Je islamofobie rasismus? Britské policii to může ztížit boj proti terorismu

  11:11aktualizováno  11:11
Špičky britské policie se obávají snahy části parlamentu uzákonit postih islamofobie. Ta by byla definována jako součást rasismu, který se zaměřuje proti projevům muslimské víry. Podle kritiků však může být takovýto výklad zneužíván v boji bezpečnostních složek proti islámskému extremismu.

ilustrační snímek | foto: AP

„Islamofobie je zakořeněna v rasismu a je typem rasismu, který se zaměřuje na projevy ‚muslimství’ nebo vnímané ‚muslimství’,“ uvádí se v nově navrhované definici. Šéfové bezpečnostních sil ale varují: podle nich existuje riziko, že se ocitne v ohrožení snaha potírat extremismus a také terorismu předcházet.

Fotogalerie

Předseda Národní rady policejních ředitelů Martin Hewitt však bije na poplach. „Jsme znepokojeni tím, že definice je příliš široká. Mohla by způsobit zmatek,“ řekl.

V tom je právě potíž, protože vyšetřovatelé a ozbrojené síly v případě řešení krizové situace, kteří mohou mířit do lokalit vyhlášených existencí náboženského extremismu, se snadno stanou terčem obvinění, že jednají z islamofobních, tedy rasistických pohnutek. Hrozí tak právní tahanice kolem oprávněnosti zásahů, což může zdržovat bezpečnostní složky v jejich práci či od ní rovnou odrazovat.

Týkalo by se to podle všeho například také vyšetřování podezření, že se na soukromých muslimských školách vyučuje radikální výklad islámu a náboženská netolerance. Náboženské školy bývají právě častým semeništěm islámských extremistů.

Deník The Times cituje kritiky, kteří varují, že výklad ve skutečnosti může nálepkovat i oprávněnou kritiku islámu či projevů této víry jako rasismus a být tak i v rozporu s existujícím zákonem o dodržování rovnosti mezi občany. V něm je rasismus definován v užším smyslu ohledně barvy a etnické příslušnosti. List The Guardian k tomu dodává, že panují obavy, že je tím ohrožena svoboda projevu.

Boj proti předsudkům policie

EU loni čelila 205 teroristickým útokům, islamisté byli u šestiny z nich

Naopak zastánci postihu islamofobie uvádějí, že jedním z důvodů je boj proti předsudkům policie proti muslimům. Podle britské muslimské rady „policie navrhovanou definici jednoduše nepochopila“.

Generální tajemník rady Harun Khan řekl, že protiteroristické operace mohou být „omezovány“ pouze tehdy, pokud se protiterorističtí důstojníci zaměřují na muslimy jen kvůli jejich víře a automaticky je zařazují do kategorie bezpečnostních rizik.

Opoziční labouristé a liberální demokraté s postihem islamofobie souhlasí, naopak vládní konzervativci nad jeho zavedením vyjadřují pochybnosti. Jsou nicméně pod velkým tlakem, aby toto opatření také přijali.

Považujete islamofobii za projev rasismu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. května 2019. Anketa je uzavřena.

NE 1398
ANO 24
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Konec ramadánu, filmový festival a protesty v Indonésii

Týden obrazem

V Egyptě slavili konec ramadánu, ve Venezuele se lidé shromáždili na podporu prezidenta Madura. V Indonésii se konaly...

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského...

Protiunijní Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve Francii. V očekávaném...

V Iráku odsoudili tři francouzské islamisty. Dostali trest smrti

Bojovník Islámského státu v syrském městě Rakká roce 2014

Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické organizaci Islámský...

Najdete na iDNES.cz