Johnson přišel v parlamentu o většinu, navrhne předčasné volby

  17:29aktualizováno  23:54
Britský premiér Johnson v reakci na vládní porážku v parlamentu ohledně brexitu bez dohody řekl, že sněmovně předloží návrh na předčasné volby. Britští poslanci navzdory vládě prosadili na středeční program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody.

Norma ukládá premiérovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu do ledna příštího roku. Johnson v reakci na vládní porážku oznámil, že nechá parlament hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb.

Usnesení o tom, zda ve středu oproti zavedené praxi, kdy agendu určuje vláda, zařadit na program jednání sněmovny zákon proti brexitu bez dohody, podpořilo 328 poslanců, proti bylo 301. Podle Sky News hlasovalo proti vládě 21 poslanců Konzervativní strany, kterým nyní hrozí vyloučení z poslaneckého klubu, a kabinet naopak podpořili dva opoziční labouristé.

„Přeběhlík“ Philip Lee

Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou premiéra Johnsona opustil poslanec Philip Lee. S odvoláním na prohlášení, které Lee vydal, o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Lee posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů. 

Fotogalerie

Podle listu Financial Times přitom vláda chtěla v úterý zveřejnit plány příprav na brexit bez dohody. Nakonec si to ale rozmyslela, neboť jejich obsah považovala za příliš znepokojivý.

Mimořádná debata, se kterou na žádost konzervativního poslance Olivera Letwina souhlasil předseda parlamentu John Bercow, skončila kolem 23 hodin středoevropského času. Následně poslanci prohlasovali, že oproti zvyklostem převezmou kontrolu nad parlamentní agendou a na pořad středeční schůze zařadí projednání návrhu zákona, který by zabránil brexitu bez dohody.

Návrh zákona obsahuje ustanovení o odkladu brexitu do ledna 2020, pokud vláda nedojedná s Bruselem novou dohodu nebo pokud parlament neschválí neřízený brexit. Zákon by ještě musel projít horní komorou parlamentu, Sněmovnou lordů.

Možnost předčasných voleb

Premiér Boris Johnson už se nechal slyšet, že po vládní porážce bude usilovat o vypsání předčasných voleb, jejichž termín by mohl podle médií stanovit na datum před brexitem. Vypsání voleb ale musí schválit dvě třetiny poslanců, což zdaleka není jisté. Zatímco labouristé dlouhodobě usilují o volby, v posledních dnech zaznívají hlasy, že jejich vypsání nepodpoří, pokud by je vláda chtěla zneužít k prosazení brexitu bez dohody.

Johnsonova vláda podle listu The Daily Telegraph nadále počítá s tím, že příští týden nastane vynucená přestávka v zasedání parlamentu, kterou minulý týden schválila královna na základě premiérovy žádosti. Poslanci by se podle tohoto plánu vrátili do práce až 14. října.

Zkřížit vládě plány ale může ještě soud ve skotském Edinburghu. Ten se v úterý zabýval žádostí britských zákonodárců, kteří chtějí, aby nucenou přestávku v zasedání parlamentu zrušil. Soud si vyslechl argumenty obou stran a rozhodnutí by měl oznámit ve středu dopoledne.

Špatný den pro Johnsonovu vládu

První ránou pro Johnsona byl v úterý odchod poslance Phillipa Lee z konzervativní strany. Tím přišla vláda o většinu v parlamentu.

„Dospěl jsme k závěru, že není možné, abych jako konzervativní poslanec sloužil svému obvodu a své zemi v jejich nejlepším zájmu,“ uvedl Lee v prohlášení. Konzervativní vláda premiéra Johnsona podle něj agresivně usiluje o zničující brexit a zbytečně ohrožuje životy a živobytí lidí a vystavuje Spojené království riziku, že se rozpadne. Johnsonova vláda podle Leeho také podkopává hospodářství, demokracii a roli Británie ve světě.

V úterý odpoledne se sešli poslanci britské Dolní sněmovny na první schůzi po letní přestávce. Svého mandátu se nejprve ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Johnsonovu vládu tím připravila o jedno křeslo v parlamentu a vládní většinu ztenčila na jeden hlas.

Poté, co Doddsová složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení uvedla, že Lee sdílí s členy její strany odhodlání zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně.

Johnson: Irská pojistka musí z brexitové dohody pryč (červenec 2019):

Johnson jednal s rebely

Johnson ještě před očekávanou parlamentní bitvou přijal v Downing Street skupinu konzervativních poslanců, kteří dávají najevo nesouhlas s vládní brexitovou strategií. Asi hodinová schůzka však podle informací britských novinářů potenciální rebely nepřesvědčila o tom, že premiér má plán na včasné vyjednání a ratifikaci dohody o vystoupení z Evropské unie.

Deník The Guardian jmenoval osm účastníků schůzky z řad konzervativních poslanců, přičemž pět z nich už veřejně ohlásilo, že podpoří snahu prosadit zákon o případném dalším odkladu brexitu. Podle webu BuzzFeed News se už takto vyjádřilo celkem 15 zákonodárců vládní strany.

Poslanci po jednání s Johnsonem neposkytli vyjádření na kameru, podle zákulisních informací je ale premiér na svou stranu nezískal. „Konzervativní rebelové odcházející z dopolední hodinové schůzky s Johnsonem uvádí, že to jejich postoj nezměnilo,“ napsal na twitteru politický zpravodaj deníku The Times Francis Elliott. „Jeden z přítomných řekl, že to bylo na hov*o,“ přidala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

Hugh Grant premiéra Johnsona na Twitteru vulgárně kritizoval

Podle zdroje agentury Reuters předseda vlády prezentoval „nepřesvědčivé vysvětlení“ ohledně toho, jak by mohly být při současném parlamentním rozvrhu dojednány a ratifikovány podmínky britského odchodu z Evropské unie.

Těsně před zahájením práce parlamentu po letní pauze se sešli také představitelé opozičních stran, aby projednali spolupráci v nejbližších dnech. Lídr labouristů Jeremy Corbyn poté řekl, že jeho prioritou je zabránit tomu, aby Británie 31. října odešla z EU bez dohody. 

Šéf labouristů Jeremy Corbyn po hlasování oznámil, že jeho strana předčasné volby nepodpoří, dokud nebude jisté, že bude zákon proti brexitu bez dohody schválen. Pro předčasné volby by se musely vyslovit dvě třetiny všech poslanců a podpora labouristů je tak klíčová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Probuďte se a poslouchejte vědce, vyzvala Greta americké zákonodárce

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve Washingtonu (18. září 2019)

Není čas a prostor na snění, je čas se probudit, vyzvala ve středu večer americké zákonodárce na závěr své šestidenní...

KOMENTÁŘ: Bouře nad mořem ropy, Perský záliv zachvátily boje o moc

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

V Perském zálivu je po víkendu živěji než obvykle. Sobotní sofistikované teroristické útoky na ropná zařízení Saúdské...

Zahnutý nos, protažení oka. Židé a Číňané našli rasismus ve znakové řeči

ilustrační snímek

Organizace zastupující evropské židovské komunity požaduje, aby Vlámsko odstranilo ze svého slovníku znakového jazyka...

Na Sibiři zatkli šamana, který šel pěšky vyhnat z Kremlu Putina

Šaman Alexandr Gabyšev

Na Sibiři byl zadržen šaman, který od jara pochodoval do Moskvy s cílem „vyhnat“ z Kremlu ruského prezidenta Vladimira...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ STROJŮ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 29 000 - 33 500 Kč

Najdete na iDNES.cz