Britští poslanci zamítli předčasné volby, hlasovali i proti tvrdému brexitu

  20:57aktualizováno  22:43
Britští poslanci odmítli premiérův návrh na předčasné volby. Johnson potřeboval souhlas nejméně 434 poslanců, pro volby jich ale hlasovalo jen 298. Premiér je navrhl poté, co poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu schválili návrh zákona, který má Johnsonovi zabránit vyvést Británii 31. října z Evropské unie bez dohody s Bruselem.

Premiér Boris Johnson (vpravo) během diskuse s Jeremy Corbynem v britském parlamentu. | foto: Reuters

Předlohu zákona podpořilo 327 zákonodárců, proti se jich postavilo 299. Návrh nyní poputuje do horní komory, Sněmovny lordů. Vládě dává zákon čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného odchodu z unie. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Premiér Johnson již dříve avizoval, že v případě schválení návrhu zákona v dolní komoře parlamentu nechá hlasovat o vypsání předčasných voleb. Konat by se podle něj měly 15. října, tedy dva dny před summitem EU v Bruselu a o něco více než dva týdny před plánovaným termínem brexitu.

Fotogalerie

„Země musí rozhodnout, jestli to bude vůdce opozice nebo já, kdo to pojede vyřešit do Bruselu,“ prohlásil Johnson. „Jestliže budu premiérem, budu se snažit dosáhnout dohody. A věřte mi, že vím, že to dokážu,“ řekl a dodal, že právě z tohoto důvodu „se musí v úterý 15. října konat volby“. 

„Premiér tvrdí, že má strategii. Nedokáže nám ale říci, jakou. Větším problémem ale je, že to nedokáže říct ani Evropské unii,“ řekl v reakci na Johnsonova slova lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Premiérovu brexitovou strategii označil za „císařovy nové šaty“ podle jedné z Andersenových pohádek.

Snaha o vypsání předčasných voleb byla podle Corbyna „cynický krok cynického premiéra“ a „falešná hra“, která není hodna Johnsonova úřadu. Labouristé podle něj jsou připraveni se s konzervativci utkat ve volbách, ale až v okamžiku, kdy bude návrh zákon schválený ve středu Dolní sněmovnou definitivně přijat a formálně potvrzen královnou.

Snaha dát vládě čas k vyjednávání

Návrh zákona Dolní sněmovně předložil poslanec Hilary Benn z řad opozičních labouristů. „Cílem je dát vládě čas, který potřebuje, aby mohla dělat svou práci,“ prohlásil Benn. 

„Zmiňuji to, protože není úplně jasné, zda probíhají nějaká vyjednávání,“ dodal s tím, že to nevypadá, že by existoval v jednáních s EU nějaký nový návrh. „Čemuž nerozumím, vzhledem k tomu, že jsem si myslel, že na tom vláda již od července pracuje, co to jde,“ poznamenal podle BBC se sarkasmem v hlase.

Před závěrečným hlasováním o samotném návrhu zákona poslanci zamítli jeden pozměňovací návrh, další ale překvapivě přijali. V Dolní sněmovně nicméně v druhém případě panoval zmatek, a není tak jasné, zda byl dodatek přijat záměrně nebo nedopatřením. Neshodují se na tom ani britští novináři. Důvodem přijetí dodatku nicméně byla skutečnost, že vláda nevyslala k hlasování svého zástupce.

Schválený dodatek poslance Stephena Kinnocka vrací do hry brexitovou dohodu vyjednanou bývalou premiérkou Theresou Mayovou, a to v její verzi předložené po jednáních s opozičními labouristy v dubnu a květnu letošního roku. Pokud bude tedy muset premiér požádat na základě ve středu schváleného zákona o odklad termínu brexitu, protože se mu nepodaří vyjednat novou dohodu nebo protože poslanci neschválí brexit bez dohody, bude o odklad usilovat s cílem, aby byla schválena dohoda expremiérky Mayové. Nebude tedy žádat Evropskou unii o odklad, aniž uvede jasný důvod.

Jestliže Sněmovna lordů návrh zákona proti brexitu bez dohody pozmění, vrátí se zpět do Dolní sněmovny. Konzervativní členové Sněmovny lordů přitom předložili přes 90 dodatků, jejichž projednáním chtějí celý proces schvalování pozdržet, aby se nestihl před avizovanou nucenou přestávkou v zasedání parlamentu.

Kritika zákona

Johnson návrh zákona dlouhodobě kritizuje. Říká, že Velké Británii brání ve vytvoření oboustranně prospěšné dohody s EU. Dává totiž unii možnost rozhodnout, jak dlouho v ní ještě Británie setrvá. Irský ministr zahraničí Simon Coveney v reakci na Johnsonova slova o pokroku v jednáních ve středu uvedl, že Británie zatím EU nepředložila jediný návrh, jak situaci s brexitem vyřešit.

Předseda vlády utrpěl v úterý večer v parlamentu porážku, když poslanci navzdory vládě prosadili na středeční program Dolní sněmovny debatu právě o tomto zákonu. Návrh tehdy podpořilo i 21 konzervativců, ti budou nyní vyloučeni ze strany.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, píše Cameron ve svých pamětech

Boris Johnson (vlevo) a David Cameron na snímku z roku 2010.

Boris Johnson prosazoval v roce 2016 vystoupení Británie z Evropské unie, aby si pomohl ve své politické kariéře. O...

Chránit evropský způsob života budeme, odmítla kritiku nová šéfka komise EU

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová při návštěvě v Illkirchu (3....

Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se nehodlá vzdát kritizovaného pojmenování „ochrana...

Řekni pravdu, zastav puč. Demonstranti v Lucemburku vypískali Johnsona

Demonstranti vypískali britského premiéra Borise Johnsona po schůzce s...

Britský premiér Boris Johnson se v pondělí kvůli bučícím a pískajícím demonstrantům nezúčastnil plánované tiskové...

Najdete na iDNES.cz