Britští poslanci odmítli brexit bez dohody, chtějí úpravu irské pojistky

  13:58aktualizováno  22:44
Britští poslanci v úterý umožnili premiérce Therese Mayové pokusit se přesvědčit EU, aby přijala úpravu takzvané irské pojistky bezpodmínečně zajišťující po brexitu otevřené hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. S tím přijali i právně nezávazný návrh zabraňující britský odchod z EU bez dohody. Brusel ale obratem odpověděl, že vyjednávat znovu nebude.

Dolní komora britského parlamentu večer těsnou většinou osmi hlasů (318:310) podpořila návrh konzervativní poslankyně Caroline Spelmanové a labouristy Jacka Dromeyho, který odmítá variantu, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody. Tento dodatek k vládnímu plánu dalšího postupu ve věci brexitu však nespecifikuje, jak tohoto cíle dosáhnout, a není pro vládu právně závazný.

Zavinil brexit a zmizel. Expremiér Cameron cestuje, chalupaří a píše

Poslanci poté na závěr série hlasování o pozměňovacích návrzích k vládnímu plánu pro další postup ohledně brexitu podpořili požadavek, aby kontroverzní severoirskou pojistku v „rozvodové dohodě“ Británie s Evropskou unií nahradila nespecifikovaná „alternativní ujednání“ v zájmu zachování hladkého provozu na irské hranici (poměrem hlasů 317:301).

Návrh, který předložil vlivný předseda skupiny konzervativních poslanců Graham Brady a který byl označován za jeden z klíčových dodatků předložených poslanci, podpořila i premiérka Theresa Mayová. Po hlasování uvedla, že změny v irské pojistce jsou cestou k tomu, aby sněmovna brexitovou dohodu schválila.

Na večerní hlasování britské sněmovny už reagoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Uvedl stanovisko, že nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné.

V úvodu hlasování poslanci kromě pozměňovacího návrhu na případné únorové odložení brexitu až o devět měsíců neschválili také návrh, který jim díky změně parlamentního harmonogramu měl dát větší možnost předkládat alternativy k brexitové dohodě.

29.ledna 2019 v 21:02, příspěvek archivován: 29.ledna 2019 v 21:10

MPs have voted against amendment from Labour's Yvette Cooper to allow parliamentary time for Brexit to be delayed by up to nine months if a deal is not agreed by 26 February by 321-298 votes with a majority of 23

Mayová na jednání přišla s upraveným plánem

Premiérka Theresa Mayová přišla s mírně upraveným plánem, jehož původní verzi Dolní sněmovna odmítla.

Poslancům v úterý řekla, že parlament musí jasně vyjádřit, co si vlastně přeje. Dodala, že to jí umožní vrátit se do Bruselu a Evropské unii předložit návrhy, které by v dolní komoře britského parlamentu usnadnily schválení dohody dojednané s EU. Mayová také potvrdila, že se pokusí projednat „významné“ změny v rozvodové dohodě, což podle ní znamená její opětovné vyjednání.

Fotogalerie

„Nemluvím tu o další výměně dopisů, ale o významné a právně závazné změně v dohodě o odchodu z EU,“ řekla Mayová poslancům. Připustila, že vyjednat takovou změnu nebude snadné. „Bude to znamenat nové otevření (brexitové) dohody, tedy krok, který, jak vím, má mezi evropskými partnery jen malou podporu,“ dodala.

Britští komentátoři toto oznámení označili za naprostý obrat. Připomněli, že Mayová strávila vyjednáváním dohody s EU dva roky, a nyní se de facto rozhodla podrobit vůli poslanců.

Co se pro Čechy změní, až Británie odejde

Premiérka dodala, že chce především další záruky týkající se takzvané irské pojistky. Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií.

Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii k bloku. Evropská sedmadvacítka včetně klíčového Irska dala opakovaně najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Dojednaná pojistka je podle Dublinu už v nynější podobě kompromisem respektujícím britské požadavky.

Přitlačte EU víc ke zdi a brexitová dohoda dostane podporu, vzkázal Johnson

Poslanci se zabývali nicméně i alternativními plány, s nimiž v uplynulých dnech přicházeli řadoví poslanci. Těmi by mohla sněmovna přinutit Mayovou i k odložení brexitu. Vůdce opoziční labouristů Jeremy Corbyn před poslanci v úterý řekl, že je přesvědčen o tom, že vládě Mayové nic jiného nezbude, protože všechny právní náležitosti týkající se brexitu nestihne do konce března, na kdy je odchod naplánován, stihnout.

Vláda na úterý předložila pouze neutrální návrh usnesení, podle něhož poslanci „zvážili“ vyjádření premiérky o dalším postupu. Klíčové tak byly spíše pozměňovací návrhy, skrze něž mohou poslanci ukázat, jakou variantu dalšího vývoje podporují.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Najdete na iDNES.cz