Pokrok i rasismus naruby. Sociální sítě reagují na agentku 007

  16:50aktualizováno  16:50
Někteří fanoušci už dříve volali po černošském Bondovi, případně chtěli bílého muže nahradit bílou ženou. Nyní, jak podotkl jeden ze zahraničních magazínů, se dočkali obojího – hlavní hrdinkou další „bondovky“ bude černoška.

Obsazení Lashany Lynchové do role agentky 007 vyvolalo řadu reakcí. Někteří fanoušci seriálu změnu oslavují jako pokrokovou, jiní projevují zklamání či znechucení.

Na sociálních sítích se objevily pochvalné reakce za „kreativní rozhodnutí.“ Jeden z tweetujících v komentáři parafrázuje hlášku z bondovek, která se váže k přípravě drinku typického pro agenta 007: „protřepat, nemíchat“. „Ukňouranými chlapy to otřese a budou namíchnuti,“ napsal John Scalzi.

14.července 2019 v 18:19, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 12:52

Prediction: Whiny dudes will be shaken AND stirred. https://t.co/Tr5enuP53q

„Už mě nebaví sledovat další a další bělochy, notorické sukničkáře, jako agenty 007,“ ozval uživatel sociálních sítí Bill Hunt. „Postava Bonda je připomínkou misogynie, sexismu a kolonialismu, který už dnes neexistuje a pro mladší obecenstvo je nepřijatelný,“ myslí si. Připomněl, že nikdo nepřeobsazuje Bonda, ale agenta 007, kterým může být kdokoliv. „A když se vám to nelíbí, tak na to nechoďte,“ uzavřel. 

Právě takový krok se řada lidí chystá udělat. „No, zdá se, že jsem s filmy o Bondovi skončil,“ napsal jeden z diskutujících pod článek na serveru britského deníku Daily Mail, který nové obsazení oznámil. Většina lidí totiž podle odezvy na sociálních sítích či v diskusích na internetu pro novinku pochopení nemá. Ti mírnější hovoří o „zabití série“ a předem hlásí svou neúčast v kinosálech. 

Útok na heterosexuální bělochy

„Je mi líto dnešní mládeže, já vyrostl na Jamesi Bondovi s rychlými auty a svolnými ženami, muži schopném, soustředěném a znamenitém,“ postěžoval si uživatel Twitteru Richard Cooper.

Někteří však zašli ještě dál, podle nich vstupujeme do éry „rasismu naruby, který nabývá nevídaných rozměrů“. „Lidé si myslí, že 19. století bylo kvůli rasismu hrozné. Jen počkejte. Teď se chystají vymazat bělochy z povrchu zemského. Heterosexuální běloch se stane židem nacistického Německa,“ napsal na Twitter uživatel s přezdívkou Morgan’s Journal.

15.července 2019 v 00:54, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 13:43

@melijah_rus @DanielCraigOO7 This is just the beginning. We're entering an era of "reverse racism" the likes you've never seen. People think the 1800's were a bad time for racism, just you wait, they're gearing up to erase white people from the planet. White, Straight Male will be the Jews of 1940's Germany.

Se změnou není spokojen ani uživatel s přezdívkou „The Master of Cards“. Vytýká tvůrcům propagandistické záměry a konformismus. Podle něj se producent bondovky snaží vlichotit skupině lidí, které ironicky označuje jako „bojovníky za sociální spravedlnost“, pro něž se vžila hanlivá zkratka SJW.

„Nemám problém s černými hrdiny nebo hrdinkami. Mám však problém s ‚blackwashingem‘ (Pozn. red.: Dosazování herců jiné barvy pleti do rolí, které tradičně patří bělochům.) A s konformní odpovědí na agendu SJW kvůli ‚rozmanitosti‘,“ píše zklamaný fanoušek agenta 007.

Nový Bond: Místo parodie psychologické drama

Server Vox poznamenal, že bondovská série nezaznamenala posun jenom ve volbě pohlaví a rasy hlavního hrdiny. „Kdysi obvykle sebeparodickou dějovou linku, kde Bond s lehkostí pronikal do exotických prostředí díky kombinaci sexuální zdatnosti a špiónských hraček, v posledních letech nahradila jiná. Zkoumá Bondův sklon k alkoholu, podlomené duševní zdraví a problematický postoj k ženám.“

Fotogalerie

Nová bondovka se nyní natáčí v Itálii a ve Spojeném království. Její vznik od začátku doprovázejí potíže. Premiéra je v plánu příští rok v dubnu. Kromě Lynchové a představitele Bonda Daniela Craiga si má ve filmu zahrát také Christoph Waltz, Léa Seydoux, Jeffrey Wright nebo Rami Malek proslavený rolí Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Jednatřicetiletou Lashanu Lynchovou si diváci mohou pamatovat z nedávného filmu Captain Marvel, kde ztvárnila roli pilotky Marii Rambeau. Na filmovém plátně debutovala v roce 2012 ve snímku o skupině britských atletek Fast Girls společně s Lily Jamesovou.

Souhlasíte s tím, že dospěl čas ke změně agenta 007 z bílého muže na někoho jiného?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. července 2019. Anketa je uzavřena.

NE 8545
ANO 214
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz