Politické drama, dokument i knihy. Britský Brexit se odráží i v popkultuře

  13:27aktualizováno  13:27
Brexit už má konečně i své filmové zpracování. Stejnojmenné politické drama stanice Channel 4 ve spolupráci s HBO ve dvou hodinách popisuje události posledních let, které Británii dovedly až k současnému stavu, kdy se nachází jednou nohou venku z Evropy. Vedle snímku už o brexitu vznikl i dokument a také bylo vydáno několik knih.

Benedict Cumberbatch jako Dominic Cummings | foto: Profimedia.cz

„Každý ví, kdo vyhrál. Ale ne každý ví, jak.“ Britský herec Benedict Cumberbatch se upřeně dívá do kamery. Nemluví za sebe, ale jako představitel hlavního stratéga kampaně Vote Leave Dominika Cummingse lobbujícího za odchod Británie z Evropské unie.

„Musíme pochopit, kdo jsou naši voliči a mluvit k jejich emocím. Musíme nabourat politický systém, samotnou strukturu politiky,“ zazní také v televizním filmu Brexit, jehož celý anglický název zní: Brexit The Uncivil War, tedy volně přeloženo jako „neobčanská“ nebo nekorektní válka. 

Ve snímku nechybí ani skandál kolem firmy Cambridge Analytica, která za pomoci nelegálně získaných dat uživatelů sociálních sítí manipulovala jejich názory prostřednictvím zavádějících nebo lživých reklam.

07.ledna 2019 v 21:55, příspěvek archivován: 10.ledna 2019 v 10:38

#BenedictCumberbatch stars in a compelling drama about how the Brexit vote was won. Starting Now! #BrexitUncivilWar https://t.co/aCuREK4bJo

Zatímco britští poslanci začali středeční několikadenní jednání o tom, zda příští úterý schválí odchodovou dohodu Británie z EU, svou britskou premiéru měl film jen o dva dny dřív v pondělí.

Není to zdaleka jediný kulturní počin, který už brexit vyvolal. Vznikl také celovečerní dokument a několik knih.

Fotogalerie

Pro tato díla se v Británii vžilo označení brex-lit, tedy brexitová literatura. Píší ji většinou britští spisovatelé, a to v rozmanitých žánrech. Ať už je to společenská satira z budoucnosti, nejrůznější dystopické vize i komplexní romány popisující stav současné společnosti a příčiny, které vedly až k referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. 

„Musíme se alespoň pokusit pochopit lidi, kteří mají opačné názory než my. Obávám se, že to neděláme dostatečně dobře,“ popsal své motivy k napsání románu The Cut (Řez) spisovatel Anthony Cartwright.

Den Ú bude úterý

Britský parlament bude o odchodové dohodě hlasovat v úterý 15. ledna. Zda ji schválil nebo odmítl, se bude vědět v noci.

Británie opakovaně potvrzuje, že z EU vystoupí 29. března, kdy vyprší dvouletá lhůta po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Zejména v posledních dnech se ale stále častěji objevují zprávy, že premiérka Mayová se v Bruselu snaží dohodnout odklad.

Pokud totiž příští týden poslanci odchodovou dohodu neschválí – a prozatím jich pro ni většina nakloněna není – nastane takzvaný tvrdý brexit. I britská vláda podle vlastních analýz očekává, že nastane mimo jiné chaos v britských přístavech a nepokoje na irské hranici.

Britský parlament znesnadnil vládě zahájení brexitu bez dohody s Bruselem

Britská rádia napříč celou zemí už také na zadání vlády začala vysílat spoty varující Brity před důsledky tvrdého brexitu.

I proto před dvěma dny parlament přijal další opatření, které možnosti vlády odejít z EU bez dohody omezuje. K tomu, aby vláda mohla čerpat peníze z rozpočtu na zajištění rozsáhlé agendy spojené s minimalizací následků tvrdého brexitu, totiž nově bude potřebovat souhlas poslanců. Je to další z mnoha porážek, které už Mayová od parlamentu utrpěla.

Výsledek tohoto hlasování byl velmi těsný, 303 ku 297. Podobně těsný může být i rezultát hlasování o odchodové dohodě příští týden.

Britští komentátoři nicméně vidí zatím oficiálně nepotvrzené snahy Londýna o odklad data vystoupení z EU jako stále reálnější. Vláda tím podle nich bude chtít získat další čas na vyjednání nové dohody.

V Bruselu, kde evropští vyjednavači vtipkovali na účet často těžkopádných a špatně připravených britských delegací, z toho jistě budou mít radost.

Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

Jen dva dny naživu. Bavlník, který na Měsíci vypěstovali Číňané, umrzl

Bavlník

První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně Měsíce nastala noc a...

Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat záložní jednotky

Pohřeb britského veterána Harolda Percivala v anglickém městečku Lytham St....

Britské ministerstvo obrany oznámilo nový rozkaz, který umožňuje povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci...

Gaye v Čečensku opět pronásledují a mučí. Dva zemřeli, hlásí aktivisté

Na podporu čečenských homosexuálů proběhly demonstrace v několika evropských...

V severokavkazském Čečensku bylo od prosince zadrženo čtyřicet lidí podezřelých z homosexuality. Nejméně dva lidé podle...

Najdete na iDNES.cz