V Brazílii se narodily tisíce dětí se zakrnělou hlavou, může za to virus

  16:56aktualizováno  19:07
Brazílie se potýká s dosud nejmasivnějším rozšířením viru Zika, který ohrožuje vývoj mozku lidského plodu a zabil již nejméně pět dětí. Vláda pracuje na urychleném vývoji vakcíny a prostředků k včasné diagnóze onemocnění, proti němuž v současnosti neexistuje účinný lék.

V Brazílii prudce vzrostl počet dětí s vrozenou mikrocefalií (zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku, případně celé hlavy) - podle úřadů se od října s vrozenou vadou narodily už téměř čtyři tisíce dětí, zatímco za celý rok 2014 zaznamenaly nemocnice necelých sto padesát případů. V nejhůře postižených oblastech přesahuje počet dětí s mikrocefalií jedno procento novorozenců.

Fotogalerie

Úřady připisují zvýšený výskyt neurologické deformace masivnímu rozšíření viru Zika, které nemá v dějinách země obdoby. Virus přenáší komár egyptský (Aedes aegypti), který šíří rovněž horečku dengue nebo žlutou zimnici.

V důsledku napadení virem zemřelo podle zdravotníků již pět dětí, u dalších čtyř desítek dětských úmrtí se souvislost s onemocněním prošetřuje.

Největší počet případů hlásí severovýchod země, nákaza ovšem zasahuje i na jihovýchodním pobřeží, kde leží metropole Rio de Janeiro a São Paulo. Právě Rio má přitom letos v srpnu hostit olympijské hry, kterých se má zúčastnit 10 500 mezinárodních sportovců a množství diváků.

Výskyt nemoci byl zaznamenán také v dalších latinskoamerických zemích. Brazilská a kolumbijská vláda kvůli němu doporučily ženám, aby se snažily dočasně vyvarovat otěhotnění (psali jsme zde).

Spojené státy kvůli šíření viru vydaly varování pro těhotné ženy, aby nejezdily do zemí se zaznamenaným výskytem infekce. Patří mezi ně Brazílie, Kolumbie, Salvador, Francouzská Guyana, Guatemala, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguay, Surinam, Venezuela a Portoriko.

Geneticky modifikovaný komár

Brazilské úřady tento týden oznámily, že vláda investuje do vývoje vakcíny, která by zvláště těhotné matky proti nákaze chránila. Jedinou prevencí je zatím ochrana před komářím bodnutím. Vláda nasadila armádu a zdravotníky, kteří se snaží omezit výskyt hmyzu vyhledáváním a likvidací stojaté vody, v níž se komáři množí. Proti onemocnění zatím neexistuje účinný lék.

Naděje vkládají Brazilci rovněž do nového prostředku, který ve městě Piracicaba poblíž São Paula testuje britská biotechnologická společnost Oxitec. Vědci zde zkoušejí zredukovat hmyzí populaci pomocí geneticky modifikovaných jedinců.

V laboratořích připravují geneticky upravené komáří samce, které následně vypouštějí do přírody. Samci se normálně páří s divokými samičkami, výsledkem jsou ovšem neživotaschopné larvy. Zpráva společnosti uvádí, že poslední test ukázal 82procentní snížení množství nakažených larev, které by mělo stačit k zastavení šíření viru.

20.ledna 2016 v 18:00, příspěvek archivován: 21.ledna 2016 v 19:12

Zika: ¿qué necesitas saber? pic.twitter.com/3PBjWVEujI

Zika: Co je potřeba vědět? - Virus Zika přenášejí komáři druhu Aedes. - Stejný druh přenáší horečku dengue a žlutou zimnici. - Zika byla objevena v Ugandě v roce 1947. Ale loni v květnu se začala šířit do Ameriky přes Brazílii. - Symptomy se projeví u jednoho z pěti nakažených a obvykle nevyžadují hospitalizaci. (Horečka. Vyrážka. Zarudlé oči.) - Největší nebezpečí však představuje Zika pro těhotné ženy. (Menší hlava a poškození mozku.) Zřejmě existuje silný vztah mezi nakažením Zikou u těhotných žen a nedávným nárůstem mikrocefalie. - Stále neexistuje vakcína a preventivní opatření jsou stejná jako u všech ostatních nemocí přenášených komáry. (Vyhýbejte se stojaté vodě. Používejte repelenty. Při těhotenství nejezděte do postižených oblastí.)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Najdete na iDNES.cz