Bomby v Madridu zabily na dvě stě lidí

  20:09aktualizováno  20:09
Série smrtících atentátů otřásla Madridem. Bomby ve vlacích zabily nejméně 190 lidí, přes tisíc dalších zranily. Češi mezi nimi zřejmě nejsou. Úřady z útoku podezírají baskické separatisty, kteří svalují vinu na arabské teroristy. Španělsko čekají o víkendu parlamentní volby.

PŘEČTĚTE SI
Koleje zalila krev - výpovědi svědků

V podvečer se v ulicích španělských měst spontánně sešli truchlící lidé, aby uctili památku obětí ranních atentátů.

I když se k útokům zatím nikdo oficiálně nepřihlásil, policie a ministerstvo vnitra v první reakci obvinily separatistickou skupinu ETA, která bojuje za autonomii Baskicka. Stopy ale nejsou jednoznačné. - více o vyšetřování zde

"Je to masakr na demokracii," komentoval nejhorší atentát v dějinách Španělska mluvčí kabinetu a ministr práce Eduardo Zaplana.

Španělsko drží třídenní smutek
"Opravdu horor," souhlasil prezident Baskicka Juan Jose Ibarretxe. Podle něho útoky nereprezentují separatisté zájmy regionu. "Byla to masová vražda," prohlásil premiér José Maria Aznar, který svolal mimořádné zasedání kabinetu a jménem vlády vyhlásil před víkendovými volbami třídenní smutek.

Pokud se prokáže podíl ETA, půjde o nejkrvavější útok skupiny. Smutný primát dosud držel výbuch v supermarketu v Barceloně v roce 1987, při němž zahynulo 21 lidí. - více zde

Separatisté se ale brání. "Vysoký počet obětí a způsob provedení mě nutí k hypotéze, že mohlo jít o akci arabského odporu," řekl Arnold Otegi, lídr baskické strany Batasuna napojené na ETA.

Příkré obvinění separatistů poté zmírnily i španělské úřady. "Nic se nevylučuje," odpověděl ministr vnitra Angel Acebes na dotaz, zda za výbuchy může stát teroristická organizace Al-Kajda. Osobně však nepochybuje o podílu ETA.

Terčem byl železniční uzel
Hlavním terčem atentátů v Madridu se kolem 7:30 SEČ staly vlaky mířící na nádraží Atocha, kam se sbíhají tratě z širokého okolí španělské metropole.

Počet hlášených obětí rostl po dvojnásobcích. Úřady nejprve ohlásily patnáct, pak třicet, potom šedesát a 131 obětí. Poslední statistika hovoří bezmála o dvou stech zabitých.

Nemusí jít o konečné číslo, protože přes tisíc lidí, mezi nimi spousta studentů a školáků, bylo zraněno. "Jen ve stanici Atocha jsme ošetřili na 250 lidí," uvedl Emilio Benito, mluvčí záchranné služby Samur.

SMUTNÍ ŠPANĚLSKO I EVROPA

* Španělská vláda vyhlásila tři dny státního smutku.
* Premiér José Maria Aznar svolal mimořádné zasedání kabinetu.
* Španělské fotbalové kluby požádaly o odklad osmifinálových zápasů poháru UEFA.
* Před štrasburským sídlem Evropského parlamentu byly na půl žerdi spuštěny vlajky Španělska a EU.
* Do Madridu přišly kondolence z řady evropských zemí včetně Francie, Itálie, Británie či Německa, které přislíbily další spolupráci v boji proti terorismu. Papež Jan Pavel II. označil atentáty za odporný a hnusný čin.

Nejprve explodovala příměstská souprava zastavující na nádraží Atocha. Další dva vlaky vybuchly ve stanicích El Pozo a Santa Eugenia na trase do centrálního železničního uzlu. Podle Acebese došlo k celkem třinácti epxlozím, z toho tři byly kontrolované.

Mezi oběťmi atentátů nejsou podle dosavadních informací českého velvyslanectví v Madridu žádní čeští občané. "Nadále to však ověřujeme," řekla ČTK tisková mluvčí ambasády Věra Zátopková.

Exploze, krev a panika
Policie nádraží Atocha uzavřela, evakuovala okolí. Přímo ve stanici byla zřízena provizorní ošetřovna. Nemocnice v Madridu ihned vyzvaly obyvatele, aby přišli darovat krev. "Máme spoustu zraněných," hlásil záchranář Cesar Gomez.

"Lidé křičeli, utíkali, naráželi do sebe. Pak se ozvala další exploze. Viděl jsem zakrvácené lidi, lidi ležící na zemi," popsal své zážitky agentuře AP železničář Juani Fernandez, který čekal na vlak do práce.

LOCKERBIE, DUBROVKA, MADRID

Vyšší počet mrtvých po teroristických útocích v Evropě byl za posledních dvacet pět let zaznamenán jen ve dvou případech.
* V roce 1988 se na skotské městečko Lockerbie zřítilo letadlo společnosti PanAm. Zahynulo celkem 270 lidí. Odpovědnost za atentát přiznala Libye. - více zde
* V roce 2002 obsadilo čečenské komando moskevské divadlo Dubrovka. Na otravu plynem, který použily speciální jednotky, zemřelo 128 civilistů a 40 teroristů. - více zde

Záchranáři vynášeli z vlaků těla v třpytivých zlatých pytlích. Zraněné odvážely místo sanitek autobusy. Zakrvácení cestující telefonovali příbuzným, že přežili.

"Bylo to děsivé. Lidé utíkali, kudy mohli," popisovala místo exploze na nádraží El Pozo žena žijící poblíž. Spatřila také na zemi chlapce či mladého muže, který byl zřejmě mrtvý.

Vláda: Je to práce ETA
Výbuchy otřásly Madridem tři dny před španělskými parlamentními volbami. Všechny politické strany zrušily předvolební kampaně. Jedním z hlavních bodů dosavadních diskuzí byla tvrdá linie proti terorismu prosazovaná vládní Lidovou stranou.

K atentátům došlo přesto, že policie měla kvůli volbám pohotovost. "Je to kolektivní vražda provedená kriminálníky z ETA," prohlásil mluvčí kabinetu Eduardo Zaplana.

ETA - HROZBA Z BASKICKA

Separatistická organizace ETA usiluje teroristickými prostředky o vytvoření nezávislého státu Basků na severu Španělska a na jihovýchodě Francie.

Za více než třicet let připravila o život na osm set lidí. V posledních letech útočila hlavně v létě na turistické objekty s cílem poškodit pověst a ekonomiku země.

Organizaci Baskicko a jeho svoboda (Euzkadi ta Askatasuna - ETA) založil Julien Madariaga v roce 1959.

ETA zahájila sérii protivládních atentátů v srpnu 1968 vraždou šéfa policie v San Sebastiánu.

Španělská policie zajistila na konci února dodávku s více než 500 kilogramy výbušnin. O Vánocích pak zmařila pokus o atentát na dalším madridském nádraží Chamartin. V obou případech úřady obvinily organizaci ETA.

Před novými útoky na vlaky ministerstvo vnitra nedostalo žádné varování. Právě to je argumentem separatistů, kteří odmítají vinu. "ETA vždy telefonicky varuje úřady předtím, než zaútočí," řekl Arnold Otegi, lídr baskické strany Batasuna napojené na ETA, španělskému rádiu Popular.

SOUVISLOSTI
Články iDNES o separatistech z ETA

Policie před nádražím v Madridu uvolňuje cestu pro přijíždějící sanitky. Na nádraží došlo k výbuchu. (11. března 2004)

Záchranáři odnášejí zraněného muže po výbuchu bomby ve vlaku. (11. března 2004)

Španělský policista prochází kolem díry ve vagonu způsobenou výbuchem bomby. (11. března 2004)

Záchranářka ošetřuje zraněného po výbuchu bomby na nádraží v Madridu. (11. března 2004)

Ženu zraněnou při výbuchu na madridském nádraží Atocha odvádí muž k ošetření. (11. března 2004)

Lidé zranění při výbuchu na madridském nádraží Atocha čekají na příchod lékařů. (11. března 2004)

Zdravotníci pomáhají muži zraněnému při výbuchu na madridském nádraží Atocha. (11. března 2004)

Hasiči zakrývají těla obětí uvnitř vagonu vlaku po výbuchu bomby. (11. března 2004)

Záchranář prochází kolem trosek vlaku, ve kterém vybuchla bomba. (11. března 2004)

Policie prohledává zničenou vlakovou soupravu na nádraží Atocha v Madridu po výbuchu bomby. (11. března 2004)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu...

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Najdete na iDNES.cz