Přes Brenner v podvozku vlaku. Migranti riskují smrtící cestu na sever

  17:24aktualizováno  17:24
Rakouská policie nedávno objevila šest migrantů, kteří se snažili překročit hranici z Itálie v podvozku nákladního vlaku. Podle BBC se v poslední době tímto způsobem snaží na sever proklouznout čím dál víc migrantů pobývajících v Itálii.

Rakouská policie hledá na nádraží ve městě Steinach am Brenner ilegální migranty ukryté v podvozcích vlaků (18. srpna 2017) | foto: Profimedia.cz

Rakouská policie minulý týden pod vlakem objevila dvě ženy a čtyři muže z Nigérie, Burkiny Faso a Pobřeží slonoviny. Podle rakouského listu Krone počet podobných případů v poslední době roste, v Tyrolsku každý měsíc zadrží sedm set až tisíc migrantů.

Fotogalerie

Migranti se pod vlak obvykle nasoukají ve Veroně, Bolzanu či Terstu a doufají, že nepozorováni projedou přes Brennerský průsmyk až do Innsbrucku. Někteří si také vytipují místa, kde strojvedoucí musí zastavit.

Několikahodinová cesta je extrémně nebezpečná, například loni v listopadu ji dva Eritrejci zaplatili životem. Podle policie zřejmě v mrazivém počasí upadli do bezvědomí a spadli pod vlak. „Zkoušejí se skrýt pod vlakem mezi kovovými traverzami. Za jízdy se jich drží a když někdo uklouzne nebo spadne, je to pro něj jistá smrt,“ řekl stanici BBC Christoph Kirchmair, šéf tyrolských policistů, kteří za Brennerem vlaky prohledávají.

Hladové a vyčerpané Afričany většinou odhalí hlídky na rakouské straně hranice. Podle Kirchmaira z vlaků většinou vytáhnou mladé muže cestující ve skupinách kolem pěti. Řada z nich z nich nemá pas a nechtějí v Rakousku žádat o azyl, protože míří dál na sever. Rakušané je ošetří, vyslechnou, vezmou jim otisky prstů a pošlou je zpátky do Itálie.

Nárůst migrantů směřujících tímto riskantním způsobem z Itálie dále na sever hlásí také Němci. V červnu v nákladních vlacích na mnichovských nádražích objevili celkem 58 migrantů, v červenci o deset méně. Celkem jich letos napočítali už 206.

Volby se blíží, Vídeň vyslala vojáky

Vídeň minulý týden rozmístila u jižní hranice 70 vojáků, kteří pomáhají policii při kontrole kamionů, autobusů a vlaků. Na vyslání transportérů oproti původním slibům nedošlo, přesto nasazení armády vzbudilo podrážděné reakce v Itálii.

Řím, který nese hlavní nápor migrační vlny z Afriky, tvrdí, že malý počet migrantů snažících se dostat do Rakouska není dostatečným důvodem k militarizaci hranice a Vídeň by měla ctít svobodu pohybu v schengenském prostoru.

Uprchlická krize

V Rakousku se v říjnu konají parlamentní volby a migrační krize je žhavým tématem. Experti soudí, že rozmístění armády je především vnitropolitickým gestem, kterým se současná vláda snaží připravit populisty o volební munici.

Do Evropy od začátku roku přes Středozemní moře připlulo přes 121 000 lidí. O migrační krizi ve Středozemí budou v pondělí v Paříži jednat lídři Francie, Německa, Itálie a Španělska se svými protějšky z Nigeru, Čadu a Libye, tedy tří hlavních tranzitních zemí na migračních trasách do Evropy.

Německá kancléřka Angela Merkelová před setkáním uvedla, že chce prosadit větší podporu pro libyjskou pobřežní stráž. Německá vláda se také v pondělí dohodla na omezení migrace s Egyptem. Berlín by měl Káhiře poskytnout prostředky na zlepšení podmínek v centrech pro syrské uprchlíky, spolupracovat při potírání pašeráků lidí a investovat do programů proti nezaměstnanosti.

Do boje s nelegální migrací se podle listu The Guardian pustil také Facebook. Správci sociální sítě začali odstraňovat příspěvky, kterými pašeráci inzerují své služby. Jde například o videa, na nichž běženci po cestě z Turecka do Řecka či z Egypta do Itálie děkují do kamery za bezpečnou plavbu. „Pašování lidí je nezákonné a příspěvky, kterými je tato činnost koordinována, nejsou na Facebooku povoleny,“ uvedl mluvčí sociální sítě a uživatele vyzval, aby podezřelé příspěvky nahlásili.

Vlak překračuje Brennerský průsmyk takřka paralelně vedle dálnice

Vlak překračuje Brennerský průsmyk takřka paralelně vedle dálnice

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz