Mugníja byl vojenským šéfem a bezpečnostním expertem Hizballáhu, libanonského šíitského hnutí podporovaného Íránem a Sýrií. FBI nabízela za jeho dopadení nebo informace k němu vedoucí odměnu pět milionů dolarů. Figuroval i na evropském seznamu nejhledanějších zločinců.
O jeho smrti informoval Hizballáh, který jedním dechem obvinil z útoku Izraelce. Ti prý nastražili do Mugníjova auta bombu. K nařčení se později přidal i Írán - Izrael se podle něj dopustil státního terorismu. Ale židovský stát v oficiálním vyjádření jakoukoliv spojitost se smrtí Mugníji odmítl.
Američané naopak zajásali. Mugníja byl podle nich chladnokrevný vrah odpovědný za smrt mnoha lidí. "Svět je lepší, když na něm tenhle muž není. Byl to chladnokrevný zabiják, masový vrah a terorista, který připravil o život bezpočet nevinných lidí," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Sean McCormack.
Veterán mezi teroristy
Mugníja byl "teroristickým matadorem". Byl spojován s Islámským džihádem, skupinou pravděpodobně úzce napojenou na Hizballáh. V 80. letech, kdy měl stát v jeho čele, Islámský džihád unesl desítky občanů západních zemí. Některé teroristé povraždili, jiné směnili s Íránem za americké zbraně. Mezi oběťmi byl tehdy i šéf blízkovýchodní sekce CIA.
Ozbrojenci Islámského džihádu stáli za útokem na americká kasárna v Bejrútu v roce 1983. Zemřelo 241 lidí. V tom samém roce atakovali ambasádu USA v libanonské metropoli (zahynulo 63 lidí) a také francouzskou vojenskou základnu (58 obětí).
Američané Mugníjovi přičítají i odpovědnost za únos amerického letadla ze 14. června 1985. Čtyři členové Hizballáhu tehdy unesli stroj společnosti TWA mířící z Atén do Říma. Přistáli s ním v Bejrútu a začalo 17denní drama, během něhož letadlo dvakrát cestovalo do Alžíru.
Mugníju ale hledali také Argentinci, kteří ho vinili z bombového útoku na židovské komunitní centrum v Buenos Aires v roce 1994, při němž zahynulo 85 lidí. Ještě dva roky předtím tu Mugníjovi podřízení zaútočili na izraelské velvyslanectví. Devětadvacet mrtvých.
V říjnu 2001 se Mugníja spolu s dalšími dvěma libanonskými šíity ocitl na seznamu hledaných teroristů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Jeho jméno je totiž spojováno s útoky na New York a Washington z 11. září 2001.
Pro Američany byl "veřejným nepřítelem" a ačkoliv ho zastínil Usáma bin Ládin, Pentagon se ho bez ustání snažil dopadnout.