Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Integrace Arabů selhala. Rasová profilace je v pořádku, míní většina Britů

  19:37aktualizováno  19:37
Většina Britů si myslí, že integrace Arabů a muslimů do společnosti selhala a jejich přítomnost nepřináší žádný užitek. Víc než polovina respondentů by navíc uvítala, aby policie při posuzování nebezpečí využívala rasové profilace - tedy posuzovala nebezpečí spáchání trestného činu podle etnicity člověka. Vyplývá to z průzkumu výzkumné agentury YouGov.

Muslimka zahalená v nikábu pózuje před pouličním krámkem v Londýně. | foto: Profimedia.cz

Pouze 28 procent respondentů podle průzkumu věří, že migrace z arabského světa přinesla Velké Británii užitek, dvě třetiny si myslí, že Arabové neuspěli ve snaze integrovat se (průzkum v angličtině si můžete přečíst zde). Rovněž počty migrantů, kteří prchli do Británie z válkou rozervané Sýrie a Iráku, jsou podle ostrovanů příliš vysoké.

Tři nejtypičtější charakteristiky, které si lidé vybaví v souvislosti s Araby, jsou segregace pohlaví, bohatství a islám. Často zmiňované byly také extrémismus a bohatá historie. Naopak s inovativností nebo progresivním myšlením si Araby spojoval málokdo.

Průzkum, který si nechala vypracovat Rada pro arabsko-britské porozumění spolu s deníkem Arab News, také ukázal na skepticismus ohledně britské zahraniční politiky v arabském regionu. Pouze 15 procent respondentů si myslí, že Britové svou aktivitou v arabském světě napomohli při prosazování lidských práv a světové bezpečnosti a třináct procent pak věří, že v regionu působili jako stabilizující síla.

Celý 85 procent lidí lituje invaze do Iráku z roku 2003, na které se Británie aktivně podílela, a považují ji za omyl. Nicméně většina respondentů stále podporuje současné letecké údery proti Islámskému státu.

Přes polovinu Britů souhlasí s rasovou profilací

Průzkum ukázal také na kontroverzní postoj většiny dotázaných na možnost využívání takzvané rasové profilace, při níž bezpečnostní složky posuzují pravděpodobnost spáchání trestného činu podle etnicity daného člověka.

Podrobnosti průzkumu

Průzkum, který byl uveřejněn v pondělí, provedla mezinárodní výzkumná agentura YouGov s centrálou v Británii mezi více než dvěma tisíci respondenty v srpnu. V konečných výsledcích je vyloučena odpověď „nevím“.

Dotazování probíhalo na internetu, respondenti byli náhodně vybráni z milionového souboru lidí, kteří souhlasili s účastí na průzkumech pro tuto agenturu. Vážením dat byla zajištěna reprezentativnost pro britskou populaci starší osmnácti let. Osmačtyřicet procent respondentů tvořili muži, 52 procent ženy, 67 procentům dotazovaných bylo mezi 25 a 64 lety.

Pětapadesát procent lidí si totiž myslí, že policie má kvůli udržení bezpečnosti na takový postup v případě Arabů a muslimů právo, mezi skupinou konzervativních voličů dokonce podpora dosahuje tří čtvrtin. Pouze 24 procent respondentů takový postup vylučuje.

Zároveň ale přes sedmdesát procent lidí souhlasilo s tím, že je islamofobie v Británii stále větší problém.

Mnoho lidí ale také přiznalo, že arabský svět víceméně ignoruje. Na mylné představy o Arabech upozorňuje Chris Doyle, ředitel Rady pro arabsko-britské porozumění.

„Neuvěřitelných 72 procent respondentů řeklo, že Írán je v arabském světě (Íránci jsou potomci starověkých Peršanů, pozn. red.). Možná ještě více překvapuje, že 48 procent řeklo, že Afghánistán je arabská země (hlavním etnikem v zemi jsou Paštunové a další nearabská etnika, pozn. red.). Turecko je zase považováno jako třetí nejpreferovanější destinace k návštěvě z arabského světa, ačkoli samozřejmě do regionu nepatří (Turci patří mezi turkické národy, pozn. red.),“ upozorňuje Doyle.

Proti arabským imigrantům jsou hlavně voliči brexitu

Zmíněné dvě třetiny Britů si myslí, že Arabové se neintegrovali a žijí v uzavřených komunitách. Takový postoj mají hlavně voliči brexitu (78 % z nich). Devadesát procent lidí, kteří hlasovali pro odchod z Unie, si myslí, že je přijímáno příliš mnoho uprchlíků ze Sýrie a Iráku. Celkově si to myslí 69 procent lidí. Zjištění tedy ukazují, že obavy spojené s migrací se s brexitem jen stěží vytratí, protože jsou z velké části spojeno s migrací mimo EU, píše deník The Guardian.

Islámský extremismus v Británii bují kvůli drobným darům, vyplývá ze zprávy

„Lidé, kteří volili pro brexit mnohem pravděpodobněji shledají, že arabští imigranti mají negativní vliv na Británii, než ti, kteří volili proti,“ uvedl spoluautor výzkumu Stephan Shakespeare. Podle něj Araby vnímají pozitivněji také mladší generace.

Podle Faisala J Abbáse, šéfredaktora Arab News, průzkum ukazuje na jedné straně šokující neznalost arabského světa. „Na druhé straně to ukazuje, že Britové mají silný názor na klíčové regionální problémy. Osm z deseti Britů nesouhlasí s invazí do Iráku, víc než polovina považuje Palestinu za stát a většina z nich přiznává rostoucí problém spojený s islamofobií,“ myslí si.

„Znepokojující je, že obavy jsou spojené s nedostatkem informací o (arabském) regionu. Arabský svět je domovem některým z nejchudších zemí světa, přesto ho třetina Britů asociuje s bohatstvím, tedy mnohem víc než ho pojí s chudobou,“ upozorňuje Abbás.

Autor:

  • Nejčtenější

Policisté na Mělnicku nalezli tělo hledaného kojence, prověřují výpovědi

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence. Před 17. hodinou ukončila pátrání. Byla nařízena soudní pitva....

Únosu nevěříme. Matka zmizelého Tadeáše byla na drogách, říká rodina

Matka čtyřměsíčního Tadeáše, který v pátek v podvečer zmizel i s kočárkem na Mělnicku, byla podle rodiny na drogách....

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

Pátrání po hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi skončilo, odvezla ho sanitka

Policie ukončila pátrání po písničkáři a hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi, umělec je v pořádku. Hledala ho od rána kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Němci nabízejí, že přijmou nakažené Rusy. Putin ale nechce ukázat slabost

Německo už dříve přijalo pacienty nakažené koronavirem z jiných států Evropy. Nyní by dvě spolkové země, Severní...

Další rána. Indie se potýká se spalujícími vedry a invazí žravých kobylek

Premium Jako by nestačil samotný koronavirus. Indie se v posledních dnech potýká se spalujícími vedry a nejhorší invazí žravých...

Lidé mohou blíž k Notre-Dame, Paříž otevřela prostranství před katedrálou

Po více než roce bylo v neděli poutníkům a veřejnosti u příležitosti svatodušních svátků zpřístupněno prostranství před...

Němci nosili židovské hvězdy na protestech proti karanténě, dostali zákaz

Mnichovská radnice před víkendem zakázala čím dál častější praxi na demonstracích proti koronavirovým karanténním...

Najdete na iDNES.cz