Bosenští Srbové odhlasovali sporný svátek, referendum šetří prokuratura

  20:10aktualizováno  20:10
Přes zákaz ústavního soudu se o víkendu v Republice srbské, autonomní části Bosny a Hercegoviny, uskutečnilo referendum o vyhlášení 9. ledna státním svátkem. „Den státnosti“ má připomínat deklaraci nezávislosti bosenských Srbů na Sarajevu, jež předcházelo Jugoslávským válkám. Bosenská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování.

Stoupenci prezidenta Republiky srbské Milorada Dodika slaví výsledek zakázaného referenda | foto: Reuters

Konání plebiscitu vyhrotilo napětí v etnicky i nábožensky rozděleném balkánském státě. Spor mezi zástupci muslimských Bosňáků, katolických Chorvatů a pravoslavných bosenských Srbů se podle Rádia Svobodná Evropa vyostřil nejvíce od uzavření takzvané Daytonské mírové dohody. Ta v roce 1995 přinesla klid zbraní po letech bojů, při nichž zahynulo přes sto tisíc lidí.

Účast voličů přesáhla podle místních úřadů 56 procent, vyhlášení svátku podpořilo 99,81 vhozených hlasů. Obyvatelé jiné než srbské národnosti hlasování ve velké míře bojkotovali.

Vyhlášení Republiky srbské

Když na začátku devadesátých let prosadila většina Bosňáků a Chorvatů v bosenském parlamentu odtržení státu od Jugoslávie, bosenskosrbská reprezentace uspořádala referendum o setrvání ve federaci a na jeho základě vyhlásila 9. ledna 1992 autonomní Republiku srbského národa Bosny a Hercegoviny. Do čela autonomní správy tehdy Srbové dosadili Radovana Karadžiće, později odsouzeného mezinárodním tribunálem za válečné zločiny.

Ústavní soud pořádání referenda zakázal s odůvodněním, že navrhovaný svátek by diskriminoval etnické menšiny v oblasti. Prezident autonomní republiky Milorad Dodik však verdikt odmítl respektovat.

Mezi kritiky hlasování vyvstaly zároveň obavy, zda se nejedná o přípravu na referendum o odtržení Republiky srbské od Bosny a Hercegoviny. Dodik popřel, že by odtržení bylo jeho současným programem, budoucí možnost separace ale nevyloučil. „Stane se odtržení otázkou v nadcházejících letech? Nevím. Ale předpokládám, že vzhledem k současnému vývoji se může na program dostat,“ prohlásil bosenskosrbský prezident.

Bosenská agentura FENA s odvoláním na prokuraturu napsala, že Dodikovi už bylo v souvislosti s referendem zasláno předvolání k výslechu jako podezřelému z nerespektování rozhodnutí ústavního soudu. Takové jednání je trestným činem, za který podle trestního zákona hrozí v Bosně a Hercegovině až pět let vězení.

Milorad Dodik, prezident Republiky srbské, autonomní části Bosny a Hercegoviny,...

Milorad Dodik vhazuje lístek do urny

Dodik zatím na informaci médií o předvolání k výslechu nereagoval. Jakmile mu bude předvolání doručeno, musí se na prokuraturu dostavit. Pokud to odmítne, měla by ho zadržet a předvést justiční policie. Za současné vypjaté situace si lze ale stěží představit, že by se takový postup obešel bez konfliktu.

Konání referenda přes zákaz soudu kritizovaly Evropská unie i Spojené státy americké. Hlasování nepodpořilo ani Srbsko. Jediným zastáncem referenda se stalo Rusko, jehož velvyslanec označil hlasování za projev demokracie. Dodik se ve čtvrtek setkal také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz