatsku u tunelu Ledenik shořel v sobotu večer český autobus, který vezl 49 lidí. Nikomu se nic...

Najdete na iDNES.cz