Británie dala sbohem královně matce

  16:52aktualizováno  16:52
Dvěma minutami ticha, 101 úderem zvonů, kyticí 101 růžových květů a slavnostní bohoslužbou ve Westminsterském opatství se Velká Británie a svět rozloučily s matkou britské královny Alžbětou. Odpoledne byla královna matka uložena do rodinné kaple svatého Jiří ve Windsoru vedle svého manžela Jiřího VI.

Jak pohřeb probíhal
Pohřeb královny, která zemřela 30. března ve věku 101 let, začal půl hodiny po poledni. "Poroučíme naši sestru Alžbětu jejímu Otci na nebesích," řekl arcibiskup canterburský, který je duchovní hlavou anglikánské církve.

V katedrále obřad sledovalo asi 2200 pozvaných hostů. Kromě britské královské rodiny přijely i panovnické rody z dalších zemí, včetně brunejského sultána. "Bůh ochraňuj královnu," zaznělo ze stovek úst na závěr bohoslužby.

Královna Alžběta II., celá v černém, stála na čestném místě vedle svého manžela, prince Filipa. Z chrámu ji a rakev její matky vyprovázela píseň skotských dudáků.

Poté se rakev zahalená do standarty a ozdobené královskou korunou, věncem a věnováním od Alžběty II. vydala z Westminsterského opatství na poslední cestu do rodinné krypty na hradě Windsoru. Celý ceremoniál provázely vojenské pocty. Londýnskou část trasy lemovaly tisíce lidí.

Podle policie bylo jen u Westminsterského opatství na čtyři sta tisíc lidí. Dalších asi 600 tisíc lidí lemovalo ulice během cesty. I prakticky celá trasa pohřebního vozu z Londýna do Windsoru bya obklopena lidmi. Truchlící buď stáli se sklopenou hlavou, mávali nebo na automobil házeli květy. 

Celý obřad byl přenášen i na prostranství před opatství. Další miliony lidí byly u obrazovek, protože obřad vysílaly přímým přenosem všechny hlavní britské televize i některé zahraniční. Přímý přenos byl i na internetu.

Nad Buckingamským palácem přelétla letadla
Nad Buckingamským palácem přelétly po obřadu dvě stíhačky Spitfire a poslední fungující bombardér Lancaster. Přelet strojů byl připomínkou dnů, kdy si královna matka navždy získala svou odvahou a rozhodností srdce poddaných, poté, co byl během bitvy o Anglii vybombardován i královský palác.

Prominentní hosté 
Na místě byli řecký a rumunský královský pár, belgický panovník a holandská královna. USA zastupovala Laura Bushová. Země britského Společenství vyslaly své premiéry. Česko reprezentoval velvyslanec Seifter a kancléř Mathé.

V kostele byl i celý kabinet a britský premiér Tony Blair. Sjeli se sem i všichni jeho žijící předchůdci včetně baronky Margaret Thatcherové a lorda Jamese Callaghana. Byl zde i výkvět britské šlechty. Pozvánku dostala i přítelkyně následníka trůnu Camilla Parker Bowlesová.

I kvůli prominentům byl pohřeb zcela mimořádnou bezpečnostní operací. Westminsterské opatství střežilo na 2500 mužů, uzavřen byl i okolní vzdušný prostor. Manželka amerického prezidenta přijela s vlastní ochrankou. 

Co se dělo po obřadu
Zatímco královská rodina a nejvýznamnější hosté se po obřadu odebrali do Buckinghamského paláce, korunní princ a nejoblíbenější vnuk Charles jel s babiččinou rakví přímo do Windsoru.

Charles oblečený ve vojenské uniformě v úterý stejně jako za pátečního vojenského procesí kráčel za rakví se svými syny, bratry a sestrou Annou.

Británie se zastavila
V době obřadu stála práce v úřadech a obchodech a celá Británie na dvě minuty ztichla. Na dvě minuty přestala obchodovat i londýnská burza. Ke dvěma minutám ticha vyzvala cestující i správa letiště Heathrow, které je jedním z nejrušnějších na světě.

Bylo přerušeno také vyučování ve školách. Mnozí rodiče nechali děti doma, aby mohly pohřeb sledovat v televizi. Nefungovaly soudy a byly zrušeny i všechny dostihy, jichž byla královna matka nadšenou fanynkou. Několik odborových svazů dokonce odvolalo stávky, které na 9. duben plánovaly.

Královna matka odpoledne spočinula v rodinné kapli
Ostatky byly odpoledne uloženy v kryptě v kapli svatého Jiří na královském hradě Windsoru.

Spočívají zde už ostatky deseti králů: Jindřicha VI., Edwarda IV., Jindřicha VIII., Karla I., Jiřího III., Jiřího IV., Viléma IV., Edwarda VII., Jiřího V. a Jiřího VI. V kapli jsou vedle krále už i ostatky královniny sestry Margaret. Předpokládá se, že sem jednou bude uložena i Alžběta II., její manžel princ Filip a členové její rodiny.

Kapli začal v 15. století budovat Edward IV. jako místo odpočinku anglických králů. Objekt je přitom i duchovně podřízen přímo panovníkovi, nikoli některému z biskupů. V roce 1969 byl ke kapli dobudován zvláštní přístavek.

Ráno skončilo rozloučení v Westminster Hall
Až v úterý v šest hodin ráno se zavřely dveře londýnské Westminster Hall, kde byla vystavena rakev s ostatky britské královny matky. Od pondělního rána se začaly stovky lidí shromažďovat před nedalekým westminsterským opatstvím. Někteří zde ve stanech a spacácích tábořili od neděle.

Jedna kanadská turistka jménem Margaret byla podle zpravodaje Českého rozhlasu na místě už od nedělního rána. Tři z čekajících byli převezeni do nemocnice kvůli podchlazení.

Před pohřbem
Westminster Hall byla pro veřejnost otevřena od pátečního odpoledne, kdy sem bylo tělo královny matky za vojenských poct převezeno. Zájem veřejnosti parlamentní kancelář překvapil. Nakonec ale nechala slavnostní sál otevřený tak dlouho, aby mohli všichni truchlící oblíbené panovnici vyjádřit úctu.

Ta byla vidět i na jiném místě. Když královna Alžběta II. přijela k opatství, dali jí shromáždění lidé podporu najevo potleskem.

Páteční ceremoniál
Ohlušující zvuk dělových salv a londýnských zvonů, doprovod členů královské rodiny, výkvětu britské šlechty, armády a tisíců lidí. Tak vypadala poslední cesta královny matky ze Svatojakubského paláce do Westminster Hall. Průvod s ostatky královny sledovalo čtvrt milionu lidí.

Vojenský pochod vysílaly v přímém přenosu všechny tři britské zpravodajské televize, televize BBC 1 a několik rozhlasových stanic. Procesí bylo také živě přenášeno slovem i obrazem prostřednictvím internetu.

Rakev byla zahalena do osobní standardy královny matky a zdobil ji věnec od její dcery, královny Alžběty II. a na modré podušce spočívající koruna s diamantem Koh-I-Noor, jíž byla královna matka korunována. Koruna, jejíž cenu je obtížné vyčíslit, je normálně za neprůstřelným sklem ve středověké pevnosti Toweru na břehu Temže.

Churchilla doprovázelo 7000 vojáků
Na státní pohřeb má v Británii nárok jen hlava státu anebo osoba, které ho udělí parlament. Do této druhé skupiny patřil například válečný premiér Winston Churchill.

Churchilla v průvodu doprovázelo sedm tisíc vojáků. Alžbětin páteční ceremoniál byl největším pohřebním procesím v Londýně od jeho úmrtí, pohřeb princezny Diany před pěti lety nevyjímaje.

Diamant

Diamant označovaný Věž světa dostal jméno podle perského šacha Nádira. Indická legenda praví: "Každému, kdo ho vlastní, bude patřit celý svět, ale seznámí se i s neštěstím světa. Tento diamant může beztrestně nosit jen bůh nebo žena."
Zdroj: Nový čas

Až ve Westminster Hall se v poledne, za zvuků Big Benu, k obřadu připojila panovnice. Na věži proto vlála neobvyklá kombinace dvou praporů: britská vlajka na půl žerdi na znamení smutku a královská standarda označující přítomnost královny na vrcholu.

Královnina smrt nebyla překvapením
Královnina smrt ve Windsoru nebyla pro Brity překvapením, jak vzhledem k jejímu věku, tak i proto, že v posledních týdnech se její zdravotní stav zhoršoval.

Pro královnu Alžbětu II. je to však druhé úmrtí mezi nejbližšími za uplynulé dva měsíce - v únoru zemřela její sestra Margaret.

Obliba monarchie jde nahoru
Jak ukázal nejnovější průzkum veřejného mínění, po smrti královny matky podstatně vzrostla obliba monarchie.

Mnozí lidé trávili noc ze 4. na 5. dubna na chodnících a v parcích v centru Londýna, aby mohli být co nejblíže průvodu s rakví zesnulé královny matky. Její ostatky budou slavnostně převezeny ze Svatojakubského paláce do Westminst er Hall, kde budou vystaveny do úterního pohřbu (5. dubna 2002).

Ostatky nedávno zesnulé královny matky byly převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Mnozí lidé trávili noc ze 4. na 5. dubna na chodnících a v parcích v centru Londýna, aby mohli být co nejblíže průvodu s rakví zesnulé královny matky. Její ostatky budou slavnostně převezeny ze Svatojakubského paláce do Westminst er Hall, kde budou vystaveny do úterního pohřbu (5. dubna 2002).

Britský následník trůnu princ Charles (vlevo) se synem Williamem jdou za rakví nedávno zesnulé královny matky během procesí, při kterém byly královniny ostatky převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Ostatky nedávno zesnulé královny matky byly převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Královna Alžběta II. čeká na průvod své zemřelé matky. Ostatky nedávno zesnulé královny matky byly převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Ostatky nedávno zesnulé královny matky byly převezeny z londýnského Svatojakubského paláce do Westminster Hall (5. dubna 2002).

Manželka prezidenta USA Laura Bushová přijíždí do Westminster Abbey v Londýně na pohřeb královny matky. (9. dubna 2002)

Britský premiér Tony Blair s manželkou Cherie přicházejí do westminsterského opatství v Londýně na pohřeb britské královny matky. (9. dubna 2002)

Smutečního pochodu během pohřbu brtiké královny matky v Londýně se zúčastnili princové (první řada zleva) Andrew, Charles, Philipp a princezna Anna. (9. dubna 2002)

Vikomt Linley a princové William a Harry (zleva) jdou ve smutečním procesí za rakví své prababičky, britské královny matky. (9. dubna 2002)

Stráž nese rakev s ostatky britské královny matky do westminsterského opatsví před začátkem pohřbu. (9. dubna 2002)

Na pohřeb královny, která zemřela 30. března ve věku 101 let, přijela i manželka amerického prezidenta, 9. dubna 2002

Od časného rána čekali lidé u westminsterského opatství v Londýně na slavnostní pohřeb britské královny matky, 9. dubna 2002

Slavnostní bohoslužba na počast zesnulé královny matky za účasti celé britské královské rodiny a příslušníků dalších panujících i zapuzených panovnických domů, 9. dubna 2002

Dvěma minutami ticha, 101 úderem zvonů, kyticí 101 růžových květů a slavnostní bohoslužbou ve Westminsterském opatství se Velká Británie a svět rozloučily s matkou britské královny Alžbětou. Na snímku její pravnuci, 9. dubna 2002

Někteří lidé u westminsterského opatství v Londýně spali, aby uviděli slavnostní pohřeb britské královny matky, 9. dubna 2002

Zleva princ Andrew, princ Charles, princ Philip, princezna Anna a princ Edward při příchodu do Westminsterského opatství, kde se konala slavnostní bohoslužba na počast zesnulé královny matky za účasti celé britské královské rodiny a příslušníků dalších panujících i zapuzených panovnických domů, 9. dubna 2002

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Podle průzkumů Zelenskyj ovládl i parlamentní volby, Sluha národa vede

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co v Kyjevě odvolil.

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči získala v předčasných...

Šeredné ropušnice zamořují moře u Libanonu, nadějí je jejich chutné maso

Ropušnice - dravá ryba s jedovatými trny.

Libanonský rybář Hasan Júnis se potápí u břehu svého pobřežního města Sarafand už 30 let, avšak to, co zažívá letos,...

Ve středním Portugalsku bojuje s lesním požárem přes 1800 hasičů

Oheň likviduje les u portugalského Valenca.

Přes 1800 hasičů bojovalo v neděli s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí bylo z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz