Britové hromadí zásoby. Na blížící se brexit se připravují jak na válku

  13:00aktualizováno  13:00
Před dvěma a půl lety slibovala kampaň Leave, lobbující za odchod Británie z Evropské unie, krásné časy. Nyní, čtvrt roku předtím, než se tak má stát, je ale obrázek od původní představy velmi daleko. Mnozí Britové už pro jistotu kupují do zásoby trvanlivé potraviny a léky, stejně jako své oblíbené výrobky, které pocházejí ze států Evropské unie.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

„S přáteli o tom sice vtipkujeme, každý je ale trochu nervózní,“ řekla například stanici BBC Britka, která si už doma pod stolem založila „brexitovou krabici“. Do ní ukládá vše, čeho se po brexitu nechce vzdát: francouzské marmelády, kávu, lahve limonády a další běžné věci. „Nechci, aby mi došel můj oblíbený šampon,“ dodává.

Fotogalerie

V případě takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu Británie bez dohody, pak na nějakou dobu (a nikdo zatím neví, na jak dlouhou) začne váznout dovoz zboží z kontinentu, jako jsou vína, sýry, olivový olej nebo sladkosti, stejně jako léky a kosmetika. Také na sociálních sítích už vznikají skupiny, kde si lidé navzájem radí, jak se efektivně předzásobit.

Jsme tu „pro ty, kdo nemají tolik štěstí, aby z Británie mohli odejít do zahraničí“, píše v úvodu jedna z nich, nazvaná 48% Preppers. Číslo značí procento těch, kdo hlasovali pro setrvání v EU, druhé slovo pak obecně označuje ty, kdo se chystají na konec světa.

Jak zabránit chaosu

Ostatně i britská vláda už na přípravy pro případ tvrdého brexitu vyčlenila dvě miliardy liber (57 miliard korun). Vzhledem k situaci v britském parlamentu, který se nijak nemá k tomu, aby odchodovou dohodu schválil, je prozatím tvrdý brexit pravděpodobný.

Labouristé dorážejí na Mayovou. Zvažují, kdy vyvolají hlasování o nedůvěře

Podle listu Mirror má navíc po Vánocích v televizi běžet série varovných spotů, které budou Brity upozorňovat mimo jiné i na to, aby měli dostatečné zásoby jídla a léků, nebo také informovat o změně opatření pro cesty do zahraničí a telefonních poplatků za roaming.

Také časopisy, které se běžně zabývají tématy typu astronomie a katastrofami planetárního rozsahu spíše než politikou, už vydávají praktické rady, jak se připravit na tvrdý brexit a jak se efektivně předzásobit vším důležitým.

Například New Scientist vydal „vědecký návod, jak se zásobit jídlem v případě tvrdého brexitu“. Praktický rádce existuje už z léta, nyní ho stačilo jen oprášit. „Pro většinu lidí je to myšlenka, kterou se zaobírají leda pozdě v noci poté, co zhlédli příliš filmů o útočících zombie,“ píše New Scientist v úvodu. „Pro Brity nicméně tato otázka začíná být stále reálnější“.

Demonstranti, kteří podporují brexit a naopak šli společně do ulic Londýna:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Stop diskriminaci. V New Yorku už nemají trestat zaměstnance kvůli účesu

Ilustrační snímek

Zaměstnanci na pracovištích v New Yorku by už neměli být trestáni kvůli „nevhodnému“ účesu. Pomoci tomu mají závazné...

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Trumpův stav nouze napadlo 16 amerických států v čele s Kalifornií

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

RD 4+kk v Chlumci nad Cidlinou
RD 4+kk v Chlumci nad Cidlinou

Palackého, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou III, okres Hradec Králové
4 500 000 Kč

Najdete na iDNES.cz