Bratislavou cloumá letitý boj o mrakodrap

  11:41aktualizováno  11:41
V Bratislavě zuří už tři roky boj o mrakodrap. Přímo v centru města, u památkové zóny, má vyrůst dům o 22 podlažích. Vlastník rozestavěné budovy situaci ještě vyostřuje. Nedávno totiž požádal o její navýšení na 34 pater. Odpůrci tvrdí, že za kontroverzní stavbou stojí český FINEP.

Vizualizace mrakodrapu v Bratislavě, s původně navrhovanými 34 patry. | foto: www.ambience.sk/sancova

Kauza věžáku v Šancovej ulici dlouhodobě zaměstnává slovenský tisk, památkáře, stavební úřady, soudy i samotné ministerstvo kultury.

Ve hře totiž není jen podoba centra slovenské metropole, ale také obrovské peníze, které chce vlastník do objektu investovat.

Jeho kritici mají jasno. "Urbanisticky i z dopravního hlediska je stavba naprosto nevhodná. Podle mých zkušeností se navíc mohou takové stavby bez dostatečného zázemí zvrhnout v hnízda kriminality," varuje hlavní architekt bratislavského magistrátu Štefan Šlachta.

On sám však stavebním úřadům nemůže nic nařídit. Má pouze moc nezávazně jim poradit. "Městské části si dnes dělají vlastní architektonickou politiku. Já mohu argumentovat, ale teoreticky mě mohou ignorovat," zlobí se památkář.

Jak z osmi pater vyrobit čtyřiatřicet
Vše přitom začalo docela nevinně - stavbou osmipatrové budovy. Její torzo se ale postupně stalo předmětem ostrých protestů.

Ty odstartovaly poté, co původní vlastník - firma Istroreal - přišel se záměrem zvýšit stavbu na 34 pater. Neuspěl.

Proti jeho plánům se navíc hlasitě protestovalo. Pod petici se podepsalo na sedm set lidí. Kromě místních nechyběly ani podpisy památkářů či známých slovenských osobností.

Následovalo několik soudů a odvolání. Situaci ale developerovi paradoxně ulehčil sám památkový úřad, který stavbu původně zatracoval.

Loni totiž zredukoval památkovou zónu, a vlastník projektu tak získal povolení na 22 pater. Firma Istroreal ale z projektu nakonec vycouvala.

Vizualizace mrakodrapu v Bratislavě, s původně navrhovanými 34 patry.

Novým vlastníkem se stala společnost Stelo. A ta se s málem nespokojila: "Na stavebním úřadě se nyní projednává její žádost o další navýšení stavby na třicet tři pater," řekl iDNES.cz zastupitel z bratislavské městské části Staré Mesto Ondrej Dostál, který stojí v čele kritiků.

Hledá se pravý vlastník objektu
Nejasnosti panují i kolem samotného majitele objektu. Podle zastupitele Dostála je totiž skutečným vlastníkem česká firma FINEP, která pro zachování svého mediálního obrazu společnost Stelo pouze nastrčila.

"Jednali jsme s dceřinou firmou FINEPu na Slovensku a její zástupce Juraj Hudek nám potvrdil, že FINEP vstupuje do projektu. Na pozemku stavby stojí navíc billboard této společnosti, jistě ne náhodou," řekl iDNES.cz Dostál.

Jiří Pecháček ze společnosti FINEP ale jakékoliv majetkové propojení s firmou Stelo odmítá. "Jednáme s vlastníkem pouze o tom, že stavbu dokončíme jako developeři - najatí odborníci," odpověděl na dotaz iDNES.cz.

Navíc odmítá i to, že by stavba nakonec měla mít třiačtyřicet podlaží. "Nemůžeme vlastníkovi nic nařizovat, doporučíme mu ale spíš variantu s 22 patry," dodal.

Nový územní plán přišel příliš pozdě
Jak vysoký nakonec mrakodrap bude, není jisté. Rozhodnutí padne zřejmě začátkem dubna. Podle všeho ale budou mít developeři v budoucnu mnohem horší šance prosadit na Starém Mestě další podobně vysoká monstra.

Na magistrátu se totiž v těchto dnech schvaluje nový územní plán, který pro dané území povolí maximálně sedmipodlažní budovy.

Odpůrci stavby mrakodrapu v Šancové nadšení nejsou. Pravidla nového územního plánu totiž nejde uplatnit zpětně a budova minimálně s 22 poschodími v centru Bratislavy je tak v podstatě jistotou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz