George Clarke je profesionál ve svém oboru. Náplní jeho práce bylo stavění velkých stanů na hudebních festivalech, nikdy však neřídil poštu a rozhodně se nikdy neživil počítáním tučňáků. Ale tyto a další svérázné úkoly se stanou součástí jeho každodenní rutiny, až se připojí k malému týmu nováčků na nejúžasnější práci na Zemi. Budou obsluhovat nejjižněji položené muzeum a poštu na světě v Antarktidě, píše britský list.
Pětičlenný tým najala charitativní organizací UK Antarctic Heritage Trust, která se stará o historické britské základny na tomto kontinentu. Příští měsíc se všichni vydají na bývalou výzkumnou stanici na ostrově Goudier o velikosti fotbalového hřiště. Tam budou pět měsíců v mrazivých teplotách a téměř nepřetržitém denním světle žít po boku místních tučňáků oslích a zároveň provádět ochranářskou činnost, monitorovat divokou přírodu a vítat návštěvníky výletních lodí.
S výhledem na velryby
„Myslel jsem si, že to bude něco nového, něco vzrušujícího a že přihlášením nemám co ztratit,“ komentuje nové zaměstnání čtyřiatřicetiletý muž z Bristolu. Nejvíc se ale těší, až se probudí a bude si dávat ranní kávu s výhledem na Antarktidu a možná uvidí i velrybu. „Prostě budu mít otevřenou mysl a uvidím, kam mě to zavede,“ říká.
Antarktida vás očistí od patogenů, prostředí je mimořádné, říká ostravský lékař |
I když si malá posádka rozdělí nejrůznější úkoly, Clarke bude mít na starosti zejména funkci poštmistra, který bude zpracovávat množství dopisů a pohlednic od těch, kteří se v malém dřevěném muzeu zastaví až ze dvou výletních lodí denně. Podle něj je trochu šílené mít poštu na tak odlehlém místě, ale pro mnoho návštěvníků kontinentu je klíčovou součástí zážitku poslat pohlednici nebo dopis domů z nejjižnější pošty na světě. „Budu třídit poštu, razítkovat známky a pak je posílat dál prostřednictvím projíždějících výletních lodí,“ říká antarktický pošťák.
The UK Antarctic Heritage Trust (UKAHT) is sending two “resilient” teams 9,000 miles south to manage a base at Port Lockroy on Goudier Island and to Blaiklock Island Refuge in Antarctica
— PA Media (@PA) October 9, 2024
✍️: @lynnrusk https://t.co/f6m32U9XYk
Další členové týmu se budou věnovat sledování divoké přírody, správě muzea a provozu malého obchodu. Později v sezoně se k nim připojí další dva specializovaní tesaři, kteří budou opravovat některé dřevěné konstrukce, jež dříve používali britští vědci a které jsou s oteplováním kontinentu obzvláště ohrožené.
Hledá se dobrodruh na sčítání tučňáků. Organizace inzeruje práci v Antarktidě |
„Jsme lidé, se kterými se návštěvníci Antarktidy budou setkávat každý den, to znamená, že máme opravdu zvláštní zodpovědnost za prezentaci úžasné práce britského fondu Antarctic Heritage Trust,“ říká jednatřicetiletý Lou Hoskin, který nastoupil jako vedoucí základny díky svým zkušenostem v oblasti ochrany moří.
Kromě ochrany existujících památek je podle ní cílem charitativní organizace inspirovat lidi, aby se na kontinent dívali jinak, a chránit toto podivuhodné místo pro další generace.
Stan se zavázanýma očima
„Konečný tým byl vybrán z těch, kteří se přihlásili, díky několika podivným a úžasným úkolům,“ říká Clark. Museli jsme například stavět stan ve dvojici se zavázanýma očima a v kuchyňských rukavicích. „Nechci se chlubit, ale s mou zkušeností se stany se nám to podařilo hned dvakrát,“ dodává.
Na základně je sice internet, ale jako posádka se celá skupina rozhodla, že ho raději nebudou moc používat. „Jsem vášnivý umělec, rád kreslím. Na základně je i malá knihovna, kam si lidé mohou přinést knihy. Takže jsme se všichni rozhodli, že si přineseme jeden oblíbený román, jednu svou oblíbenou knihu z oblasti literatury faktu a vyměníme si je,“ dodává Clark.
Součástí radosti z toho, že jedete na tak odlehlé místo, je i to, že jste trochu odříznuti od světa. „Myslím, že nebudeme každý večer scrollovat na svých telefonech,“ uzavírá nový antarktický pošťák podle The Guardianu.