Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Bosenské volby zlomenou ekonomiku nespasí. Vládě je to jedno, zlobí se voliči

  13:04
S blížícími se volbami, které v Bosně a Hercegovině proběhnou 2. října, se stupňuje i nacionalistická rétorika jednotlivých kandidátů. Mnozí voliči kvůli ní pochybují, že hlasování povede k nástupu nových lídrů, kteří by se zaměřili na reformy v oblasti ekonomiky. Ta je podle nich dysfunkční a blokuje zemi možnost vstoupit do Evropské unie.

Volební billboardy v Sarajevu. (25. září 2022) | foto: Reuters

Změna tamní politické elity je podle odborníků pouhou chimérou, v lepší zítřky už nedoufají dokonce ani tamní podnikatelé. Od voleb v roce 2018 nedošlo v Bosně a Hercegovině k téměř žádnému pokroku směrem k liberalizaci ekonomiky a zlepšení právního státu.

Mezitím si všichni tři členové nejvyššího správního orgánu země (Bosňáci, Srbové a Chorvati) vyměňují výhrůžky s takovou intenzitou, jakou Bosna nezažila od ničivé války v 90. letech minulého století.

Předvolební situace zdaleka není ideální. Poválečná autonomní srbská entita v Bosně často ztěžuje práci již tak slabé centrální vládě. Chorvaté zase vyhrožují „územní reorganizací“ v místech, kde žijí. A Bosňáci, kteří během války bojovali proti srbským a chorvatským separatistům, varují, že budou bosenský stát i jeho integritu bránit za každou cenu.

Bosna a Hercegovina

„Je tak velmi obtížné si vůbec jen představit, že by se současná politická elita mohla změnit,“ uvedl pro agenturu Reuters profesor sarajevské univerzity Asim Mujkić. Systém tamní etnonacionalistické politiky a institucí je podle něj v zemi příliš pevně zakořeněný.

Bosňané budou v nadcházejících volbách volit nové srbské, chorvatské a bosenské členy mezietnického předsednictva země, a také poslance v národních, regionálních a kantonálních shromážděních. (Poválečná Bosna a Hercegovina je rozdělená na Republiku srbskou a Federaci Bosny a Hercegoviny. Republika srbská se skládá z okresů rozložených do sedmi regionů. Federaci Bosny a Hercegoviny tvoří deset autonomních kantonů. pozn. redakce)

Experti: Daytonská dohoda ukončila válku

Daytonské mírové dohody, které ukončily válku mezi Bosnou a Hercegovinou v letech 1992–95, však dnes víc než kdy dříve provází tehdejší slova mezinárodního vyjednavače a vojenského důstojníka Jamese Pardewa, který uvedl, že šlo o „dokument kompromisu“.

Přinesl mimo jiné také systém etnických kvót pro obsazování jednotlivých úrovní státní správy. Bosna se díky nim stala zemí s nejvyšším počtem vládních úředníků v přepočtu na obyvatele.

Mladí odcházejí, reformy nepřicházejí

Bosenští zákonodárci pobírají vůbec největší platy na Balkáně, a mimo to nejsou ochuzení ani o četné výhody plynoucí právě z tohoto postavení. Počet přijatých zákonů, které by řešily skutečné problémy, je však proti tomu neúměrně nízký. Jde zejména o zákony řešící nezaměstnanost, reformy trhu, ale i korupci či organizovaný zločin.

V březnu Mezinárodní měnový fond stanovil míru nezaměstnanosti v Bosně na zhruba 30 procent. Zahraniční investice jsou navíc v posledních letech vzácné kvůli politické nestabilitě a srbským hrozbám o odtržení. Pohybují se mezi pouhými 400 a 500 miliony eur (9,8–12,3 miliard Kč) ročně. Tato čísla navíc nezahrnují velkou šedou ekonomiku, kterou tamní zaměstnavatelé vytvořili, aby se vyhnuli placení vysokých daní.

„Politický vliv v Bosně je výhradně negativní a jen zřídka lze najít nějaké pozitivní dopady tamní politiky na ekonomiku,“ potvrdil agentuře Reuters ekonom Igor Gavran.

Bosna se drolí, národní tenze sílí. Země zůstává rozdělena podle etnického klíče

Rozčarovaní z politického systému založeného na etnických a rodinných vazbách pak houfně emigrují ze země převážně mladí lidé. Podle údajů Populačního fondu OSN (UNFPA) opustilo od posledního sčítání lidu v roce 2013 zemi bývalé Jugoslávie téměř 300 000 lidí.

Ve změnu už nikdo nevěří

Vládnoucí strany pravidelně odmítají řešit zákony zaměřené na zmírnění daňové a regulační zátěže pro podniky i občany. Jsou to například zákony o snížení spotřební daně na pohonné hmoty a snížení DPH na základní potraviny. V březnu sice byly navržené, od té doby je už ale nikdo neschválil.

V srpnu zaznamenala Bosna jednu z nejvyšších inflací v celé Evropě, a to ve výši 16,8 procenta. Tamní zaměstnavatelé tvrdí, že se museli s rostoucími náklady vyrovnat úplně sami.

„Od prosince 2021 vzrostly v zemi ceny pohonných hmot o více než 50 procent, od vlády však nemáme žádnou odezvu,“ říká Edin Causević, ředitel mezinárodní přepravní společnosti Frigosped. „Je jim to všem jedno,“ dodává.

Bosna připomíná válečný skanzen, do zaminované země se lidé nevrací

„Ani jedno opatření, které vládnoucí strany zavedly, nám neusnadnilo podnikání,“ potvrzuje Nagib Mujkić, ředitel společnosti Tisa Komerc, která vyrábí kovové a plastové součástky. „Často přemýšlím, jestli to vláda dělá záměrně, nebo proto, že jí chybí znalosti,“ dodává.

Nikdo z podnikatelů, s nimiž agentura Reuters hovořila, už nevěří, že se situace po volbách nějak výrazně změní. „Je směšné, že na kandidátkách je tak málo podnikatelů. Jsou tam hlavně lidé, kteří se přiživují na práci jiných. Lidé, kteří by mohli přispět k lepší společnosti, tam prostě nejsou,“ uzavřel Mujkić.

Šanci na změnu nepotvrdila ani nejnovější zpráva bosenské pobočky organizace Transparency International. Za dva měsíce zaznamenala okolo 1 300 případů zneužívání veřejných zdrojů pro politické účely. Podle listu Balkan Insight přišlo bosenské ústřední volební komisi bezmála čtyřicet stížností ohledně předčasné kampaně, porušení zákona o financování politických stran či zneužívání veřejných zdrojů.

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -15 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Do Chorvatska bez kontrol. Od ledna je v Schengenu, Bulhaři a Rumuni si počkají

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující ze zóny...

V šíření HIV je Rusko velmoc, předběhlo už i Tanzanii či Ugandu

Rusko se řadí mezi pětici zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, jenž způsobuje nemoc AIDS. Rychleji než v...

A kdo si začal? To, co dělají Ukrajinci, je genocida, kázal Putin s vínem

Ruský prezident Vladimir Putin svalil vinu za ruské útoky proti ukrajinské energetické soustavě na Ukrajince. „Kdo si...

KONTEXT: Ignorují stát, zákon, obdivují Rusko, říká o Říšských občanech novinář

Německem hýbe pokus o státní převrat. Hnutí Říšských občanů plánovalo převzít moc ve státě, spoléhalo se mimo jiné i na...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...