Brazílii šokoval prudký nárůst devastace deštného pralesa

  10:47aktualizováno  10:47
Čerstvé údaje o odlesňování amazonských pralesů šokovaly brazilskou vládu. Zjistilo se, že počet vykácených stromů v březnu a dubnu stoupl oproti loňsku pětinásobně. Ukázaly to satelitní snímky brazilského vědeckého institutu INPE.

Vykácený deštný prales v brazilské Amazonii. | foto: Profimedia.cz

Jako "děsivé" označila výsledky zkoumání INPE brazilská ministryně životního prostředí Izabella Teixeirová. Nové satelitní snímky vybraného území totiž ukázaly, že za březen a duben vykácená plocha vzrostla ze 103 km čtverečních na 593 km čtverečních, tedy o 473 procent.

A celkově se za devět měsíců (od července 2010 do dubna 2011) vykácelo o 27 procent více pralesa než ve stejném období o rok dříve.

Amazonský prales

Je tropický deštný les na ploše zhruba 5 500 000 kilometrů čtverečních v Jižní Americe.

Leží na území států Brazílie (více než 60 %), Peru (13 %), Kolumbie, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Guyana, Surinam a Francouzská Guyana.

Celý Amazonský prales dnes představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě.

Odlesněné plochy se týkají hlavně státu Mato Grosso, dobytkářské velmoci, která se ve velkém zaměřuje i na pěstování sóji. Lány sojových polí v Amazonii jsou pro prales mor, shodují se mnozí odborníci. Předloni přitom brazilská vláda slíbila, že do roku 2018 sníží tempo odlesňování Amazonie o 70 procent.

Teixeirová chce alarmující situaci řešit vytvořením zvláštní krizové skupiny, která se bude odlesňováním deštných pralesů zabývat. "Naším cílem je snížit kácení do července," řekla ministryně podle brazilského deníku Estadao do Sao Paulo.

Údaje se objevily krátce před hlasováním vlády o nových pravidlech pro ochranu pralesa a vedení země docela překvapila. Vláda loni vydala zprávu, ve které oznámila, že odlesňování amazonských deštných pralesů bylo nejnižší za 21 let (čtete zde).

Změny v zákoně o kácení jdou na ruku farmářům

Dolní komora brazilského Kongresu v současnosti řeší možné uvolnění zákona o ochraně amazonského pralesa. Na program by se tento bod měl dostat v nejbližších dnech.

Oslo zachraňuje prales v Indonésii

Indonéská vláda vyhlásila dvouleté moratorium na těžbu dřeva a další aktivity v pralesích. Opatření se týká 64 milionů hektarů. Jde o součást ekologické dohody s Norskem, které slíbilo Indonésii miliardu dolarů, pokud tato země bude snižovat emise skleníkových plynů, k nimž likvidace pralesů přispívá.

Zákon o pralese z roku 1934, doplněný a upravený v roce 1965, určuje, kolik půdy mohou farmáři odlesnit. Současné regule nařizují, že 80 procent Amazonie musí zůstat zalesněno.

Někteří odpůrci ale tvrdí, že zákon brzdí ekonomický rozvoj země a trvají na tom, že Brazílie musí zemědělcům a dobytkářům uvolnit víc půdy.

Návrh na změnu zákona předložil šéf brazilských komunistů Aldo Rebelo, kterého v Kongresu podporuje skupina "ruralistů", poslanců, kteří chtějí rozvoj v agrárním sektoru, informovala britská BBC. Ovšem i mezi nimi se najdou zákonodárci, kteří mají obavy, že uvolnění zákona farmářům v podstatě umožní svévolné kácení pralesů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Palestinci pálili na demonstraci před izraelskou ambasádou v Aténách izraelskou...

V Evropě se v poslední době znovu rozmáhá nenávist vůči židům. V současném antisemitismu se mísí jak pravicový, tak...

Švédští rodiče vyhladověli dítě téměř k smrti, krmili ho veganskou stravou

ilustrační snímek

Švédský soud poslal v pátek na tři měsíce za mříže rodiče, kteří vyhladověli své dítě veganskou dietou téměř k smrti....

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Najdete na iDNES.cz