Ženský duel se nekoná, první kolo voleb v Brazílii vyhrála prezidentka

  18:10aktualizováno  6. října 0:34
První kolo prezidentských voleb v Brazílii vyhrála úřadující prezidentka Dilma Rousseffová, jež získala 44 procent hlasů. Do rozhodujícího druhého kola, které se uskuteční 26. října, postoupil se 30 procenty hlasů i kandidát opoziční Brazilské sociálnědemokratické strany Aécio Neves.

Brazilští voliči v generálních volbách rozhodují o klíčových postech v zemi. Největší pozornost je věnována křeslu budoucí hlavy státu (5. října 2014). | foto: AP

Výsledek s odvoláním na první odhady po uzavření volebních místností uvedly zahraniční agentury. 

Socialistická kandidátka Marina Silvaová, které průzkumy dávaly podobné šance jako Nevesovi, skončila podle odhadů zveřejněných brazilskými médii až na třetím místě s 22 procenty hlasů. Odhady potvrzují předpoklad, že žádný z kandidátů na prezidenta nezvítězí hned v prvním kole, k čemuž by musel získat více než 50 procent hlasů.

Rousseffové Strana pracujících vládne zemi téměř 12 let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby. Nejsilnější podporu má současná prezidentka mezi nejchudšími. Prezidentka slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, i když si kritici stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí.

Fotogalerie

Neves nabízí více centralistické ekonomické přístupy, jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA, uvedla agentura AP.

Zhruba 142 milionů oprávněných voličů mělo v neděli kromě hlavy státu zároveň možnost vybrat také zákonodárce a guvernéry všech 27 federálních států. Volební místnosti byly otevřené od 13 do 23 hodin středoevropského času.

Rousseffová si držela náskok nad Nevesem a Silvaovou ve všech třech posledních průzkumech veřejného mínění. Ani prezidentka však neočekávala, že by získala absolutní většinu hned v prvním kole. „Nepracuji s touto myšlenkou, pracuji s myšlenkou, že bude další kolo,“ řekla Rousseffová před tím, než v neděli ráno hlasovala v jižní Brazílii, kde žila mnoho let a kde vstoupila do politiky.

Podpora Silvaové v poslední době klesala. Podle analytiků za to mohla kampaň Rousseffové a její strany, která měla za cíl vyvolat strach mezi voliči, že po vítězství Silvaové přijdou o výhody ze sociálních programů.

Bývalá členka marxistické guerilly versus aktivistka za životní prostředí

Průzkumy však rovněž ukazovaly nerozhodnost a zmatenost Brazilců. Zhruba 70 procent jich říkalo, že chce změnu, což bylo vidět i při loňských obrovských protivládních protestech. Na druhé straně však téměř tři čtvrtiny Brazilců tvrdily, že jsou spokojeni se svým životem.

Lidé hlasovali prostřednictvím elektronických hlasovacích zařízení. Po předchozích zkušenostech s kupčením s hlasy ale úřady zakázaly pořizování takzvaných selfies. Snímky totiž sloužily překupníkům jako důkaz pro to, že voliči skutečně odevzdali svůj hlas, a zaslouží si tedy odměnu. Elektronické hlasovací zařízení kryje jen malá, kartonová zástěna.

V předvečer nedělního supervolebního dne brazilský Nejvyšší volební soud popřel zprávy, že elektronický volební systém v zemi je zranitelný vůči útokům hackerů. Ačkoli předseda soudu José Días Toffoli připustil, že se hackeři často pokoušejí proniknout do elektronického hlasování. „Systém je ale bezpečný a odolný vůči zneužití,“ namítal Toffoli podle BBC.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic. Protestovalo přes 80 tisíc lidí

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z takzvaného hnutí žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 79, raněných je ještě víc

Mexičtí vojáci hlídají okolí místa výbuchu benzínového potrubí ve městě...

Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Najdete na iDNES.cz