Ženu deportovali po 27 letech z Británie, kvůli péči o rodiče nedostala vízum

  17:42aktualizováno  17:42
Irene Clennellová pochází ze Singapuru, před sedmadvaceti lety se však provdala za Brita a v anglickém hrabství Durham s ním vychovala dvě děti. Po bezmála třiceti letech ji náhle vyhostili z Británie, když se na čas vrátila do rodné země, aby tam pečovala o umírající rodiče. Porušila tím podmínky prodloužení britského víza.

Irene Clennellová | foto: gofundme.com

Když si Clennellová před sedmadvaceti lety vzala britského občana, získala neomezené povolení k pobytu s několika podmínkami. Systém víz pro manželské páry v Británii vyžaduje, aby rodilý Brit ze smíšeného svazku doložil příjem alespoň 18 600 liber. Partneři zároveň musí prokázat, že spolu v Británii žijí v dlouhých nepřerušovaných časových úsecích. Právě na tuto podmínku nyní Clennellová doplatila.

Před časem totiž musela odcestovat do Singapuru, kde pečovala o umírající rodiče. Po dvou letech v cizině však měla formálně přijít o „manželské“ vízum. Ještě v Singapuru žádala o prodloužení s přihlédnutím k naléhavé situaci. Stejný krok neúspěšně provedla také po návratu do Británie, uvedl server Metro. Původní vízum jí nakonec vypršelo v loňském roce. Úřady ji proto přesunuly do detenčního centra Dungavel House ve Skotsku a v neděli ji deportovaly zpátky do Singapuru.

Clennellová, která do země přicestovala poprvé v roce 1988, má v Anglii kromě manžela dvě děti a vnouče. Ani pevné rodinné svazky však deportaci nezabránily, doplnila stanice BBC.

Internetová kampaň

Podle švagrové deportované ženy se úřady k rodině zachovaly neférově. Novinářům příbuzná sdělila, že manžel Clennellové je vážně nemocný a potřebuji, aby o něj žena pečovala. „Je strašné, že se to stalo zrovna teď. Deportovali ji v neděli, takže jsme s tím nemohli nic dělat. Zkoušela jsem telefonovat na imigrační, ale všude bylo zavřeno. Je mi z celé situace zle,“ popsala serveru The Guardian.

Podle švagrové odlétala Clennellová do Singapuru s dvanácti librami v kapse. Pomoc jí však přislíbili místní.

Na serveru Go Fund Me se následně rozjela internetová kampaň, kam lidé přispívají na soudní výlohy spojené s úsilím Clennellové o návrat do Británie. Na portálu už se podařilo vybrat bezmála dvacet tisíc liber.

„Po třicet let žila v Británii. Má britského manžela, dvě báječné děti a vnučku. Po třicet let tvrdě pracovala, starala se o rodinu a okolí si ji zamilovalo,“ apeluje na stránce švagrová a dodává, že Clennellová nikdy nezneužívala britský sociální systém.

Deportace bez varování

Clennellová serveru Buzzfeed krátce po deportaci sdělila, že ji úředníci dovolili zatelefonovat manželovi. „Ani jsem se však nedokázala rozloučit. Jenom jsem plakala. Moc jsem toho nedokázala říct,“ uvedla. Do Singapuru ji převezli čtyři pracovníci imigračního úřadu.

Její manžel prozradil, že o deportaci nevěděl ani po páteční návštěvě detenčního centra. „Myslím si, že to všechno udělali záměrně, abychom nemohli kontaktovat soudy,“ popsal.

Mluvčí ministerstva vnitra však jakoukoli manipulaci úřadů s tímto případem odmítl. „Všechny žádosti o víza posuzujeme na individuální bázi podle imigračních pravidel. Očekáváme, že ti, kteří nemají nárok na setrvání v Británii, odejdou,“ sdělil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz