Britští poslanci odmítli dohodu o brexitu, podle EU hrozí tvrdý odchod

  • 979
Dolní sněmovna britského parlamentu v pátek odmítla i potřetí brexitovou dohodu. Premiérka Theresa Mayová po hlasování upozornila, že nyní hrozí, že Británie bude muset odchod z EU na dlouho odložit a že ji čeká nejspíš účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. Naopak Evropská komise považuje za pravděpodobnější neřízený brexit.

„Obávám se, že jsem dospěli k procesním hranicím této sněmovny,“ prohlásila Mayová a dodala, že následky hlasování budou „vážné“. Proti dohodě v pátek hlasovalo 344 poslanců, pro jich bylo 286.

Šéf Evropské rady Donald Tusk zareagoval svoláním mimořádného summitu Evropské unie na 10. dubna. Generální tajemník Evropské komise Martin Selmayr potvrdil, že oficiální termín brexitu je nyní 12. dubna.

  • Evropská komise vyjádřila nad výsledkem hlasování politování a varovala, že nyní hrozí tvrdý brexit. Stejně reagovali i lídři některých unijních zemí. Například nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že riziko brexitu bez dohody je nyní naprosto reálné. Stále pravděpodobnější je tato varianta i podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Mayová před hlasováním prohlásila, že jen schválením dohody lze garantovat, že k spořádanému brexitu skutečně dojde. Premiérka před poslanci zopakovala, že je ochotna odstoupit dříve, než počítala, aby zajistila správné vyústění brexitového procesu.

Mluvčí Mayové nicméně později připustil, že hrozí tvrdý brexit. Dodal, že britská účast v eurovolbách není nevyhnutelná. Předčasné volby do Dolní sněmovny podle něho by nebyly v britském národním zájmu.

Přišel také již první poslanecký návrh na pondělní hlasování v dolní komoře, který by umožnil udržet Británii v Evropském hospodářském prostoru po vzoru Norska. Navrhovatel, konzervativní poslanec Nick Boles, to odůvodnil tím, že pro tuto variantu je v současnosti v parlamentu největší podpora.

Londýn v pátek potřeboval dojednané podmínky brexitu schválit, aby byla splněna podmínka z nedávného unijního summitu pro odklad odchodu z EU na 22. květen. Nyní zbylých 27 zemí unie musí na summitu s Británií projednat, co dál.

Mayová dávalo dlouhodobě najevo, že neřízený brexit nepřichází v úvahu. Zbývá tak jediná možnost, pokud nedojde ještě k neočekávanému vývoji - prodloužení členství Británie v EU nejspíše o roky. Jenže to by musel parlament podle všeho stihnout příslušnými změnami v zákonech.

Fotogalerie

Při prvních dvou pokusech v polovině ledna a 12. března Dolní sněmovna dohodu jasně odmítla. Kvůli výhradám předsedy sněmovny Johna Bercowa se v pátek nehlasovalo o stejném návrhu, nýbrž pouze o dohodě o vystoupení a nikoli také o souběžně dojednané politické deklaraci, která nastiňuje podobu budoucích vztahů Británie s EU.

Pro dohodu také ani napotřetí nehlasovali opoziční labouristé, členové severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), o jejichž hlasy se opírá menšinová vláda konzervativců, ani řada skalních konzervativců.

Na půdě parlamentu již zazněly názory, že by se měly konat předčasné parlamentní volby. K jejich uspořádání se přiklonil i vůdce labouristů Jeremy Corbyn, kterým zároveň vyzval Mayovou k okamžité rezignaci. 

„Poslední šance, den zúčtování“

O pátečním hlasování jako o poslední šanci a dni zúčtování psala britská média. Noviny připomněly, že právě v pátek měla podle původního plánu Británie opustit evropský blok, místo toho ale není vůbec jasné, kdy proces odcházení skončí a jak. Probrexitová média psala o „nejtemnější hodině pro demokracii“ a některá vyzývala poslance, aby v pátek „dostáli své povinnosti“ a podpořili dohodu.

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Tisíce stoupenců bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem parlamentu, aby poslancům připomněly, že jejich země měla původně Evropskou unii opustit úderem páteční půlnoci. Demonstrace, kterou svolalo několik organizací včetně protievropské strany UKIP, má za cíl dokázat, že brexit má mezi lidmi velkou podporu a že politici by neměli pomýšlet na jeho další odklady či odvolání.

„Dnes (v pátek) ve 23:00 (o půlnoci SEČ) měl nastat okamžik, kdy se Británie stane opět hrdým suverénním národem. Místo toho je parlament paralyzován. Každému poslanci (list Daily) Mail říká: Dejte svou zemi na první místo. Obhajte demokracii. Podpořte dnes (v pátek) brexitovou dohodu. Máte poslední šanci,“ marně vyzýval bulvární list Daily Mail.

Také další bulvární list Daily Express připomněl, že v pátek měla Británie opustit Evropskou unii - v jeho podání měla být země „zbavena okovů Evropské unie“. „Ale po 1009 dnech rokování poslanci selhali a nenaplnili výsledek referenda,“ napsal deník.

„Nejtemnější hodina pro demokracii,“ komentoval Daily Express situaci v poslanecké sněmovně. „Dostůjte své povinnosti a uzavřete to,“ vyzval také probrexitový bulvár Daily Star.

Chaos v britském parlamentu trvá, poslanci odmítli všechna náhradní řešení

The Daily Telegraph pátek popsal jako „den zúčtování“. Třetí hlasování o brexitové dohodě bylo „zoufalým posledním“ pokusem premiérky Mayové zajistit brexit. Podle listu předsedkyně kabinetu nicméně dostala „varování od svých nejbližších poradců a členů vlády, že zamířila k další porážce“.

Podle The Times kvůli nepřijetí dohody hrozí Británii, že „uvízne na mrtvém bodě“, bude čelit dlouhému odkladu brexitu a v Evropské unii možná zůstane ještě další rok.

Den D, který nenastal. Brexit se odkládá, ale na kdy, je zatím ve hvězdách

List The Sun v pátek na své titulní stránce kritizuje severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP), která i napotřetí odmítla brexitovou dohodu podpořit. „No tak, Arlene,“ napsal list v narážce na píseň Come on Eileen od britské skupiny Dexys Midnight Runners. Použil přitom jméno předsedkyně DUP Arlene Fosterové, která podle něj má moc „zachránit brexit“.

Podle The Guardian si chtěla Mayová pátečním hlasováním „koupit čas“, její ministři ale trvali na tom, aby odešla ze své funkce, jak tento týden poslancům Konzervativní strany slíbila v případě schválení dohody. Noviny upozorňují, že podle bookmakerů je favoritem v klání o nástupnictví Mayové současný ministr životního prostředí Michael Gove.

List i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, napsal, že se chce o premiérské křeslo ucházet také bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který se už ve čtvrtek setkal s řadou konzervativních poslanců. Podle zdrojů listu i naopak Gove v Konzervativní straně příliš velkou podporu nemá.