Problém pro Mayovou. Brexit musí schválit i parlament, rozhodl soud

  10:39aktualizováno  14:06
Britský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že vláda musí mít k zahájení jednání o odchodu země z Evropské unie souhlas parlamentu. Podle politologů by to mohlo zpomalit proces brexitu. Premiérka Theresa Mayová hodlá vyjednávání zahájit do konce března.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší soud také rozhodl, že o zahájení vyjednávání nemusí hlasovat skotský a severoirský parlament ani parlament Walesu (kompletní 97stránkový verdikt soudu najdete zde).

Státní zástupce Jeremy Wright uvedl, že je rozsudkem zklamán, ale že se mu vláda podřídí. Tým okolo Mayové v tiskovém prohlášení uvedl, že respektuje verdikt soudu. Připomněl, že premiérka má v parlamentu dostatečnou podporu pro schválení brexitu.

Cesta k brexitu

Před hlasováním ve Westminsteru je také nutné nutné schválení příslušné legislativy, která rozhodnutí parlamentu umožní. Změny v zákonech podle BBC parlamentem mohou projít nejdříve v polovině února. Očekává se však, že opozice k němu bude mít celou řadu připomínek.

Ministr pro brexit David Davis uvedl, že legislativa bude připravena ke schválení během několika dnů. „Zákon bude co nejjednodušší a nejpřímočařejší. Jde o to, abychom respektovali vůli lidu i verdikt Nejvyššího soudu,“ uvedl Davis podle agentury Reuters.

Úterní verdikt potvrdil listopadové rozhodnutí vrchního soudu (více zde). Na britskou justici se kvůli brexitu obrátili investiční manažerka Gina Millerová a kadeřník Deir dos Santos, kteří argumentovali tím, že brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí unie. To se podle navrhovatelů nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

Kabinet Mayové tedy nyní potřebuje pro aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy souhlas parlamentu. Premiérka původně tvrdila, že hlasování poslanců není potřeba, protože pouze zastupují vůli lidu, kteří si brexit odhlasovali v červnovém referendu (více zde).

Zablokování brexitu nehrozí

Zahájení vyjednávání může být úterním rozhodnutím soudu podle britského tisku kvůli nutným legislativním krokům pozdržené. Zablokování brexitu ve Westminsteru však nehrozí. Vláda už počátkem prosince obdržela od poslanců formou rezoluce podporu harmonogramu kabinetu pro spuštění procesu odchodu země z Unie. Překážkou by nemělo být ani hlasování ve Sněmovně lordů, byť zde je celá řada odpůrců brexitu.

Proti hodlá hlasovat jen několik poslanců zejména z Labouristické strany, byť jejich předseda Jeremy Corbyn velí k jednotě. Strana chce prosadit takové dodatky k zákonu, které zabrání tomu, aby se ze Spojeného království stal daňový ráj.

Fotogalerie

Vůdce liberálních demokratů Tim Farron po vyhlášení rozsudku oznámil, že devět poslanců jeho strany bude hlasovat proti spuštění článku 50 a že požaduje další referendum o konečné dohodě Londýna s Bruselem o budoucích vztazích.

Mayová v úterý potvrdila, že i nadále počítá se zahájením vyjednávání do konce března. Od aktivace článku 50 bude mít Británie za standardních podmínek dva roky na definitivní opuštění EU. O finální dohodě by měl podle premiérky hlasovat britský parlament.

Kriticky rozhodnutí soudu přijala skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. „Chceme, aby skotskou budoucnost diktovalo pravicové křídlo ve Westminsteru, nebo je pro nás lepší vzít budoucnost do vlastních rukou? Začíná být stále jasnější, že se bude muset Skotsko rozhodnout pro druhou možnost,“ sdělila. Sturgeonová v uplynulých týdnech zmínila možnost nového referenda o nezávislosti Skotska, pokud Británie odejde z jednotného trhu (více zde).

Tvrdý brexit a sbližování s USA

Premiérka před několika dny v klíčovém projevu oznámila, že Británie zcela jistě opustí jednotný evropský trh. Londýn neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství. Mimo jednotného trhu hodlá vystoupit i z dalších unijních struktur, včetně soudního systému.

Slabí lídři Evropy budou po brexitu stát stranou, soudí ekonom Kysilka

Chce mít kontrolu nad přílivem lidí z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela novou celní dohodu. Tato varianta je označována jako takzvaný tvrdý brexit (více zde).

Po brexitu lze očekávat oslabení vazeb Británie a EU. Mayová se podle všeho obrátí na Spojené státy. Donald Trump nešetří vůči britské vládě projevy náklonnosti. Mayová bude prvním zahraničním státníkem, se kterým se Trump sejde. Jednání je naplánované na pátek.

Jedním z hlavních bodů diskuze obou představitelů bude dohoda o volném obchodu mezi USA a Británií po brexitu. Média už upozorňují na podobnost vztahů mezi někdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a britskou expremiérkou Margaret Thatcherovou v 80. letech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Přeživší holokaustu se pustil do kongresmanky USA, obvinil ji z antisemitismu

Přeživší holocaustu Edward Mosberg se zúčastnil vzpomínkové akce u příležitosti...

Na světě existuje už jen několik přeživších holokaustu, kterým se podařilo přečkat hrůzy druhé světové války. Jedním z...

Rošáda na postu ministra obrany USA, Espera dočasně nahradil Spencer

Úřadující ministr obrany USA Mark Esper (8. července 2019)

Vedení amerického ministerstva obrany se v pondělí jako třetí úřadující šéf Pentagonu od počátku letošního roku ujal...

Piloti, kteří učili Putina létat na rogalu, zahynuli při pádu vrtulníku

Jeden z jeřábů zkoumá kvalitu podvozku Putinova kluzáku (5. září 2012)

Dva piloti, kteří kdysi naučili ruského prezidenta Vladimira Putina létat na motorovém rogalu, zemřeli při pádu...

Najdete na iDNES.cz