Mayová žádá o odklad brexitu do 30. června. Zapomeňte, vzkázal Juncker

  13:18aktualizováno  14:33
Britská premiérka Theresa Mayová ve středu požádala dopisem šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června. Oznámila, že parlamentu znovu předloží ke schválení již dvakrát odmítnutou dohodu o brexitu. Evropská komise ale s jejím požadavkem nesouhlasí, jako nejzazší termín označuje 23. května, ještě před volbami do europarlamentu.

V Dolní sněmovně Mayová řekla, že odchod z EU není připravena déle zdržovat. Původně měla Británie z EU odejít 29. března. Kdyby Británie odkládala brexit na delší dobu, musela by se účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. 

Fotogalerie

„Rozvodovou“ dohodu s unií, kterou Dolní sněmovna již dvakrát odmítla, plánuje Mayová znovu předložit poslancům. Předseda dolní komory John Bercow však v pondělí odmítl, aby se v krátkém časovém sledu hlasovalo potřetí o tom samém. 

Tuskův mluvčí Preben Aaman v Bruselu potvrdil, že přijali dopis Mayové se žádostí o posun termínu brexitu. S vyhověním žádosti musí souhlasit všech zbylých 27 členských zemí EU. Jejich prezidenti a premiéři budou o věci jednat ve čtvrtek v Bruselu. 

Politici ostatních států EU již delší dobu uvádějí, že pro schválení britské žádosti o odklad brexitu bude muset Mayová předložit jasné zdůvodnění a vysvětlit své další kroky. 

V dopise Tuskovi předsedkyně britské vlády žádá Evropskou radu, aby potvrdila „doplňující dokumenty“ dohodnuté s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem minulý týden ve Štrasburku. 

Současně chce prý Mayová přijít s „dalšími domácími návrhy“, které se budou týkat takzvané irské pojistky. Tu v lednu odmítli britští poslanci, ale Brusel o ní teď už nehodlá opět jednat. 

Pojistka zajišťuje zachování otevřených hranic mezi Irskem coby členem EU a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Britští zastánci brexitu v ní vidí nástroj, jak udržet Londýn připoutaný k EU. Mayová měla proto podle parlamentu vyjednat neupřesněné jiné řešení. 

Juncker: Nežádejte termín odkladu za termín eurovoleb

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ale v nedávném telefonátu jednoznačně Mayovou varoval, aby nežádala o odklad brexitu za termín konání letošních voleb do Evropského parlamentu, tedy po 23. květnu. Novinářům to řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

PŘEHLEDNĚ: Čtyři scénáře brexitu pro české firmy. Ani jeden není dobrý

Podle mluvčího Juncker míní, že je dobře, že Mayová před unijním summitem jednoznačně vyjádřila svůj postoj. Protažení stávajícího období pro vyjednávání podle článku 50 unijní smlouvy až na dobu po eurovolbách podle něj znamená, „že budeme čelit institucionálním komplikacím a právní nejistotě s ohledem na evropské volby“.

Schinas dodal, že podle názoru předsedy EK v případě odložení brexitu za 23. květen by také voliči v Británii museli vybírat své nové europoslance.

Podle středečních komentářů v britských médiích by mohli poslanci o podmínkách brexitu znovu hlasovat příští týden. Mayová zatím přesný termín nesdělila. 

Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu. Bezprostředně po inauguraci oznámil, že...

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při...

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání...

Najdete na iDNES.cz