Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tv„Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní,“ napsal Johnson na Twitteru. Uvedl, že je nyní v karanténě, dál ale povede vládní boj s koronavirem a to prostřednictvím videokonferencí.
„Společně to porazíme,“ dodal premiér a připojil hashtag #StayHomeSaveLives (Zůstaň doma, zachraň životy).
Na videu, které na Twitteru zveřejnil, ministerský předseda dodal, že se u něj projevila zvýšená teplota a úporný kašel. Vyzval také Brity, aby dodržovali opatření, která vláda zavedla v boji proti koronaviru.
„Čím efektivněji budeme všichni tato opatření dodržovat, tím rychleji naše země tuto epidemii překoná,“ uvedl. „Porazíme ji a porazíme ji společně,“ dodal.
Pozitivní test vyšel i ministrovi zdravotnictví Mattu Hancockovi. „Naštěstí jsou mé příznaky mírné a pracuji z domova, kde jsem v karanténě,“ napsal ministr na Twitteru. Doma zůstane podle svých slov do příštího čtvrtka.
Podle britských médií je možné, že kvůli kontaktu s nakaženým Johnsonem budou muset do izolace i někteří další členové vlády, třeba ministr financí. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že šéf státní pokladny Rishi Sunak v karanténě není. Pokud by Johnson onemocněl a nemohl pracovat, převzal by jeho úkoly podle prohlášení Downing Street ministr zahraničí Dominic Raab.
Pozitivně testován na koronavirus byl i následník britského trůnu princ Charles. Syn britské královny Alžběty II. nyní pobývá v domácí karanténě ve Skotsku na svém venkovském sídle Birkhall nedaleko Aberdeenu. Jeho manželka, vévodkyně z Cornwallu, test také podstoupila, výsledek jejího testu byl negativní.
Královna se s princem Charlesem setkala naposledy před datem, kdy mohl být poprvé infekční. S premiérem Johnsonem se Alžběta II. osobně nesetkala více než dva týdny. Místo pravidelné audience si královna s premiérem tento týden telefonovala. Podle Buckinghamského paláce je 93letá panovnice nadále v dobrém zdravotním stavu.
Nákaza na nejvyšších místech
Johson je první premiér, který má pozitivní test na koronavirus. Nákaza se dříve objevila u manželek kanadského předsedy vlády Justina Trudeaua a španělského premiéra Pedra Sáncheze. Ani jeden ze státníků ale údajně koronavirus nemá.
Koronavirus má britská náměstkyně ministra. Byla na akci s Johnsonem |
Na britské politické scéně byl první potvrzený případ koronaviru zaznamenán u náměstkyně ministra zdravotnictví Nadine Dorriesové. Poslankyně mimo jiné navštívila recepci pořádanou Johnsonem.
Ve světě muselo kvůli koronaviru do karantény vícero politiků. Ve Francii onemocněl ministr kultury Franck Riester, ve Španělsku zase generální tajemník protiimigrační strany Vox Javier Ortega Smith-Molina. Koronavirus se objevil i u mluvčího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Mluvčí byl v kontaktu i s amerických prezidentem Donaldem Trumpem. Testy obou politiků, známých svých skeptickým přístupem k viru, byly negativní.
Případů nákazy v Británii rychle přibývá
Počet známých případů nákazy koronavirem v Británii ve čtvrtek stoupl na 14 579, čímž se oproti předchozímu dni zvýšil téměř o 3000.
Počet lidí, kteří podlehli nemoci COVID-19, se zvýšil o 181 na celkových 759.
Britský princ Charles má COVID-19, je v karanténě ve Skotsku |
Prvního pacienta s koronavirem SARS-CoV-2 evidovali v Británii na konci ledna, první úmrtí na nemoc COVID-19 zde bylo ohlášeno 5. března. Vláda kvůli obavám ze šíření nákazy minulý týden nařídila uzavírku škol, následně zakázala běžný provoz restaurací a barů a tento týden zavedla celostátní omezení pohybu podobné například režimu v Česku. Vládní experti doufají, že nejhorší nápor pacientů budou mít nemocnice za sebou za dva až tři týdny.
Vědci z Oxfordské univerzity se domnívají, že epidemie mohla začít v Británii dříve, než se původně předpokládalo, a to nejpozději v polovině ledna. To podle nich mohlo vést k vytvoření značné míry kolektivní imunity, což je stav, kdy je vůči nemoci ve společnosti imunní tolik lidí, že se nákaza nemůže dále šířit. Právě na tuto strategii zpočátku Johnsonova vláda vsadila.