Brexit bez dohody už za dva a půl měsíce. Každý pátý Brit si hromadí zásoby

  13:42aktualizováno  13:42
Vláda Borise Johnsona chce z EU „za každou cenu“. Bez dohody, nebo s ní. První možnost je čím dál pravděpodobnější. Vláda na přípravy spojené s tvrdým brexitem nedávno přidala další miliardy, na odchod z EU se navíc připravuje každý pátý Brit. Jen za potraviny, léky a nápoje už celkem utratili v přepočtu 111 miliard korun.

Nový britský premiér Boris Johnson promluvil před svým oficiálním sídlem (24. července 2019). | foto: AP

Do 31. října zbývají dva a půl měsíce. Poté Británie přestane být členem Evropské unie. Aspoň takový je plán. Je to zatím poslední datum, kdy má nastat brexit: tři a půl roku po referendu o vystoupení z EU a po předchozích dvou odkladech. A podle nového britského premiéra Borise Johnsona je to i datum konečné.

S tím, jak se krátí čas, ovšem zároveň stoupá i pravděpodobnost, že nastane odchod bez dohody, takzvaný tvrdý brexit neboli „no deal“. Vzhledem k tomu, že britský parlament třikrát zamítl odchodovou dohodu, kterou se zástupci EU vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová, je tvrdý brexit základním východiskem celé situace.

Fotogalerie

Pro novou Johnsonovu vládu je dohoda Mayové nepřijatelná, a to zejména kvůli budoucímu režimu na irské hranici.

„Britská vláda se velmi intenzivně připravuje na možnost no deal. Nemusí k ní ale s jistotou dojít. Stále ještě je možné, že se nám do 31. října podaří vyjednat novou odchodovou dohodu,“ řekla ve středu zástupkyně britského velvyslance v ČR Lucy Hughesová.

Vláda přesto na přípravy spojené s tvrdým brexitem nedávno přidala další dvě miliardy liber, v přepočtu zhruba 59 miliard korun.

Pro případ no deal už také vznikla řada analýz, co by v takové situaci mohlo nastat. Vše jsou prozatím výpočty a odhady, předpokládají se nicméně nepravidelné dodávky léků a potravin, zdržení a kontroly na hranicích i zvýšení cen kvůli nedostatku zboží a padající libře.

Pětina Britů hromadí zásoby

Podle průzkumů se na brexit předzásobuje každý pátý Brit. Jen za potraviny, léky a nápoje už celkem utratili v přepočtu 111 miliard korun. Ze států EU dováží Británie necelou třetinu jídla, ještě vyšší je pak tento podíl u supermarketů: z EU v nich pochází 79 procent potravin. Jsou to především nápoje, poté ovoce, zelenina a masné výrobky.

Už začátkem roku obchody varovaly, že v případě tvrdého brexitu zákazníci uvidí „prázdné regály“. Datum 31. října je podle nich navíc zvoleno dost nevhodně: kvůli sezonním zásobám na černý pátek a na Vánoce nebude ve skladech kapacita pro běžné zboží.

Britská vláda hromadí jídlo a léky, připravuje se na chaotický brexit

K vykoupeným regálům ovšem nemusí vést jen samotný tvrdý brexit, ale i případná panika mezi zákazníky, kteří budou v obavách z nedostatku nakupovat více než běžně.

Ještě větší problém pak může nastat u zdravotnického materiálu a léků. Těch se z Evropské unie dováží celé tři čtvrtiny, uvádí webový portál britské vlády. Ten zároveň v rámci informační kampaně k brexitu popisuje, na co všechno si Britové mají dát pozor.

Zpomalené cestování

Ani cesty do členských států EU už nebudou tak snadné. Vláda doporučuje mít na kontě dostatečnou finanční rezervu, cestovní pas platný nejméně půl roku a koupenou zpáteční letenku. Na pasové kontrole pak občané Británie ztratí nárok na přednostní frontu pro obyvatele EU. 

To vše bude pro Brity nepříjemné i vzhledem k tomu, že jejich cesty z velké části vedou právě do Evropy. V loňském roce do zemí EU směřovalo téměř 54 milionů návštěv, do ostatních částí světa jen osmnáct milionů.

Corbyn chce svrhnout vládu, brexit během volební kampaně ovšem odmítá

Podle předpokladů nebudou nutná víza pro pobyty kratší než 90 dnů. Povolení nicméně budou Britové potřebovat, pokud v Evropě chtějí pracovat nebo studovat. To se týká i Britů dlouhodobě žijících v Česku: před brexitem se musí registrovat na českém ministerstvu vnitra, aby tu mohli dál legálně pobývat.

I proto se část vlivných britských poslanců, včetně těch z vládních konzervativců, snaží brexitu bez dohody zabránit. Podle Borise Johnsona tím oslabují vyjednávací pozici Londýna. Jejich snahy zablokovat tvrdý brexit označil za „strašlivou kolaboraci“ s Bruselem.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Probuďte se a poslouchejte vědce, vyzvala Greta americké zákonodárce

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve Washingtonu (18. září 2019)

Není čas a prostor na snění, je čas se probudit, vyzvala ve středu večer americké zákonodárce na závěr své šestidenní...

Bitva o duši Izraele: bude sekulární, nebo náboženskou zemí?

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

Podrželi Benjamina Netanjahua v premiérském křesle a za to dostávají ultraortodoxní Židé více moci. A Izrael se teď...

Ve Francii havarovala stíhačka, pilot visel v drátech vysokého napětí

Belgická stíhačka F-16

Francouzští hasiči se museli ve čtvrtek vypořádat s havárií belgické stíhačky F-16 u Bretaně. Oba piloti se včas...

Na Sibiři zatkli šamana, který šel pěšky vyhnat z Kremlu Putina

Šaman Alexandr Gabyšev

Na Sibiři byl zadržen šaman, který od jara pochodoval do Moskvy s cílem „vyhnat“ z Kremlu ruského prezidenta Vladimira...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz