Konec brexitu a Mayové. Británie čeká na někoho, kdo gordický uzel rozetne

  16:00aktualizováno  16:00
Krachem vyjednávání s opozičními labouristy se britské premiérce Therese Mayové uzavřela další cesta k dosažení dohody o řízeném odchodu země z EU. Na pořadu dne nyní zřejmě bude otázka, kdy šéfka kabinetu předá štafetu svému nástupci. Pokud se Mayová neobrátí na Brity, aby gordický uzel rozťali sami v novém referendu.

Britská premiérka Theresa Mayová na setkání členů Konzervativní strany ve velšském Langollenu (3. května 2019) | foto: AP

Před rokem a půl bylo prioritou Evropské unie udržet Mayovou u moci. Nyní však unijní představitelé už v soukromí přiznávají, že jim na politickém přežití Mayové už nezáleží tak jako dříve, píše agentura Bloomberg.

Fotogalerie

Na summitu v Bruselu v říjnu 2017 šéfové vlád zbylých 27 unijních států skoro hodinu hovořili o Mayové, místo toho, aby se zabývali drobnými detaily rodící se brexitové dohody.

Řada z nich vyjádřila obavy, že britskou premiérku z funkce vytlačí některý ze zastánců tvrdého brexitu, například tehdejší ministr zahraničí Boris Johnson. Ještě pár měsíců později se evropští lídři snažili znít smířlivě, a Brusel, s cílem pomoci, ohlašoval každý malý pokrok v jednáních s velkou pompou.

Nyní, vyčerpaní a zklamaní z toho, jaký kurz brexit ve Spojeném království nabral, se unijní činitelé v soukromí svěřují, že by je politický skon Mayové už tolik netrápil. Ve čtvrtek britští konzervativní zákonodárci premiérku přinutili, aby souhlasila se sestavením harmonogramu jejího odchodu z funkce.

Příležitost pro Johnsona

Možnost, která nějaký čas budí hrůzu, tedy že se Johnson stane premiérem, nyní vypadá realisticky. Představa, že by v budoucnu museli vyjednávat s Johnsonem, ale unijní představitele, jak tvrdí, děsí, a viní mnohé v Bruselu z toho, že brexit způsobili.

Johnson už v 90. letech živil euroskeptismus svými přehnanými články o bruselské byrokracii, a jeho rozhodnutí na poslední chvíli podpořit v roce 2016 brexitovou kampaň pomohlo v referendu k vítězství zastánců odchodu Spojeného království z Evropské unie. Evropští lídři včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otevřeně obvinili kampaň za brexit ze lhaní.

Miliardy promrhaných liber. Británie zastavuje přípravy na tvrdý brexit

Mnozí unijní představitelé se obávají, že by se Johnson snažil znovu vyjednávat brexitovou dohodu a požadoval by po EU ústupky. To by podle nich vedlo k chaosu, nevraživosti, ještě více by to prodloužilo brexitovou nejistotu a způsobilo by to zhoršení vztahů.

Patovou situaci v britském parlamentu, který je rozdělen na ty, kteří se domnívají, že vyjednaná dohoda není dostatečným odtržením od unijních struktur, a na ty, kteří věří, že by veřejnost měla dostat možnost brexit odvolat, unijní činitelé sledují s překvapením a dávkou zoufalství. Domnívají se ale, že nemají šanci situaci ovlivnit.

Po odkladu bude následovat další odklad?

Evropská komise, která vedla jednání se Spojeným královstvím, tvrdí, že si dala od brexitu pauzu a odmítá odpovídat na dotazy na toto téma, píše Bloomberg. Unijní představitelé očekávají, že se Mayové v červnu nepodaří získat v parlamentu podporu pro její dohodu a že nový předseda vlády bude požadovat další odklad brexitu od října, kdy ten současný vyprší.

Brexit se odkládá do 31. října. Británie ale může z EU odejít i dřív

Zda na to sedmadvacítka přistoupí, zatím není jasné. V bruselských kuloárech se však proslýchá, že se k tomu vlády členských států postaví s nelibostí, ale nakonec další odklad umožní.

V průběhu loňského roku, kdy se brexitová jednání přehoupla přes jejich původně plánovanou lhůtu, lídři unijních států postupně ztratili v Mayovou důvěru. Po listopadu, kdy Mayová a EU konečně vyjednaly dohodu, se vztahy ještě zhoršily, jelikož se britské premiérce v jejím parlamentu nepodařilo získat pro dokument potřebnou podporu.

Komentovat tento britský politický horor se pro mnoho unijních činitelů stalo koníčkem, i když se jej už třeba nesnaží pochopit. Při středeční debatě v Bruselu místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přirovnal Spojené království k populárnímu fantasy seriálu Hra o trůny, ve kterém se bojuje o moc. „Spojené království vypadá jako Hra o trůny na steroidech,“ poznamenal Timmermans.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Najdete na iDNES.cz