Britští poslanci podruhé odmítli dohodu o brexitu, překvapení se nekoná

  19:47aktualizováno  21:54
Britští poslanci i při druhém hlasování odmítli brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové. Podpořilo ji 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391. Mayová následně oznámila, že vláda parlamentu ve středu předloží k hlasování návrh opustit Evropskou unii bez dohody.

Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Smlouvu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, v úterý večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391.

Fotogalerie

Mayová po odmítnutí brexitové dohody parlamentem předloží ve středu poslancům návrh opustit Evropskou unii bez patřičné smlouvy. Prohlásila, že pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, vláda je připravena ho naplnit.  

Očekává se, že parlament tento černý scénář odmítne, v takovém případě bude ve čtvrtek hlasování o tom, zda odchod z EU odložit. Nyní je termín odluky stanoven na 29. březen.

Mayová v projevu bezprostředně po oznámení výsledku hlasování řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje. Nadále je přesvědčena, že odchod s dohodou by byl nejlepším možným řešením.

Nyní chce premiérka od parlamentu vědět, co přesně žádá, zda to je odchod bez dohody, odvolání rozhodnutí odejít z EU, prodloužení vyjednávací lhůty, nebo vypsání nového referenda. Upozornila, že pokud se parlament rozhodne pro prodloužení vyjednávací lhůty, bude EU chtít vědět, jak přesně Londýn hodlá čas navíc využít.

Evropská unie je výsledkem hlasování zklamána, ze své strany k dosažení dohody udělala vše, co mohla, uvedl mluvčí mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. Odmítnutí smlouvy jen 17 dní před datem odchodu podle něj výrazně zvýšilo pravděpodobnost brexitu bez dohody. „Pokud existuje řešení stávajícího patu, může být nalezeno jen v Londýně,“ uvedl Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Corbyn chce předčasné volby

„Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová, je zjevně mrtvá,“ řekl po dnešním hlasování lídr opozice Jeremy Corbyn. Podle něj je načase, aby se konaly nové parlamentní volby.

KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj „vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv“.

Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém by se mělo hlasovat ve středu. Mayová podle předsedy labouristů „moc dobře ví“, jaké škody by neřízený brexit napáchal. „Je čas na parlamentní volby,“ dodal Corbyn.

Co předcházelo hlasování

Mayová před večerním klíčovým hlasováním poslancům řekla, že si nyní musí vybrat mezi její dohodou, brexitem bez dohody, nebo žádným brexitem.  

V pondělí večer ve Štrasburku dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem doplňky, jejichž podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o „alternativní ujednání“, díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Johnson je pro vystoupení z EU bez dohody

Bývalý britský ministr zahraničí a zastánce odchodu z Evropské unie Boris Johnson je pro vystoupení bez dohody, když Brusel odmítá změny v brexitovém ujednání. Prohlásil to podle agentury Reuters v rozpravě před dnešním hlasováním britského parlamentu.

Odchod bez dohody je sice v krátkodobém horizontu obtížnějším řešením, ale je to jediná správná cesta k udržení sebeúcty, míní Johnson. Cestu brexitové dohody, kterou s EU dosáhla premiérka Theresa Mayová, pak považuje za skončenou.

Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

„Pokud dnes v noci bude odmítnuta, pak doufám, že bude uložena ke spánku,“ řekl k dohodě. Poznamenal ještě, že premiérka se snažila o mírné úpravy textu, v ničem ale neuspěla.

Na debatu v britském parlamentu na twitteru zareagoval šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier, podle kterého je nebezpečná iluze toho, že pro Spojené království může být odluka bez brexitové dohody výhodná. Barnier ale varoval, že na přechodné období, které má odluku usnadnit, bez brexitové dohody není právní nárok. „Žádná brexitová dohoda, žádné přechodné období,“ napsal.

K odmítnutí dohody vyzval také Corbyn, který i přes doplňky nevidí v samotném textu dohody žádné změny oproti lednu, kdy poslanci dokument drtivě odmítli.

Odmítavě se v pondělí vyjádřili i euroskeptičtí konzervativní poslanci z vlivné skupiny ERG, která sdružuje několik desítek vládních zákonodárců.

Očekávalo se, že hlasování bude předcházet posuzování pozměňovacích návrhů. Předseda sněmovny John Bercow ale krátce po zahájení dnešní parlamentní debaty oznámil, že nevybral žádný z předložených poslaneckých pozměňovacích návrhů. 

Riziko irské pojistky trvá

Právní riziko, že Británie i po odchodu z Evropské unie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky, trvá navzdory doplňku k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová. Uvedl to v úterý ve své analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal nicméně, že text doplňku považuje za právně závazný.

Nejmenovaný činitel ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu Mayové, britskému tisku řekl, že po zveřejnění Coxova stanoviska nevidí způsob, jakým by strana mohla večer brexitovou dohodu podpořit.

Takzvaná irská pojistka je spornou částí dokumentu a poslanci kvůli ní dohodu o podmínkách odchodu z EU už jednou odmítli. Mnoho zákonodárců v úterý uvedlo, že se při hlasování řídili právě Coxovým názorem nebo posudkem jiných právníků.

Labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer v reakci na Coxovu analýzu prohlásil, že vládní brexitová strategie je nyní „v troskách“. „Generální prokurátor potvrdil, že na (brexitové) dohodě se nic nezměnilo ani přes právní dokumenty dojednané minulou noc,“ soudí Starmer. Šéf labouristů Jeremy Corbyn už v pondělí uvedl, že jeho strana dohodu odmítne.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Probudila se v odstaveném letadle. Zapomenutá cestující si pomohla baterkou

Letadla společnosti Air Canada (17. června 2019)

Neobvyklé probuzení zažila Kanaďanka Tiffany Adamsová poté, co usnula při letu z Quebeku do Toronta. Posádka Air Canada...

V severním Německu se srazily letouny Eurofighter, jeden z pilotů zahynul

Hořící letoun Eurofighter padá k zemi. (24. června 2019)

Na severu Německa se v pondělí po srážce zřítily dva armádní bojové letouny typu Eurofighter. S odvoláním na bundeswehr...

Soud v USA povolil vulgaritu v názvu značky, zrušil stoletý zákaz

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018)

Americký nejvyšší soud se v pondělí zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své kontroverzní...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz