Bombardování Bělehradu pokračovalo i ve středu

  8:42aktualizováno  8:42
- Nejméně deset výbuchů se ozvalo ve středu v brzkých ranních hodinách na severozápadních předměstích Bělehradu Zemun a Batajnica, kde se nachází vojenské letiště, častý cíl útoků spojeneckých letadel,oznámila agentura AFP.
Exploze bomb, které po půlnoci místního času zasáhly obytné domy v centru kosovské metropole Prištiny, podle tvrzení srbské televizní stanice RTS způsobily smrt několika lidí a dalším osobám zranění.

Televize ukázala záběry hořících budov, přičemž zcela zničena byla například budova staré pošty. Jiné podrobnosti zatím nejsou známy. Na místě pracují skupiny hasičů a záchranářů.
Od večera, kdy NATO zahájilo nálety, dopadlo na oblast Prištiny několik desítek bomb, kolem dvaceti ještě ve večerních hodinách.
Podle agentury Tanjug ve skladišti pohonných hmot v obci Devet Jugovica na severovýchodním předměstí Prištiny vypukl v důsledku bombardování požár.
Další skladiště pohonných hmot i jiná zařízení se stala terči útoků i v jiných částech Jugoslávie. Televize ohlásila, že zničena byla garáž a skladiště v ropné rafinérii v druhém největším srbském městě Novi Sad. Podle agentury Tanjug spojenecké letouny zaútočily také na průmyslovou zónu ve středosrbském městě Nis.

Úterní útoky


Letouny NATO hodinu před polednem opět zaútočily na cíle v Jugoslávské svazové republice. Pět silných explozí se ozvalo na okraji města Vranje asi 300 kilometrů jižně od Bělehradu u hranic s Makedonií. Podle svědků, na které se odvolává agentura Tanjug, nebylo zatím možné zjistit, jaké cíle byly zasaženy.
“Podnikli jsme čtyři vlny útoků. Všechny letouny ve vrátily bezpečně na základny. Dosud jsme takto neútočili. Byla to nejintenzívnější noc,“ řekl nejmenovaný činitel NATO.
NATO se podle jeho slov zaměřilo na širokou škálu cílů, včetně hlavní silnice spojující Bělehrad s kosovským správním střediskem Prištinou, aby přerušilo zásobování armádních a policejních jednotek, které nutí albánské obyvatelstvo k masovému útěku z provincie.
Letouny NATO zasáhly štáb jugoslávské armády ve východosrbském městě Niš a také zásobník nafty, dále mosty, komunikační střediska a dopravní cíle. Nálety byly vedeny také přímo v Kosovu, kde byla zasažena kasárna poblíž města Prizren a další pozemní cíle.
NATO slíbilo, že těžké bombardování pozemních cílů v Kosovu bude obnoveno, jakmile to počasí dovolí a vyjasní se. V pondělí se povětrnostní podmínky podstatně zlepšily a podle zpravodajů agentury Reuters se v úterý ráno nad makedonským hlavním městem Skopje, které je jen hodinu jízdy autem od Prištiny, oblačnost protrhala.
Francouzský ministr obrany Alain Richard vyzval francouzský lid k trpělivosti vůči Jugoslávii. NATO bude podle jeho slov pokračovat v bombardování tak dlouho, jak to bude potřeba, aby bylo dosaženo cíle.
Na dotaz, zda mohou útoky pokračovat 10 až 20 dní, v rozhovoru pro rozhlas odpověděl: „Vzdušné útoky budou pokračovat do té doby, než bude paralyzován srbský represívní aparát.“
Znovu potvrdil odmítavý postoj Francie k pozemní operaci v oblasti konfliktu a dodal, že pozemní jednotky budou moci být vyslány do Kosova teprve tehdy, až bude zastavena jugoslávská ofenzíva proti Albáncům.
Podle jeho slov je nynější strategie vzdušných úderů NATO nejracionálnější metodou s nejmenšími ztrátami na lidských životech, která má zastavit represívní kampaň.
“Jugoslávské úřady musejí změnit svůj postoj. Pokud má někdo rychlejší řešení, pokud si někdo myslí, že přesvědčování a přátelský dialog se srbskými úřady mohou přinést nějaký užitek, pak je podivné, že za celý rok toho nikdo nebyl schopen dosáhnout; lze to ale stále ještě zkusit,“ řekl. Zatím je podle jeho slov třeba počítat s tím, jugoslávský prezident Slobodan Miloševic bude reagovat jedině na sílu.
Náletu na jugoslávské území se v noci na úterý zúčastnily desítky letadel Tornado a formace neviditelných bombardérů F-117 Stealth z britské základny Brueggen v severozápadní části Německa.
Srbská státní televize oznámila, že jedno letadlo aliance, zřejmě neviditelný letoun F-117 Stealth, byl sestřelen nad hornatou oblastí Fruska Gora asi 100 kilometrů severozápadně od Bělehradu, když se účastnil útoku na rafinerii u města Novi Sad. Později upřesnila, že jugoslávští vojáci sestřelili v noci na úterý letouny dva.
Podle srbských zdrojů ropnou rafinerii ve městě Novi Sad asi 80 kilometrů severně od hlavního města Bělehradu zasáhlo několik raket. Závod je údajně v plamenech.
Letadla aliance zničila zásobník ropy a dva důležité mosty ve městě Sombor severně od Nového Sadu.
Z města Nis asi 190 kilometrů jižně od Bělehradu bylo hlášeno pět silných explozí. V plamenech se ocitly tamní vojenské budovy a sklady.
Silné výbuchy bylo slyšet také ve městě Sombor a v západosrbském městě Loznica, kde byl cílem útoku tamní televizní vysílač.
Podle jugoslávské státní agentury Tanjug několik raket explodovalo v pondělí večer také v kasárnách ve městě Prizren, které je druhým největším v Kosovu.
Šlo o čtvrtý útok na jugoslávské síly dislokované na území Kosova od zahájení leteckých úderů NATO 24.března.
Letouny aliance zničily rovněž železniční stanici u kosovského hlavního města Prištiny a ostřelovaly vojenské cíle na hlavní silnici z Kosova do srbského vnitrozemí.

Velikonoční nálety

Během Velikonoc přestala být tabu také vojeská místa v centru Bělehradu a kosovské Prištiny. Před nedělním polednem odstartovala z italské letecké základny Aviano další dvacítka bojových letadel.
Při pondělních nočních náletech na cíle v Jugoslávii byly použity rakety s plochou dráhou letu Tomahawk a ze základen v Itálii, Británii a Německu odstartovalo před 60 letadel.

Zničené cíle
Na bělehradském předměstí Zemun byla zasažena budova velení jugoslávského vojenského letectva a protivzdušné obrany a kasárna a v čtvrti Zvezdara další vojenské objekty. Výbuchy bylo slyšet i od mezinárodního letiště Surčin, ležícího zhruba 15 kilometrů severozápadně od centra Bělehradu. Zasažen byl most přes řeku Ibar a exploze byly hlášeny i z okolí druhého největšího jugoslávského města Nového Sadu, z Obrenovace u Bělehradu, východokosovského města Gnjilane a okolí Kosovské Mitrocice na severu Kosova. Jeden z nejprudších útoků byl veden na cíle v Prištině, kde
bylo slyšet zhruba 30 silných výbuchů. Zasaženo tam bylo mimo jiné skladiště pohonných hmot.

Srbská televize hlásí sestřelené letadlo
Srbská státní televize v pondělí dopoledne oznámila, že jugoslávská armáda sestřelila poblíž města Obrenovac, ležícího asi 30 kilometrů od Bělehradu letadlo aliance. Televize
neukázala žádné záběry trosek a navíc zpráva nebyla ověřena z nezávislých zdrojů.

Autor:
Témata: NATO, Raketa, Ropa

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz