Britská vláda zveřejnila plán brexitu, potvrdil tvrdý přístup Mayové

  13:52aktualizováno  14:20
Britská vláda ve čtvrtek vydala takzvanou bílou knihu o plánovaných podmínkách odchodu země z Evropské unie. Základem je dvanáct bodů, které už v polovině ledna představila Theresa Mayová. Dokument potvrzuje takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod z jednotného trhu a přísnější kontroly na britských hranicích.

Britská premiérka Theresa Mayová | foto: AP

Zveřejnění takzvané bílé knihy oznámil krátce po půldruhé SEČ ministr pro brexit David Davis. V projevu v parlamentu uvedl, že dokument se zakládá na dvanácti pilířích brexitu, které při svém projevu na počátku letošního roku představila britská premiérka (více zde).

„Těchto 12 bodů má jediný cíl - vybudovat nové partnerství s Evropskou unií, které bude založeno v zájmu nás všech,“ uvedl. Nové strategické partnerství lze podle Davise vyjednat až ve chvíli, kdy Británie opustí jednotný trh. Základy pro nové dohody však podle něj mohou být položeny už dnes.

Cesta k brexitu

Ve hře je také přechodná dohoda, která překlene období těsně po brexitu. Davis dále nastínil, že on sám by si přál dohodu ohledně co nejnižších či nulových celních tarifů. To však předpokládá těsnou obchodní dohodu s EU.

Opozice vedená liberálními demokraty a částí labouristů si bezprostředně po vystoupení Davise stěžovala, že dokument byl zveřejněn pozdě a poslanci nebudou mít dostatek času na jeho prostudování. Stoupenci Skotské národní strany prohlásili, že se ze strany vlády jedná o „nedostatek respektu k poslancům“.

„Nepřistupujeme k vyjednávání v očekávání porážky, ale úspěchu. Jsme velkým globální národem, který může Evropě mnoho nabídnout,“ píše v předmluvě 77stránkového dokumentu Mayová. Za úvodním slovem následuje výpis 12 základních bodů, na které se bude vyjednávací tým britské vlády soustředit (kompletní dokument v angličtině najdete zde).

Po vzoru projevu premiérky

Nejdůležitějšími body jsou mimo jiné odchod z jednotného evropského trhu, odstoupení od Soudního dvora EU a zpřísnění imigrační politiky. Dojednání nové celní dohody s EU a vyjednání nových obchodních dohod je pak možné až po definitivním vystoupení Británie z Unie.

Velkým tématem při vyjednávání brexitu bude také otázka migrace. Vláda v dokumentu slibuje, že vytvoří imigrační systém, který umožní lepší kontrolu nad lidmi překračujícími britské hranice. Přáním vlády je, aby do země proudili zejména takoví lidé, kteří pomohou Británii prosperovat. Zpřísnění imigračního systému má podle dokumentu schválit parlament, což může podle britských komentátorů přinést další rozkol do Labouristické strany, jejíž část právě přísnější ochranu hranic požaduje.

O svou budoucnost se naopak nemusí bát zahraniční studenti. Otázka cizinců pracujících v Británii a Britů žijících v zemích EU bude podle vlády předmětem vyjednávání. Žádná přesnější opatření dokument v tomto ohledu nenabízí, což se dá říct o celé bílé knize. Spíš než konkrétní opatření nabízí jen mírné rozšíření lednového projevu premiérky.

Klíčový zákon a cesta k brexitu

Poslanci dlouho tlačili na premiérku Theresu Mayovou, aby plány na vyjednávání podmínek brexitu zveřejnila ještě před hlasováním o příslušném zákonu, píše BBC. Ten parlament schválil ve středu a poslancům umožní hlasovat o zahájení vyjednávání s EU (více zde). Posvěcení parlamentu nařídil na počátku letošního roku Nejvyšší soud (více zde).

Schvalovací proces zákona o zahájení brexitu ještě projde parlamentními výbory a závěrečným hlasováním nejpravděpodobněji 8. února. Posledním krokem má být potvrzení zákona o brexitu královnou Alžbětou II.

Mayová dlouho bojovala o to, aby o zahájení a průběhu brexitu rozhodla sama vláda. Premiérka tvrdila, že kabinet k tomu dostal mandát od voličů, kteří se loni v červnovém referendu vyslovili pro odchodu země z EU (vše o referendu zde). Vláda chtěla původně brexit spustit do konce března, nejspíš tak ale učiní již 9. března na summitu EU v Bruselu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Radujte se a buďte veselí, nařídil lidem starosta francouzského města

Ilustrační snímek

Starosta obce Essarts-en-Bocage na západě Francie vydal neobvyklou vyhlášku, v níž asi devíti tisícům obyvatel nařídil,...

Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce. Funkci převezme O’Brien

Donald Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta C....

Americký prezident Donald Trump jmenuje do funkce bezpečnostního poradce Roberta C. O’Briena, dosavadního zvláštního...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz