Bosenští Srbové odhlasovali sporný svátek, referendum šetří prokuratura

  20:10aktualizováno  20:10
Přes zákaz ústavního soudu se o víkendu v Republice srbské, autonomní části Bosny a Hercegoviny, uskutečnilo referendum o vyhlášení 9. ledna státním svátkem. „Den státnosti“ má připomínat deklaraci nezávislosti bosenských Srbů na Sarajevu, jež předcházelo Jugoslávským válkám. Bosenská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování.

Stoupenci prezidenta Republiky srbské Milorada Dodika slaví výsledek zakázaného referenda | foto: Reuters

Konání plebiscitu vyhrotilo napětí v etnicky i nábožensky rozděleném balkánském státě. Spor mezi zástupci muslimských Bosňáků, katolických Chorvatů a pravoslavných bosenských Srbů se podle Rádia Svobodná Evropa vyostřil nejvíce od uzavření takzvané Daytonské mírové dohody. Ta v roce 1995 přinesla klid zbraní po letech bojů, při nichž zahynulo přes sto tisíc lidí.

Účast voličů přesáhla podle místních úřadů 56 procent, vyhlášení svátku podpořilo 99,81 vhozených hlasů. Obyvatelé jiné než srbské národnosti hlasování ve velké míře bojkotovali.

Vyhlášení Republiky srbské

Když na začátku devadesátých let prosadila většina Bosňáků a Chorvatů v bosenském parlamentu odtržení státu od Jugoslávie, bosenskosrbská reprezentace uspořádala referendum o setrvání ve federaci a na jeho základě vyhlásila 9. ledna 1992 autonomní Republiku srbského národa Bosny a Hercegoviny. Do čela autonomní správy tehdy Srbové dosadili Radovana Karadžiće, později odsouzeného mezinárodním tribunálem za válečné zločiny.

Ústavní soud pořádání referenda zakázal s odůvodněním, že navrhovaný svátek by diskriminoval etnické menšiny v oblasti. Prezident autonomní republiky Milorad Dodik však verdikt odmítl respektovat.

Mezi kritiky hlasování vyvstaly zároveň obavy, zda se nejedná o přípravu na referendum o odtržení Republiky srbské od Bosny a Hercegoviny. Dodik popřel, že by odtržení bylo jeho současným programem, budoucí možnost separace ale nevyloučil. „Stane se odtržení otázkou v nadcházejících letech? Nevím. Ale předpokládám, že vzhledem k současnému vývoji se může na program dostat,“ prohlásil bosenskosrbský prezident.

Bosenská agentura FENA s odvoláním na prokuraturu napsala, že Dodikovi už bylo v souvislosti s referendem zasláno předvolání k výslechu jako podezřelému z nerespektování rozhodnutí ústavního soudu. Takové jednání je trestným činem, za který podle trestního zákona hrozí v Bosně a Hercegovině až pět let vězení.

Milorad Dodik, prezident Republiky srbské, autonomní části Bosny a Hercegoviny,...

Milorad Dodik vhazuje lístek do urny

Dodik zatím na informaci médií o předvolání k výslechu nereagoval. Jakmile mu bude předvolání doručeno, musí se na prokuraturu dostavit. Pokud to odmítne, měla by ho zadržet a předvést justiční policie. Za současné vypjaté situace si lze ale stěží představit, že by se takový postup obešel bez konfliktu.

Konání referenda přes zákaz soudu kritizovaly Evropská unie i Spojené státy americké. Hlasování nepodpořilo ani Srbsko. Jediným zastáncem referenda se stalo Rusko, jehož velvyslanec označil hlasování za projev demokracie. Dodik se ve čtvrtek setkal také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Letadlo v Bratislavě přistávalo na dráhu, kde startoval jiný stroj

Letiště M. R. Štefánika, Bratislava

Slovenské úřady vyšetřují pondělní událost, kdy na bratislavském letišti přistávalo letadlo na dráhu, kde startoval...

Brexit udělal z Britů rasisty, útoků od referenda přibylo, říká průzkum

Protesty příznivců brexitu v Londýně (29. března 2019)

Etnické menšiny se ve Velké Británii stále častěji potýkají s rasovou diskriminací, která strmě narůstá od referenda o...

Ochranu hranice s Mexikem posílí letištní personál, rozhodl Bílý dům

Trump nařídil přísnější kontroly na mexické hranici. Doprava zkolabovala

Posílit ochranu jižní hranice s Mexikem několika stovkami pracovníků Úřadu pro bezpečnost v dopravě se ve středu...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz