Je mi jedno, zda jste vděčná. Při hlasování o brexitu zářil šéf sněmovny

  9:27aktualizováno  9:27
One-man show mohlo mnohým připomínat úterní hlasování britských poslanců o brexitové dohodě. Svými výstupy, ale i pestrobarevnou kravatou na sebe opakovaně strhával pozornost předseda Dolní sněmovny John Bercow. Odpůrce brexitu deklamoval místy jako shakespearovský herec a zpražil vůdkyni sněmovny Andreu Leadsomovou.

Leadsomová patří k vládním konzervativcům, k nimž se dříve řadil i Bercow. Pak se však od nich odstřihl, protože předseda dolní komory parlamentu má být nadstranický. 

„Jsem nesmírně vděčná, pane předsedo,“ prohlásila po udělení slova Leadsomová. „Abych byl upřímný, je mi opravdu jedno, jestli jste vděčná či ne,“ odbyl ji Bercow. Leadsomová se předtím zase za smíchu sálu hbitě usadila, protože poslanci nemohou stát, když předseda sněmovny mluví. 

Fotogalerie

Bercow často opakoval slova a pronášel je pateticky až ukřičeně, například když několikrát umravňoval poslance. Jejich hlasité projevy krotil i během závěrečného proslovu premiérky Theresy Mayové

„Vážení pánové, dnes jste nějak vznětliví,“ řekl například. „Sněmovna se musí uklidnit. Zen, zdrženlivost, trpělivost,“ nabádal s použitím termínu buddhismu. „Otázkou je: pozměňovací návrh F, F jako Freddy,“ pronesl jindy Bercow důrazně.

Pozměňovacích návrhů bylo předloženo 13, Bercow z nich však zařadil na program jednání jen čtyři. Pravomoci mu to umožňují, podle kritiků se v tom ale opět projevila jeho zaujatost. Bercow dříve přiznal, že v referendu v roce 2016 hlasoval proti odchodu Británie z Evropské unie, napsal deník The Guardian. 

„Hlasy pro: 202. Klid! Hlasy pro: 202. Hlasy proti: 432. Takže sněmovna je proti, sněmovna je proti,“ hřímal Bercow při oznámení, že poslanci zamítli rozvodovou dohodu, kterou s EU vyjednal kabinet Mayové. 

Britští poslanci zamítli dohodu o brexitu. Mayová musí najít plán B

Britští poslanci nehlasují zvedáním ruky, ale hlasitou odpovědí a rozestupem do dvou stran v souladu s dávnou zvyklostí. Podporovatelé návrhu chodí doprava a jeho odpůrci doleva. 

Pětapadesátiletý Bercow vede sněmovnu od roku 2009. V minulosti byl kritizován i za to, že nenosí tradiční oblek předsedy komory. Při hlasování o brexitové dohodě zaujal kravatou v modro-fialovo-žlutém zbarvení. 

Někteří kolegové Bercowa v minulosti obvinili, že je šikanuje. Podle některých také neovládá své emoce. Jeho záchvaty vzteku jsou proslulé, uvedl nejmenovaný úředník sněmovny. 

Hloupá ženská nebo hloupí lidé?

Bercowova funkce je jak prestižní, tak i nezáviděníhodná. A to obzvlášť v napjaté atmosféře současné doby. Šéf sněmovny musel například v prosinci luštit, co vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn zamumlal v reakci na kritiku Mayové. 

PŘEHLEDNĚ: Čtyři scénáře brexitu pro české firmy. Ani jeden není dobrý

Podle mnohých procedil mezi zuby „hloupá ženská“. Bercow si pak prohlížel záznam inkriminovaného okamžiku a radil se s experty. Corbyna vyzýval k omluvě, ten však tvrdí, že Mayovou neurazil. Podle mluvčího Labouristické strany prohodil „hloupí lidé“. 

Kontroverze byla o to pikantnější, že Bercow sám loni čelil obvinění, že za „hloupou ženskou“ označil Leadsomovou. Ta v Dolní sněmovně organizuje vládní záležitosti. 

V lednu se Bercow obrátil na londýnskou policii s žádostí, aby postupovala razantněji proti těm, kteří kvůli brexitu na ulicích i na internetu slovně útočí na poslance i novináře. Jejich narůstající obtěžování a zastrašování označil za „typ fašismu“. 

Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Najdete na iDNES.cz