Britští poslanci podruhé odmítli dohodu o brexitu, překvapení se nekoná

  19:47aktualizováno  21:54
Britští poslanci i při druhém hlasování odmítli brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové. Podpořilo ji 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391. Mayová následně oznámila, že vláda parlamentu ve středu předloží k hlasování návrh opustit Evropskou unii bez dohody.

Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Smlouvu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, v úterý večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391.

Fotogalerie

Mayová po odmítnutí brexitové dohody parlamentem předloží ve středu poslancům návrh opustit Evropskou unii bez patřičné smlouvy. Prohlásila, že pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, vláda je připravena ho naplnit.  

Očekává se, že parlament tento černý scénář odmítne, v takovém případě bude ve čtvrtek hlasování o tom, zda odchod z EU odložit. Nyní je termín odluky stanoven na 29. březen.

Mayová v projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce premiérka od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

Evropská unie je výsledkem hlasování zklamána, ze své strany k dosažení dohody udělala vše, co mohla, uvedl mluvčí mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. Odmítnutí smlouvy jen 17 dní před datem odchodu podle něj výrazně zvýšilo pravděpodobnost brexitu bez dohody. „Pokud existuje řešení stávajícího patu, může být nalezeno jen v Londýně,“ uvedl Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Corbyn chce předčasné volby

„Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová, je zjevně mrtvá,“ řekl po dnešním hlasování lídr opozice Jeremy Corbyn. Podle něj je načase, aby se konaly nové parlamentní volby.

KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj „vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv“.

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů „moc dobře ví“, jaké škody by neřízený brexit napáchal. „Je čas na parlamentní volby,“ dodal Corbyn.

Co předcházelo hlasování

Mayová před večerním klíčovým hlasováním poslancům řekla, že si nyní musí vybrat mezi její dohodou, brexitem bez dohody, nebo žádným brexitem.  

V pondělí večer ve Štrasburku dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem doplňky, jejichž podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o „alternativní ujednání“, díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Johnson je pro vystoupení z EU bez dohody

Bývalý britský ministr zahraničí a zastánce odchodu z Evropské unie Boris Johnson je pro vystoupení bez dohody, když Brusel odmítá změny v brexitovém ujednání. Prohlásil to podle agentury Reuters v rozpravě před dnešním hlasováním britského parlamentu.

Odchod bez dohody je sice v krátkodobém horizontu obtížnějším řešením, ale je to jediná správná cesta k udržení sebeúcty, míní Johnson. Cestu brexitové dohody, kterou s EU dosáhla premiérka Theresa Mayová, pak považuje za skončenou.

Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

„Pokud dnes v noci bude odmítnuta, pak doufám, že bude uložena ke spánku,“ řekl k dohodě. Poznamenal ještě, že premiérka se snažila o mírné úpravy textu, v ničem ale neuspěla.

Na debatu v britském parlamentu na twitteru zareagoval šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier, podle kterého je nebezpečná iluze toho, že pro Spojené království může být odluka bez brexitové dohody výhodná. Barnier ale varoval, že na přechodné období, které má odluku usnadnit, bez brexitové dohody není právní nárok. „Žádná brexitová dohoda, žádné přechodné období,“ napsal.

K odmítnutí dohody vyzval také Corbyn, který i přes doplňky nevidí v samotném textu dohody žádné změny oproti lednu, kdy poslanci dokument drtivě odmítli.

Odmítavě se v pondělí vyjádřili i euroskeptičtí konzervativní poslanci z vlivné skupiny ERG, která sdružuje několik desítek vládních zákonodárců.

Očekávalo se, že hlasování bude předcházet posuzování pozměňovacích návrhů. Předseda sněmovny John Bercow ale krátce po zahájení dnešní parlamentní debaty oznámil, že nevybral žádný z předložených poslaneckých pozměňovacích návrhů. 

Riziko irské pojistky trvá

Právní riziko, že Británie i po odchodu z Evropské unie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky, trvá navzdory doplňku k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová. Uvedl to v úterý ve své analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal nicméně, že text doplňku považuje za právně závazný.

Nejmenovaný činitel ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu Mayové, britskému tisku řekl, že po zveřejnění Coxova stanoviska nevidí způsob, jakým by strana mohla večer brexitovou dohodu podpořit.

Takzvaná irská pojistka je spornou částí dokumentu a poslanci kvůli ní dohodu o podmínkách odchodu z EU už jednou odmítli. Mnoho zákonodárců v úterý uvedlo, že se při hlasování řídili právě Coxovým názorem nebo posudkem jiných právníků.

Labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer v reakci na Coxovu analýzu prohlásil, že vládní brexitová strategie je nyní „v troskách“. „Generální prokurátor potvrdil, že na (brexitové) dohodě se nic nezměnilo ani přes právní dokumenty dojednané minulou noc,“ soudí Starmer. Šéf labouristů Jeremy Corbyn už v pondělí uvedl, že jeho strana dohodu odmítne.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Facebook před eurovolbami zaplnily dezinformace, šíří je krajní pravice

Ilustrační snímek

Nevládní organizace Avaaz objevila na Facebooku přes pět stovek stránek šířících dezinformace ohledně Evropské unie. S...

Vibrátor jako cena pro vítězku. Squashový klub se omluvil za sexismus

Squash (ilustrační foto)

Španělský squashový klub se nechtěně stal předmětem debat, když nejlepším hráčkám každoročního turnaje dal jako cenu...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz