Britská vláda zveřejnila plán brexitu, potvrdil tvrdý přístup Mayové

  13:52aktualizováno  14:20
Britská vláda ve čtvrtek vydala takzvanou bílou knihu o plánovaných podmínkách odchodu země z Evropské unie. Základem je dvanáct bodů, které už v polovině ledna představila Theresa Mayová. Dokument potvrzuje takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod z jednotného trhu a přísnější kontroly na britských hranicích.

Britská premiérka Theresa Mayová | foto: AP

Zveřejnění takzvané bílé knihy oznámil krátce po půldruhé SEČ ministr pro brexit David Davis. V projevu v parlamentu uvedl, že dokument se zakládá na dvanácti pilířích brexitu, které při svém projevu na počátku letošního roku představila britská premiérka (více zde).

„Těchto 12 bodů má jediný cíl - vybudovat nové partnerství s Evropskou unií, které bude založeno v zájmu nás všech,“ uvedl. Nové strategické partnerství lze podle Davise vyjednat až ve chvíli, kdy Británie opustí jednotný trh. Základy pro nové dohody však podle něj mohou být položeny už dnes.

Cesta k brexitu

Ve hře je také přechodná dohoda, která překlene období těsně po brexitu. Davis dále nastínil, že on sám by si přál dohodu ohledně co nejnižších či nulových celních tarifů. To však předpokládá těsnou obchodní dohodu s EU.

Opozice vedená liberálními demokraty a částí labouristů si bezprostředně po vystoupení Davise stěžovala, že dokument byl zveřejněn pozdě a poslanci nebudou mít dostatek času na jeho prostudování. Stoupenci Skotské národní strany prohlásili, že se ze strany vlády jedná o „nedostatek respektu k poslancům“.

„Nepřistupujeme k vyjednávání v očekávání porážky, ale úspěchu. Jsme velkým globální národem, který může Evropě mnoho nabídnout,“ píše v předmluvě 77stránkového dokumentu Mayová. Za úvodním slovem následuje výpis 12 základních bodů, na které se bude vyjednávací tým britské vlády soustředit (kompletní dokument v angličtině najdete zde).

Po vzoru projevu premiérky

Nejdůležitějšími body jsou mimo jiné odchod z jednotného evropského trhu, odstoupení od Soudního dvora EU a zpřísnění imigrační politiky. Dojednání nové celní dohody s EU a vyjednání nových obchodních dohod je pak možné až po definitivním vystoupení Británie z Unie.

Velkým tématem při vyjednávání brexitu bude také otázka migrace. Vláda v dokumentu slibuje, že vytvoří imigrační systém, který umožní lepší kontrolu nad lidmi překračujícími britské hranice. Přáním vlády je, aby do země proudili zejména takoví lidé, kteří pomohou Británii prosperovat. Zpřísnění imigračního systému má podle dokumentu schválit parlament, což může podle britských komentátorů přinést další rozkol do Labouristické strany, jejíž část právě přísnější ochranu hranic požaduje.

O svou budoucnost se naopak nemusí bát zahraniční studenti. Otázka cizinců pracujících v Británii a Britů žijících v zemích EU bude podle vlády předmětem vyjednávání. Žádná přesnější opatření dokument v tomto ohledu nenabízí, což se dá říct o celé bílé knize. Spíš než konkrétní opatření nabízí jen mírné rozšíření lednového projevu premiérky.

Klíčový zákon a cesta k brexitu

Poslanci dlouho tlačili na premiérku Theresu Mayovou, aby plány na vyjednávání podmínek brexitu zveřejnila ještě před hlasováním o příslušném zákonu, píše BBC. Ten parlament schválil ve středu a poslancům umožní hlasovat o zahájení vyjednávání s EU (více zde). Posvěcení parlamentu nařídil na počátku letošního roku Nejvyšší soud (více zde).

Schvalovací proces zákona o zahájení brexitu ještě projde parlamentními výbory a závěrečným hlasováním nejpravděpodobněji 8. února. Posledním krokem má být potvrzení zákona o brexitu královnou Alžbětou II.

Mayová dlouho bojovala o to, aby o zahájení a průběhu brexitu rozhodla sama vláda. Premiérka tvrdila, že kabinet k tomu dostal mandát od voličů, kteří se loni v červnovém referendu vyslovili pro odchodu země z EU (vše o referendu zde). Vláda chtěla původně brexit spustit do konce března, nejspíš tak ale učiní již 9. března na summitu EU v Bruselu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Německo trápí lijáky a záplavy. V Dolním Sasku spadla střecha nemocnice

Zaplavená silnice u bavorské obce Marquartstein (21.května 2019)

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v hesenském Kasselu, v...

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Arabština míří do pařížských škol. Chci jazyku dodat prestiž, řekl ministr

Další z billboardů, také na Chodově, je psaný v arabštině a znamená "Děkujeme,...

Několik veřejných základních a středních škol na předměstí Paříže začalo nedávno nabízet kurzy arabštiny, navzdory...

Najdete na iDNES.cz