Od 31. ledna 2020 „jsme udělali obrovský pokrok při využívání svobod, které nám nabízí brexit, k řešení generačních výzev. Ať už jde o nejrychlejší zavádění vakcín v Evropě, zajištění obchodních dohod s více než 70 zeměmi nebo znovuzískání kontroly nad našimi hranicemi,“ uvedl v prohlášení Sunak.
Premiér dodal, že Spojené království si od odchodu z EU „sebevědomě razilo cestu nezávislého národa“ a že „tato dynamika nepolevuje“. V prohlášení Downing Street ale zdůrazňuje zejména příležitosti, které odchod z EU podle ní přináší, včetně růstu britské ekonomiky. Severní Irsko a tamní politický pat ohledně pobrexitových obchodních pravidel, kvůli kterému už téměř rok prakticky nefunguje regionální parlament, ale nezmiňuje.
Brexit byl chyba, míní nejvíc Britů od referenda. Zlom přišel loni s kamioňáky |
Sunak prohlášení učinil v době, kdy jeho vláda čelí řadě výzev. V posledních měsících stávkovaly nebo se chystají stávkovat tisíce zaměstnanců, kteří jsou v době prudce rostoucí inflace a krize životních nákladů nespokojení se svými platy. Očekává se, že ve středu se uskuteční největší stávka za posledních deset let. Zúčastnit se jí má kolem 100 000 zaměstnanců britské veřejné správy a mimo jiné také učitelé v Anglii a Walesu.
Brexit stojí desítky miliard liber ročně
Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos v Británii klesne HDP o 0,6 procenta, zatímco ostatní ze skupiny vyspělých ekonomik světa G7 čeká růst, a britská ekonomika podle prognóz zaostane dokonce i za ruskou, která se musí vypořádávat se sankcemi za invazi na Ukrajinu. Podle analýzy agentury Bloomberg stojí brexit britskou ekonomiku desítky miliard liber ročně, přičemž dopady se týkají všeho od podnikových investic až po schopnost firem najímat pracovníky.
24. ledna 2019 |
Veřejná podpora brexitu ve Spojeném království je také na historickém minimu. Podle listopadového průzkumu společnosti YouGov se méně než třetina Britů domnívá, že to bylo dobré rozhodnutí. Každý pátý zastánce brexitu změnil názor. Podle ankety stejné agentury z minulého týdne si navíc 63 procent respondentů myslí, že vláda řeší otázku brexitu špatně.
Zlobiví kluci brexitu. Dostali Británii z Evropské unie, co dělají teď? |
Počet Britů, kteří by hlasovali pro opětovné členství v EU, se blíží 50 procentům, pro setrvání mimo Unii je jich asi 30 procent. Uspořádání nového referenda podporují zhruba dvě třetiny lidí.
Jiný průzkum, který v pondělí zveřejnila agentura Ipsos, ukázal, že 45 procent respondentů si myslí, že brexit probíhá hůře, než očekávali, což je prudký nárůst oproti 28 procentům v červnu 2021.
Průzkum názorového webu UnHerd ukázal, že pouze ve třech volebních oblastech Británie si většina lidí stále myslí, že brexit byl dobrý nápad. Ve zbývajících 629 volebních obvodech v Anglii, Skotsku a Walesu je nyní více lidí, kteří si myslí, že Británie udělala chybu, když vystoupila z EU, než těch, kteří jsou s výsledkem nadále spokojeni.
Británie formálně opustila EU 31. ledna 2020 po zhruba tříletém vyjednávání. Členem bloku a jeho předchůdců byla od roku 1973. Následovalo přechodné období do konce roku 2020, během kterého se země ještě řídila unijními pravidly. Na jeho konci se podařilo vyjednat dohodu o budoucích vztazích mezi Británií a EU, která začala provizorně platit od začátku roku 2021.