Britští poslanci odmítli brexit bez dohody, chtějí úpravu irské pojistky

  13:58aktualizováno  22:44
Britští poslanci v úterý umožnili premiérce Therese Mayové pokusit se přesvědčit EU, aby přijala úpravu takzvané irské pojistky bezpodmínečně zajišťující po brexitu otevřené hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. S tím přijali i právně nezávazný návrh zabraňující britský odchod z EU bez dohody. Brusel ale obratem odpověděl, že vyjednávat znovu nebude.

Dolní komora britského parlamentu večer těsnou většinou osmi hlasů (318:310) podpořila návrh konzervativní poslankyně Caroline Spelmanové a labouristy Jacka Dromeyho, který odmítá variantu, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody. Tento dodatek k vládnímu plánu dalšího postupu ve věci brexitu však nespecifikuje, jak tohoto cíle dosáhnout, a není pro vládu právně závazný.

Zavinil brexit a zmizel. Expremiér Cameron cestuje, chalupaří a píše

Poslanci poté na závěr série hlasování o pozměňovacích návrzích k vládnímu plánu pro další postup ohledně brexitu podpořili požadavek, aby kontroverzní severoirskou pojistku v „rozvodové dohodě“ Británie s Evropskou unií nahradila nespecifikovaná „alternativní ujednání“ v zájmu zachování hladkého provozu na irské hranici (poměrem hlasů 317:301).

Návrh, který předložil vlivný předseda skupiny konzervativních poslanců Graham Brady a který byl označován za jeden z klíčových dodatků předložených poslanci, podpořila i premiérka Theresa Mayová. Po hlasování uvedla, že změny v irské pojistce jsou cestou k tomu, aby sněmovna brexitovou dohodu schválila.

Na večerní hlasování britské sněmovny už reagoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Uvedl stanovisko, že nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné.

V úvodu hlasování poslanci kromě pozměňovacího návrhu na případné únorové odložení brexitu až o devět měsíců neschválili také návrh, který jim díky změně parlamentního harmonogramu měl dát větší možnost předkládat alternativy k brexitové dohodě.

29.ledna 2019 v 21:02, příspěvek archivován: 29.ledna 2019 v 21:10

MPs have voted against amendment from Labour's Yvette Cooper to allow parliamentary time for Brexit to be delayed by up to nine months if a deal is not agreed by 26 February by 321-298 votes with a majority of 23

Mayová na jednání přišla s upraveným plánem

Premiérka Theresa Mayová přišla s mírně upraveným plánem, jehož původní verzi Dolní sněmovna odmítla.

Poslancům v úterý řekla, že parlament musí jasně vyjádřit, co si vlastně přeje. Dodala, že to jí umožní vrátit se do Bruselu a Evropské unii předložit návrhy, které by v dolní komoře britského parlamentu usnadnily schválení dohody dojednané s EU. Mayová také potvrdila, že se pokusí projednat „významné“ změny v rozvodové dohodě, což podle ní znamená její opětovné vyjednání.

Fotogalerie

„Nemluvím tu o další výměně dopisů, ale o významné a právně závazné změně v dohodě o odchodu z EU,“ řekla Mayová poslancům. Připustila, že vyjednat takovou změnu nebude snadné. „Bude to znamenat nové otevření (brexitové) dohody, tedy krok, který, jak vím, má mezi evropskými partnery jen malou podporu,“ dodala.

Britští komentátoři toto oznámení označili za naprostý obrat. Připomněli, že Mayová strávila vyjednáváním dohody s EU dva roky, a nyní se de facto rozhodla podrobit vůli poslanců.

Co se pro Čechy změní, až Británie odejde

Premiérka dodala, že chce především další záruky týkající se takzvané irské pojistky. Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií.

Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii k bloku. Evropská sedmadvacítka včetně klíčového Irska dala opakovaně najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Dojednaná pojistka je podle Dublinu už v nynější podobě kompromisem respektujícím britské požadavky.

Přitlačte EU víc ke zdi a brexitová dohoda dostane podporu, vzkázal Johnson

Poslanci se zabývali nicméně i alternativními plány, s nimiž v uplynulých dnech přicházeli řadoví poslanci. Těmi by mohla sněmovna přinutit Mayovou i k odložení brexitu. Vůdce opoziční labouristů Jeremy Corbyn před poslanci v úterý řekl, že je přesvědčen o tom, že vládě Mayové nic jiného nezbude, protože všechny právní náležitosti týkající se brexitu nestihne do konce března, na kdy je odchod naplánován, stihnout.

Vláda na úterý předložila pouze neutrální návrh usnesení, podle něhož poslanci „zvážili“ vyjádření premiérky o dalším postupu. Klíčové tak byly spíše pozměňovací návrhy, skrze něž mohou poslanci ukázat, jakou variantu dalšího vývoje podporují.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Policie v Severním Irsku propustila mladíky zadržené kvůli smrti novinářky

Seveoirská novinářka Lyra McKee na archivním snímku

Severoirská policie v neděli večer propustila bez jakýchkoli obvinění dva mladíky, kteří byli zadrženi v souvislosti s...

Kuciakův vrah má na kontě i další oběť. Zabil slovenského podnikatele

Pietní akt za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyni...

Uplynuly tři roky od vraždy Petera Molnára, podnikatele z jižního Slovenska, který byl zastřelen ve svém domě. Loni v...

Z filmu do vysoké politiky. Zelenskyj napodobil Reagana nebo Schwarzeneggera

Ronald Reagan, 40. prezident Spojených států amerických

Komik Volodymyr Zelenskyj se podle odhadů stane novým ukrajinským prezidentem. Není však první, kdo se ze světa filmu...

Najdete na iDNES.cz