Nebyl puč ani vojenská diktatura. Brazílie přepisuje dějiny a tedy učebnice

  23:14aktualizováno  23:14
Vláda brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se podle místního tisku chystá přepsat učebnice dějepisu. Události z roku 1964 totiž podle ní nebyly vojenský převrat a v zemi poté nebyla diktatura. Podle prezidenta i ministra školství nastala v zemi pouze „institucionální změna“, kterou si vynutili sami občané.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro při inauguraci (1.1.2019) | foto: AP

Prezident, který je považován za ultrapravicového politika, sdělil, že vojenské vlády v letech 1964-1985 byly nutné pro zachování národních institucí. Komunistická hrozba měla v té době údajně být příliš vysoká.

Fotogalerie

„Učebnice bychom měli zpracovávat tak, aby děti získaly reálnou a pravdivou představu o historii,“ souhlasil s prezidentem brazilský ministr školství Ricardo Vélez, když vysvětloval, proč vláda chystá „progresivní změny“ učebnic. 

Podle něj byl 31. března 1964 prezident Joao Goulart zbaven armádními důstojníky úřadu proto, že si to tak přála brazilská společnost. 

Následujících 21 let vojenských vlád popsal Vélez jako „demokratický režim“ udržovaný silou, který byl v té době potřeba. I proto by podle něj učebnice měly prezentovat „širší verzi historie.“ Takový výklad však kritizovali historici nebo zvláštní zmocněnec OSN.

„Existuje vědecky ověřená historiografie, vytvořená na základě historických dokumentů i svědectví lidí, kteří přežili mučení nebo kteří kvůli pronásledování emigrovali. Je doloženo, že v Brazílii diktatura byla,“ kritizoval vládní návrh Roberto Romano z univerzity v brazilském Campinas.

Diktatura v Brazílii (1964 - 1985)

Po vojenském puči převzal moc generál Humberto Castelo Branco. Ten začal s represemi levicových politiků a zakázal politické strany. 

Kromě toho spustil tvrdé represe, uvěznil tisíce lidí a zavedl tuhou cenzuru. Jeho režim tak vykazoval všechny znaky diktatury.

Proti záměru ministerstva školství se postavil i šéf brazilské asociace vydavatelů učebnic Candido Grangeiro, podle něhož musí každá změna didaktických pomůcek projít širokou akademickou debatou. Uvedl také, že sdružení, které vede, je proti jakékoli změně na základě názorů politiků.

Před 55. výročím převratu zrušil Bolsonaro dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury. Následně nařídil ministerstvu obrany, aby vojáci výročí převratu oslavili. 

Tím vyvolal protesty v ulicích a vysloužil si kritiku od OSN. „Pokusy revidovat historii a promíjet vážné porušování lidských práv musejí úřady i společnost rezolutně odmítnout,“ uvedl k Bolsonarově pobídce k oslavám puče zvláštní zmocněnec OSN pro udržování historické paměti Fabián Salvioli.

Kontroverzní byly i prezidentovy komentáře vzhledem k vyjádření ministra zahraničí Ernesta Araúja, který popsal nacismus jako levicové hnutí. Novinářům během návštěvy pomníku holokaustu v Jad Vašem sdělil, že s jeho tvrzením souhlasí. „Jméno nacistické strany byla přeci Národně socialistická německá dělnická strana,“ zdůraznil.

Jeho tvrzení bylo však v rozporu s informacemi muzea, které právě navštívil. „Nacismus vznikl z radikálních krajně pravicových skupin v Německu,“ stojí na informačních tabulích.

Bolsonaro si vysloužil kritiku také v únoru, kdy veřejně pochválil paraguayského exprezidenta Alfreda Stroessnera (1912-2006), jehož režim je považován za jeden z nejkrvavějších v Latinské Americe. Podle Bolsonara byl Stroessner „státník, který dokonale věděl, co jeho země potřebuje“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Úřady ignorují volání o pomoc, migranty loví tuniští rybáři místo sardinek

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27....

Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 migranty, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou...

Maskovaný mladík útočil před soudem v Dallasu, policie ho zastřelila

Ozbrojený muž, který v pondělí ráno ohrožoval lidi střelbou před budovou soudu...

Při přestřelce s policií zemřel v pondělí ráno v americkém Dallasu maskovaný útočník. Dvaadvacetiletý muž vyzbrojený...

Najdete na iDNES.cz