Britský premiér Johnson chce příští sobotu svolat zvláštní schůzi parlamentu

  12:43aktualizováno  14:07
Britský premiér Boris Johnson plánuje svolat na sobotu 19. října zvláštní zasedání parlamentu, informovala agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Mimořádná schůze se má uskutečnit po klíčovém unijním summitu 17. a 18. října, ať už se Johnsonovi podaří s Evropskou unií dojednat změny v brexitové dohodě, nebo ne.

Britský premiér Boris Johnson před schůzkou s prezidentem evropského parlamentu Davidem Sassolim (8. 10. 2019). | foto: Reuters

V závislosti na vývoji by Dolní sněmovna schvalovala upravený text dohody, nebo v případě krachu rozhovorů například hlasovala o nedůvěře vládě. Ve hře jsou podle BBC i další možnosti, jako je hlasování o odchodu bez dohody nebo úplném zastavení brexitu.

Britský parlament v září schválil zákon, jehož cílem je vyloučit možnost, že na konci tohoto měsíce nastane neřízený brexit. Vládě dává čas právě do 19. října, aby prosadila dohodu o podmínkách brexitu, nebo aby získala svolení zákonodárců k brexitu bez dohody. Při nesplnění obou podmínek opatření ukládá vládě povinnost dojednat nový odklad brexitu.

Premiér Johnson opakuje, že zákon dodrží, ale že Spojené království společenství 31. října opustí „děj se co děj“. Zjevný rozpor mezi tím nevysvětlil. Podle BBC Downing Street stále zvažuje možnost tzv. druhého dopisu unii. V prvním by Johnson požádal o odklad, jak mu ukládá zákon, a ve druhém by napsal, že to není potřeba.

Fotogalerie

Internetová stránka Dolní sněmovny uvádí, že tato komora britského parlamentu za posledních 80 let v sobotu zasedala pouze čtyřikrát, z toho třikrát kvůli válečným konfliktům - při vypuknutí druhé světové války v roce 1939, při suezské krizi v roce 1956 a při argentinské invazi na Falklandy v roce 1982. Poslanci za běžných okolností jednají od pondělí do čtvrtka, příležitostně i v pátek. 

Tento týden je vzhledem k blížícímu se summitu EU obecně považován za poslední možnost na dohodu mezi Bruselem a Londýnem, kterou komplikují spory okolo takzvané irské pojistky. V úterý média psala, že šance na dohodu jsou mizivé. Rovněž irský premiér Leo Varadkar ve středu v místních médiích řekl, že bude „velmi těžké“ dohodu do 31. října uzavřít.

Podle deníku The Times, který se odvolává na diplomatické zdroje, je EU připravena učinit „velký ústupek“ a nabídnout severoirskému parlamentu možnost jednostranného vypovězení pojistky po určité době, pokud by s tím souhlasili jak unionisté, tak republikáni. Unijní diplomaté, které cituje Reuters, ale uvedli, že zpráva The Times není pravdivá.

Irská pojistka je nejspornějším bodem brexitové dohody třikrát odmítnuté britským parlamentem. Opatření má po brexitu zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, přičemž by v případě potřeby byla uvedena v život na konci dojednaného přechodného období.

Britská vláda nově místo stávající pojistky požaduje mechanismus, v jehož rámci by Severní Irsko v podstatě zůstalo na jednotném trhu EU, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Tento Johnsonův návrh naráží na kritiku v Bruselu i v Dublinu, protože vytváří celní hranici na irském ostrově.

Skotský soud odložil verdikt o nařízení žádosti o odklad brexitu

Skotský nejvyšší soud zatím odmítl vydat nařízení, které by nutilo britského premiéra Borise Johnsona požádat o odklad brexitu, pokud se mu do 19. října nepodaří vyjednat s Evropskou unií „rozvodovou“ dohodu. 

Své rozhodnutí plánované na středu soud odložil na 21. října, což je první pracovní den po vypršení zmíněné lhůty. Aktivisté, kteří se na soud obrátili, postup soudu podle agentury Reuters uvítali. Premiér tak podle nich bude mít příležitost splnit slib, že o odklad požádá, který dal skotskému soudu nižší instance. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Francouzská pravice chce zákaz hidžábů na školních výletech, vláda je proti

Francouzská vláda trvá na tom, že nezakáže nošení hidžábu muslimským ženám, které se rozhodnou dobrovolně pomáhat na...

Honduraský dělník přežil kolaps hotelu v New Orleans, teď čelí deportaci

V americkém New Orleans došlo v neděli k plánové demolici dvou jeřábů na střeše polozříceného hotelu Hard Rock Hotel....

Bosenské úřady vypnuly přívod vody pro tábor, migranti žebrají o pití

Úřady v bosenském městě Bihač vypnuly přívod vody do nedalekého tábora Vučjak. Chtějí tak přimět vládu, aby snížila...

Nadvládu angličtiny v EU brexit nezlomí. Francouzi a Němci však větří šanci

Dominanci angličtiny v institucích Evropské unie nenaruší nejspíš ani brexit. Evropská rada může jednomyslným...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz